b_300_300_16777215_10_images_Ca696pture.jpg

در محور تحولات جاری , اظهاراتی هست که  "نعمان کورتولموش" سخنگوی دولت ترکیه  پس از برگزاری جلسه هیات دولت در روز 26 سپتامبر  بیان نمود.

کورتولموش , گفت که گروههای کرد سوری YPG  و  PYD  طبق خواسته ترکیه , عقب نشینی به طرف کناره های شرق فرات را آغاز نموده اند.

این اظهار رسمی به این معنای تایید اعلام مکرر آمریکا مبنی بر عقب نشینی نیروهای گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه (YPG ) به شرق فرات , از طرف سازمان اطلاعات ترکیه (میت) می باشد. PYD همیشه خبرهای آمریکا در مورد این عقب نشینی را رد کرده و ادعا می کرد که " در اینجا هستیم و اینجا را ترک نخواهیم کرد" .

همچنین این اظهارات در عین حال به معنی نزدیکی آمریکا و ترکیه در موضوع مشکل گروه های کردی سوریه «یگان‌های مدافع خلق»   YPG و شاخۀ نظامی حزب اتحاد دموکراتیک  PYDاست که به معضلی در مسیر مبارزه جدی آمریکا و ترکیه علیه داعش در عراق و سوریه تبدیل شده بود .

یک روز پس از اظهارات سخنگوی دولت , یک هیات آمریکایی متشکل از دیپلمات ها , نظامیان و مقامات اطلاعاتی  بلند پایه وارد آنکارا شد.در این هیات  علاوه بر "آنتونی بلینکن" معاون وزیر خارجه آمریکا و "برت مک گورک" نماینده ویژه باراک اوباما در مبارزه با داعش , معاونان عملیاتی و اطلاعاتی "جوزف ووتل" فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا نیز حضور داشتند.

صبح روز بعد از دیدار با هیات آمریکایی , رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه , خارج از برنامه یک جلسه امنیتی برگزار نمود. نخست وزیر , وزیر خارجه , وزیر کشور , رئیس ستاد مشترک و مستشار سرویس اطلاعاتی (MIT) و همچنین دیگر مقامات کشوری در آن جلسه شرکت نمودند.

تشکیل این جلسه , رویداد غیرمنتظره ای بود. چون یک روز بعد از آن یعنی 28 سپتامبر ,قرار بود  جلسه شورای امنیت ملی با درجه مشارکت وسیعتر برگزار گردد. لازمه برگزاری جلسه فوق العاده پیش از جلسه امنیت ملی چه بود؟

لازم بود وضعیت تازه ای که با اطلاعات آورده شده توسط آمریکایی فورا مورد ارزیابی قرار گرفته و با اطلاعات به روز شده در جلسه شرکت کنند.

به جهت جلوگیری از حوادث ناخواسته , اطلاعات موقعیت نیروهای ترکیه در اختیار روسیه و ایران قرار داده شد. در اثنای سفر والری گراسیموف , رئیس ستاد مشترک روسیه به آنکارا در 15 سپتامبر قرار شد برای پرهیز از حوادثی نظیر ساقط شدن جنگنده روسی توسط ترکیه در 24 نوامبر , خط تلفن قرمز بین دوستاد این دو کشور ایجاد گردد.

 این خط تلفن قرمز , بلافاصله بین ستادهای دو کشور ایجاد گردید.بر اساس توافق ها ,  وقتی جنگنده های ترکیه برای انجام پروازهای پشتیبانی از ارتش آزاد سوریه در مقابل داعش به هوا برمی خواستند به ستاد مشترک روسیه اطلاع داده می شد و در آن هنگام جنگنده های روسی در فضای آن مناطق دیده نمی نشدند.

همچنین توسط "چاوش اوغلو" , گزارشی از اطلاعات در اختیار وزیر خارجه ایران که به آنکارا سفر کرده بود گذاشته شد و چاوش اوغلو همانند کسی که نبض ایران را در اختیار گرفته باشد در جلسه امنیت ملی شرکت نمود.

در جلسه شورای امنیت ملی ترکیه , موضوعاتی از قبیل کودتای نافرجام اخیر , مبارزه با تشکیلات "فتح الله گولن" , مبارزه با پ.ک.ک و آمادگی ها برای عملیات علیه داعش مورد بحث قرار گرفتند. انتظار می رود که این عملیات بزرگترین عملیاتی باشد که نیروهای ترک در آن مشارکت می کنند.

بنا به خبری که یکی از روزنامه نگاران بنام " سرکان دمیرتاش" از منابع ناتو منتشر نموده , هواپیماهای آواکس ناتو از چند روز دیگر به جهت پشتیبانی از این عملیات , در کشورهای منطقه( از جمله ترکیه )مستقر خواهند شد.ترکیه نیز در پایگاه هوایی " کونیا" چهار فروند جنگنده آواکس در اختیار دارد.

دو هدف برای عملیات بزرگ علیه داعش در نظر گرفته شده است: رقه در سوریه و موصل در عراق.

" اردوغان" , رئیس جمهور ترکیه در روز 24 سپتامبر یادآور گردید که اگر آمریکا به شرط اینکه شاخۀ نظامی حزب اتحاد دموکراتیک  PYDرا از دور خارج کند بازپس گیری رقه از دست داعش با مشارکت ترکیه بسیار سهل خواهد بود.

مشارکت یا عدم مشارکت گروه کردی PYD در عملیات آزادسازی رقه و یا درصورت مشارکت این گروه در عملیات , ترکیه چه نقشی در این عملیات بر عهده خواهد گرفت سئوالاتی است که در روزهای آینده جواب آنها مشخص خواهد گردید.

آزادسازی موصل برای ترکیه از زمانی که در ماه ژوئن سال 2014 کنسولگری این کشور توسط داعش اشغال گردید مهم تلقی می شود همچنین این منطقه از نظر استراتژیک برای ناتو نیز بسیار اهمیت دارد و حتی آزادسازی آن مهم تر از آزادسازی رقه از دست داعش می باشد.

اینکه ترکیه تحت چه شرایطی در عملیات موصل مشارکت خواهد کرد و همچنین نقش نیروهای پیشمرگه کردستان عراق و ارتش عراق نیز در روزهای پیش رو مشخص خواهند شد.

تاکنون مشخص گردید که کشورهای انگلیس , فرانسه , دانمارک , عربستان سعودی , قطر و اردن از عملیات موصل پشتیبانی خواهند کرد. منابع دیپلماتیک بر این عقیده هستند که مشارکت فعالانه ترکیه در این عملیات , شانس موفقیت نیروهای ائتلاف را در برابر داعش افزایش خواهد داد.

مسئله دیگری که بر روابط ترکیه و آمریکا سایه انداخته , وضعیت "حلب"  و تنشی که بین روسیه و آمریکا بر سر آن وجود دارد.

روسیه در تلاش است تا نیروهای بشار اسد دوباره کنترل حلب را بدست بگیرند. اگرچه ترکیه , آمریکا , روسیه و دیگر کشورها , در موضوع بشار اسد اختلاف نظر دارند اما حتی کشورهای مثل عربستان و ایران نیز در یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن شکست داعش می باشد.

منابع خبری از آنکارا بر این عقیده هستند که مقدمات حمله بزرگ علیه داعش در حال اتمام است و شمارش معکوس آغاز خواهد شد.

25/281

نویسنده: مراد یتکین

مترجم: احمد هلاکویی

منبع: حریت ترکیه

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

مطالب مرتبط:

لباس‌های نایک برای ورزشکاران محجبه یکی از بهترین ا

امام جمعه بندرترکمن :نماز جمعه جایگاه ویژه ای در ا

ترامپ: از ایران به دلیل شلیک نکردن به هواپیمای با

 

در تقابل با کره‌شمالی ژاپن و آمریکا رزمایش مشترک ن

مولوی بزرگزاده:اقدامات گروهک های تروریستی مهم ترین

16نفر به اتهام همکاری با داعش دستگیرشدند

آخوند میرزاعلی :هوشیاری و وحدت نیاز حیاتی مسلمانان

مخالفت مردمي با تغيير قانون اساسي مصر

مسعود بارزانی: اقلیم کردستان همیشه‌ پناهگاه‌ مسیح

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات