b_300_300_16777215_10_images_trkjk.jpg

 اساس نیوز ،دکتر جلال الدین سیدی :سالها بود خاندان اسد علیرغم نزدیکی سیاست خارجی شان به دولت ایران، در سیاست داخلی به هیچوجه از تساهل وتسامحی که ایران در برخورد با مخالفان و یا اقوام  ازخود بروز می داد الگو بر نمی داشتند.

به ویژه با در نظر گرفتن اینکه خاندان نُصَیری اسد  تنها دوازده در صد از جمعیت عمدتا سنی نشین سوریه را نمایندگی می کرد. وضعیتی کاملا عکس آنچه در دوران حاکمیت رژیم بعث بر عراق وجود داشت، حکومت بعث در سوریه و عراق را قرینه هم ساخته بود. در این وضعیت سخت گیری بشار اسد در مورد برخی از فعالان سنی سوریه گرچه در امتداد روش با توجه به تغییرات وسیع و تحولات عمیق تاریخی و سیاسی در منطقه کاملا غیر دیپلماتیک بود. این رویه بستر مناسبی را برای قیام گروههای سنی آماده ساخته بود. اینجا نیز مداخله آمریکاپی ها و اروپایی ها به بهانهء حمایت از دموکراسی و حقوق مخالفان و معارضان اوضاع را پیچیده تر و بحرانی تر ساخته بود.
  در اولین عملیات برق آسای داعش که در منطقه نفت خیز موصل انجام گرفت باز هم درصحنه آرایی های هالیوودی، دهها اتومبیل نوی هم شکل تویوتا با مسلسل بدست های سیاه پوش که در پشت وانت های شاسی بلند با بیرق سیاهی ممهور به عبارت لااله الا الله در مقابل دوربین ها پُز می دادندُ،  سعی در خلق صحنه های هیجان انگیزی ازورود فاتحانهء داعش به صحنهء معادلهء قدرت در عراق و خاورمیانه داشت.
براستی معلوم نبود پول این همه سلاح و مهمات وادوات از کجا تامین شده بود، هرچند شرکت های اسلحه سازی و شرکت تویوتا مدتی زیر سوال رفتند. اما بزودی همه آن سوالات به فراموشی سپرده شد. داعش بانک بزرگ موصل و بسیاری بانک ها و نیز چاهها و تاسیسات نفتی را براحتی در اختیار گرفت و شروع به استخراج نفت و فروش آن به شرکت های غربی کرد. اکنون دیگر همه رسانه های غرب برای نامدارتر کردن داعش سنگ تمام گذاشته بودند.
  جالب بود داعش که در ابتدا علنا از درگیر شدن با نیروهای بارزانی که از حمایت آمریکا واسراییل و اروپایی ها برخوردار بود وهمچنین ضربه زدن به اماکن ومنافع آمریکایی ها و اسراییلی ها خودداری می کرد. پس از اینکه ابوبکر البغدادی در موصل نمازجمعه اقامه کرد و خود را خلیفه اعلام نموده به نام خودش ضرب سکه کرد، نام گروه تروریستی اش را ازدولت اسلامی عراق وشام به خلافت اسلامی ارتقاء داد. آنگاه وارد سوریه شد و از قسمت اعظم نیروهای القاعده بیعت گرفت و تا مدتهای مدیدی نه تنها از درگیری با ارتش سوریه پرهیز نمود،  بلکه هدف اصلی اش را اضمحلال گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه و نیروهای باقیماندهء القاعده قرار داد. سپس  بدون هیچ توجیه منطقی و سیاسی به سربریدن شهروندان غیرنظامی آمریکایی و اروپایی درمقابل دوربین وجهت جریحه دار ساختن احساسات افکار عمومی غرب علیه خود مبادرت نمود.
   در این راستا همانگونه که قبلا هم اشاره گردید با وسواس به تهیهء فیلم های هالیوودی برای ایجاد نفرت علیه خود اهتمام ویژه مصروف نمود. شاید تاکتیک عدم درگیری موقتی با نیروهای دولت مرکزی  بعنوان یک سیاست پیشروی گام به گام  را بتوان توجیه نمود. هرچند توجیه حمله به نیروهای مخالف دولت سوریه  که با تعبیر دشمن دشمن من دوست من است، کمی مشکل بنظر می رسد. اما حرص در تحریک و انگیزش دشمنی افکار عمومی جهان و مردم غرب علیه خود،واقعا غیر قابل توجیه به نظر می آید. مگر اینکه با وجود علم به امکان متهم شدن به توهم توطئه،  قائل باشیم کاسه ئی زیر نیم کاسه موجود است.
  داعش پس از آن ، با توسل به مدرن ترین ابزارهای سمعی وبصری و شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در نقاط مختلفی از آفریقا گرفته تا اروپا به جذب افراد ماجراجو که عمدتا مشکلات روحی و روانی دارند ادامه داده و عملیات تروریستی خونباری را در اقصی نقاط دنیا طراحی و عملیاتی کرده است.
   همه اینها از طرف غربی ها عامدانه به حساب اسلام واریز می شود. در حالیکه همه می دانند مظلوم آزاری و اسیر کشی و تروریسم نه تنها در قاموس اسلام نیست بلکه اسلام از همان ابتدا با ترور و اسیر کشی بشدت مخالف بوده و حتی سه تن از خلفای راشدین و اکثر امامان قربانی ترور وتروریسم شده اند. آیات عمدتا منسوخ جهاد علیه دشمنان مسلح اسلام که  عموما هم مدنی هستند در ده سال اول دوران مبارزه و قبل از ایجاد حکومت در اسلام بوده است و آیات ناسخ آن آیات رحمانی هستند. با این توصیف، داعش که محصول تروریست های ایدئولوژیک غرب علیه اسلام است، نه بخاطر جهل بلکه بخاطر ماموریت خاص خود است که آگاهانه در صدد زدن تیشه به ریشهء اسلام و مسلمین می باشد.
  تجربه ثابت می کند سیاست داعش سیاست درگیری نوبت به نوبت با دشمنان است. همانگونه که عدم درگیری اش با بارزانی و اسد در یک مقطع بخاطر هم دردی و یا هم دستی اش با آنها نیست و بلکه در لیست بلند بالای انتظار خود آنها را به نوبت گذاشته تا پس از فراغت از یک قسمت از دشمنان به موقع به خدمت آنها برسد، لذا عدم اقدام جدی علیه ایران ما هم نه از روی حسن نیت یا دشمن ندانستن ما ست ،بلکه منتظر فراغت از درگیری های فعلی اش در عراق و سوریه می باشد. فراغتی که بنا به اشارات مقام معظم رهبری هرگز نصیبش نخواهد شد. زیرا همان گونه که ایشان فرموده اند سربازان ما در سوریه با آنها می جنگند تا آنها نتوانند نقشهء شوم شان را برای جنگیدن با ما در خیابانهای تهران، عملی کنند. با این وجود  اما،  اینها باعث نمی شود ما از پاکسازی زمینه های رشد داعش در خاک خودمان غافل شویم. اگر زمینه حاضر باشد حتی نسیمی گذرا می تواند دور از چشم ما بذر فاجعه را به سوی خاک آماده روانه سازد. در خاتمه، همان گونه که در خط مقدم جبهه ، مبارزهء سخت علیه فتنه های نیروهای تکفیری درجریان است،شایسته بنظر می رسد که در پشت جبهه هم مبارزهء نرم  توسط اصحاب قلم ورسانه برقرار باشد.
*دکتر جلال الدین سیدی از فعالان سیاسی و اجتماعی ترکمن بوده و مدرک دکترای علوم سیاسی خود را از ترکیه اخذ کرده است .

مطالب مرتبط:

پوتین: داعش از ناکجا نیامده است

واکنش مسعود بارزانی به حکم صادر شده علیه معاون خود

پیشروی ترکیه به سمت باب طی توافق با روسیه و سوریه

بهبود شرایط جسمانی عالم برجسته ترکمن در بیمارستان

ضرورتهای همزیستی و تعامل در دنیای اسلام

«هیبت‌الله آخوند‌زاده» رهبر طالبان از اعضای این گر

اسلام ستیزی وجریان های تکفیری

سرقت قرآن از نمازخانه فرودگاه «کارولینای شمالی»

نگاهی به ابعاد تکفیر کافر معین از نگاه اهل سنت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز