b_300_300_16777215_10_images_jhjgfa.png

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری : در سال های اخیر و همزمان با اوج گیری آتش جنگ و آوارگی در منطقه خاورمیانه بسیاری از فعالان مسلمان این سوال را مطرح کرده اند که  هدف و سیاست راهبردی غرب و بویژه آمریکا در قبال دنیای اسلام چیست ؟

این سوال با توجه به نقش غیر قابل انکار کشورهای غربی در ایجاد فضای کنونی در بلاد اسلامی مطرح شده است .امروز کمتر کسی می تواند منکر نقش کشورهای غربی در بحران ایجاد شده در منطقه خاورمیانه گردد .اما در این زمینه سمت و سوی افکار فعالان مسلمان بدنبال این پرسش است که دورنمای ترسیم شده در سیاست های جاری غرب در قبال دنیای اسلام چیست؟
برای پاسخ به این پرسش باید ابتدا مفروض مقدماتی تحلیل را بنا گذاریم .مفروض تحلیلی ما این است که در طراحی سیاست های غرب نگاه مثبتی به دنیای اسلام و مسلمانان وجود ندارد .این مفروض این سوال را ایجاد می کند که دشمنی غرب در قبال دنیای اسلام در چه قالب هایی نمود پیدا کرده و راهبرد کلان آنها در رابطه با دنیای اسلام چیست ؟
   در طراحی سیاست خارجی کشورهای غربی، تمدن اسلامی به عنوان یک تمدن خطرناک تلقی شده است که در حالت حداقلی نیازمند کنترل بوده  و در حالت حداکثری باید به سمت فروپاشی آن حرکت کرد.در چارچوب این سیاست گذاری در قالب های مختلف سیاسی ،اقتصادی ،نظامی و فرهنگی تلاش شده است هویت کشورهای اسلامی از آنها گرفته شده ظرفیت چانه زنی مسلمانان در شکل دهی مسیرهای کلان نظام بین الملل به حداقل کاهش یابد.
بررسی سمت و سوی سیاست های غرب در رابطه با دنیای اسلام  نشان دهنده این واقعیت است که تضعیف و نهایتا تجزیه کشورهای اسلامی مهم ترین راهبرد طراحی شده در اتاق فکر کشورهای غربی  است .
این راهبرد به صورت رسمی از زمان جرج بوش پسر بر اساس نظریه برخورد تمدنهای ساموئل هانتینگتون مطرح شد .   
   هانتینگتون که از اوایل دهه 90 میلادی مشاور راهبردی سیاست خارجی آمریکا بود، در زمان جرج بوش پسر دیدگاههای اسلام ستیز خود را از زیر ابرهای چند لایه سازمانهای امنیتی آمریکا خارج کرد و در کتاب خود تحت عنوان برخورد تمدن ها، به صراحت جهان اسلام و تمدن اسلامی را مهم ترین تهدید برای تمدن غربی دانسته خواستار تضعیف این تمدن شد .
در چارچوب این راهبرد برای تضعیف و نهایتا فروپاشی تمدن اسلامی دو سیاست اجرایی شد :
-  ایجاد اختلاف و جنگ داخلی و فرقه ای در دنیای اسلام
-    تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی
در دو دهه گذشته دولتهای غربی با طراحی های پیچیده خود هر دو سیاست را با هم پیش برده اند .گروه های تکفیری مثل داعش هم در پنج سال گذشته به عنوان عامل و ابزار کمک به اجرای این سیاست ها عمل کرده اند .این گروه ها به خصوص در اجرای سیاست اول یعنی ایجاد اختلاف و جنگ قومی و مذهبی در جامعه اسلامی به عنوان بازوی اجرایی سیاست های غرب در منطقه عمل کرده اند .
سیاست دوم یعنی تجزیه کشورهای اسلامی هم به عنوان زیر مجموعه ای از سیاست بالا بوده است .در این چارچوب کشورهای غربی به بهانه استیفای حقوق اقوام و اقلیت هایی که در کشورهای اسلامی زندگی می کنند، تلاش دارند با توسل به اصل حق تعیین سرنوشت، کشورهای قدرتمند مسلمان را چند پاره کنند.چند پاره شدن کشورهای بزرگ اسلامی علاوه براینکه خطر این کشورها برای تمدن غربی را کاهش می دهد نگرانی های متحد منطقه ای آنها یعنی اسرائیل را هم از بین می برد .
مقامات صهیونیستی به خوبی می دانند که دنیای اسلام و مسلمانان به هیچ وجه نگاه مثبتی نسبت به این رژیم ندارند .صیونیست ها بارها به صراحت گفته اند که تنها عامل تهدید کننده موجودیت این رژیم دنیای اسلام است .بر اساس این نگاه هم تلاش می کنند تا دنیای اسلام را در شرایط ضعف و استیصال نگه دارند .
بر اساس گزارشهایی که از چند نهاد امنیتی غربی به بیرون درز کرده است، در چارچوب استراتژی غرب برای تجزیه کشورهای اسلامی قدرتمند،در ردیف اول ترکیه ،عراق ،سوریه و مصر به عنوان هدف اجرای این سیاست قرار دارند .در مرحله دوم هم تجزیه و تضعیف سه کشور عربستان ،پاکستان و ایران مد نظر قرار دارد .
شرایط کنونی سوریه و عراق و حرکت کردهای این دو کشور برای ایجاد کشوری مستقل را می توان در همین چارچوب ارزیابی کرد .بر اساس برآورد نهادهای امنیتی غرب عراق در آینده کشوری سه پارچه متشکل از کردها ،عرب های سنی و عرب های شیعه خواهد شد .در سوریه هم شبیه همین شرایط در نظر گرفته شده است .بدون شک ترکیب متنوع قومی سایر کشورهای بزرگ اسلامی مثل ترکیه ،ایران ،عربستان و پاکستان هم زمینه اجرای همین سیاست را در آنها فراهم خواهد کرد .بر این اساس در صورت عدم هوشیاری حاکمان اسلامی در آینده شاهد ایجاد کشورهای کوچک مسلمان خواهیم بود .مهم ترین منفعت اجرای این سیاست هم تضمین امنیت اسرائیل به عنوان مهم ترین متحد آمریکا در منطقه است .
 *عبدالقیوم شکاری استاد اهل سنت دانشگاه است *

مطالب مرتبط:

حمله آمریکا به جلسه القاعده در سوریه

امام جمعه آق قلا:بهترین راه برای مبارزه با هجمه و

مولوی یعقوبی :مسجد الاقصی قربانی اختلافات کشورهای

از دهم سپتامبر استفاده از حجاب اسلامی در تاجیکستان

بیانیه مسجد اعظم پاریس : پیروزی «مکرون» مایه امیدو

داعش 15سرکرده خود را پس از اعدام به آتش کشید

هکرهای هندی در خدمت عملیات تروریستی داعش

بارزانی دیگر رییس اقلیم کردستان عراق نخواهد بود

نواز شریف برای میانجیگیری وارد تهران شد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز