b_300_300_16777215_10_images_sdfds310.jpg 

اساس نیوز،عبدالرحمان براهویی :منطقه خاورمیانه جزو مناطق حساس و استراتژیک جهان است .موقعیت جغرافیایی حساس خاورمیانه در کنار جایگاه این منطقه در تاریخ و تمدن بشری در طول تاریخ این منطقه را به جایگاهی حساس برای قدرتهای بزرگ زمانه تبدیل کرده است .

درسالهای بعد از جنگ جهانی دوم و ایجاد رژیم نامشروع صهیونیستی در منطقه، زمینه های تعارض و جنگ دراین منطقه چند برابر شد.در این میان اهمیت ژئوپلتیک خاورمیانه و نقش دو چندان منابع انرژی به عنوان شاهرگ حیاتی اقتصاد غرب در دنیای مدرن  بر حساسیت های منطقه افزوده و خاورمیانه را به حساس ترین منطقه جهان تبدیل کرده است .
در کنار حساسیت های سنتی موجود ،در سالهای اخیر عامل مهم دیگری  معادلات جاری در منطقه خاورمیانه را وارد مراحل حساس تری کرده است .این عامل تشدید اختلافات مذهبی و قومیتی در این منطقه است .دردهه های گذشته جنگ ها و کشمکش های واقع شده در منطقه خاورمیانه غالبا بین مسلمانان با مسیحیان یا یهودیان رخ داده است. برخی ازصاحب نظران این جنگ ها را ادامه نزاع سنتی طرفداران ادیان اصلی در منطقه می دانند.
اما در سال های اخیر شکل منازعه و اختلافات موجود در منطقه خاورمیانه به نزاع بین پیروان مذاهب اسلامی تبدیل شده است .این نزاع در یک دهه اخیر با ظهور و تقویت گروههایی مثل القاعده و داعش شکل بارزتری به خود گرفته است .شدت این حساسیت های مذهبی بین مسلمانان در منطقه خاورمیانه، این منطقه را به انبار باروت در آستانه انفجار تبدیل کرده است .هر روز که می گذرد دلسوزان واقعی امت محمدی (ص)با این دغدغه گذران امور می کنند که ممکن است یک اشتباه باعث شروع یک جنگ تمام عیار مذهبی در منطقه گردد.جریان این حساسیت زایی از کجا آغاز شد ؟
شرایط کنونی حاکم بر منطقه خاورمیانه و تشدید حساسیت های پیروان دو مذهب شیعه و سنی نسبت به یکدیگر از جایی آغاز شد که با سیاست های معنادار برخی از دولتهای منطقه، اولویت اول و تهدید آمیز برای پیروان دو مذهب، در داخل امت اسلامی ترسیم شد .در این چارچوب شیعیان اهل سنت و اهل سنت شیعیان را به عنوان دشمن اصلی خود شناختند .
در شرایط کنونی برخی از حکام کشورهای اسلامی با فراموش کردن فتنه سنتی اسرائیل و دشمنی تاریخی مسیحیت با اسلام و تعالیم روح بخش آن، در درون دنیای اسلام بدنبال دشمن دین مان می گردند .این حکام با بزرگ نمایی برخی از تحولات و با نگاهی از زاویه سیاسی در تصمیم گیری های خود به گونه ای تبلیغ می کنند که انگار برخی از کشورهای اسلامی  پشت مرزهای کشورهای عربی صف آرایی کرده است .
  غالب صاحب نظران مسلمان که از پشت پرده برخی از جریانات آگاهی دارند بر این اعتقادند که همه فضاسازی های انجام شده در منطقه خاورمیانه با هدف تامین امنیت اسرائیل صورت گرفته است .همه می دانیم که حفظ تمامیت ارضی و منافع اسرائیل مهم ترین هدف دلتمردان آمریکایی در هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه است .در همین ایام رقابت های انتخاباتی کاندیدای هر دو حزب شاخص آمریکا با افتخار از تعهد خود به امنیت اسرائیل سخن گفته و حفظ منافع نامشروع آن در قلب دنیای اسلام را مهم ترین هدف خود در منطقه قلمداد می کنند.
مهم ترین تهدید بالقوه موجود بر علیه امنیت و تمامیت ارضی اسرائیل در منطقه خاورمیانه دنیای اسلام است .سیاست مداران غربی به خوبی می دانند که اگر دنیای اسلام یک دل و یک صدا باشند، اسرائیل یک روز هم نمی تواند به حیات سیاسی خود ادامه دهد.راهکار چیست ؟
راهکار رفع این نگرانی غرب ایجاد شکاف و اختلاف در بین مسلمانان و برجسته سازی تفاوت های مذهبی در جامعه اسلامی است .این راهکار در سایه غفلت فعالان مسلمان به خوبی به مرحله اجرایی وارد شده و امروز کشورهای اسلامی بجای اینکه به فکر حمایت از ملت مظلوم فلسطین باشند ،انگشت اتهام را به سمت یکدیگر گرفته و از طریق همسویی و همراهی با سیاست های کشورهای غربی تلاش می کنند بقای حکومت و نظام سیاسی خود را تضمین نمایند.
متاسفانه رسانه های بزرگ و غالب در کشورهای عربی نیز با دامن زدن به این فضا زمینه های اختلاف و کشمکش بین گروههای مختلف مسلمان را تشدید می کنند .وااسفا در این فضای غبار آلود بلیط راه یافتن به بهشت هم با کشتن برادران دینی مان بدست می آورد .
خوارج های زمانه نیز در چارچوب گروههایی مثل داعش ،القاعده ،الشباب ،بوکو حرام ،جبهه النصره و سایر گروههای تندرو بر این آتش فتنه و اختلاف می دمند و تنها چیزی که دراین بین فراموش شده اسلام و رسالت پیامبر اعظم آن برای هدایت نوع بشر است.

مطالب مرتبط:

کمک مالی مسلمانان آمریکا برای تعمیر یک گورستان یهو

ا

افسران غربی و ترکیه‌ای در حندرات حلب/ 700 کشته از

ن

کمک نقدی مادران سوری برای مسلمانان آراکان / عکس

تشدید مبارزه با افراط‌گرایی مذهبی در قزاقستان

دکتر سیدی در نشست تخصصی موسسه اساس جهان اسلام: جها

آخوند آرخی :امروز اسلام در معرض هجمه افراطی ها و ل

مشارکت امارات در ساخت زیردریایی برای رژیم صهیونیست

ایوانکا ترامپ انتظار نداشت که اینقدر نسبت به پدرش

فاطمه، محبوب‌ترین نام برای نوزادان دختر در فنلاند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز