b_300_300_16777215_10_images_sadattiii.jpg

اساس نیوز :مطلب ذیل بخش های مهم سخنان مولانا ساداتی امام جمعه سراوان در نماز جمعه روز 27 فروردین سال جاری است .

علت انتشار مجدد این سخنان در شرایط کنونی این است که بسیاری از مباحث ذکر شده توسط مولانا ساداتی در رابطه با ضرورت های توجه مسلمانان به ضروریات مهم جامعه اسلامی یکی از مهم ترین اولویت های مهم کنونی ماست .
امام جمعه اهل سنت سراوان مولانا ساداتی : اختلاف درمسائل فرعی نباید موجب خصومت و غفلت از مسائل اساسی شود.
مولانا سید عبدالصمد ساداتی با بیان اینکه “اختلاف رای در فروعات مذهب و مسائل سیاسی و اجتماعی امری طبیعی است ” عنوان کرد: اختلاف نظر مسلمانان درمسائل فرعی و جزئى نباید موجب غفلت از مسائل اساسی و منجر به کدورت و خصومت شود.
امام جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشت: اختلاف رای و نظر به این معنی نیست که رای و نظر کسی بر خلاف رای و نظرش شد نارضایتی پیش بیاید چون اختلاف رای در فروعات و مسائل سیاسی و اجتماعی امری طبیعی و حتمی است.
 آنچه در اختلاف ، بد و مذموم است در امر قطعی و یقینی است که شرع واجب الاطاعت قرار داده ، در مسائل و روشهای نظری و فکری برداشتها یکسان نمی شود و این هرگز نباید به نزاع و دعوا و قطع رابطه از یکدیگر گردد . این اختلاف رای و نظر در بهترین عصرها و زمانهای امت وجود داشته ، اختلاف آراء در مسائل عقلی و نظری با وحدت اسلامی منافات ندارد و هیچ ضرری در دین نیست بلکه یک امر فطری و مسلم است.
مولانا ساداتی در ادامه گفت: واقعیت است که در میان یاران پیامبر کسانی در نماز بسم الله را می خواندند و هم کسانی بودند که نمی خواندند و کسانی به جهری و کسانی به سری بسم الله می خواندند قنوت در نماز صبح را بعضی می خواندند و بعضی نمی خواندند و در کیفیت نماز و مسائل مربوط به آن هرگز عداوت و دشمنى نبوده است.
 کسی که از چگونگی اختلافات علما آگاهی ندارد که برچه اساسی بوده نباید و حق ندارد در مسائلی که اقوال مختلف وجود دارد بحث و جدال کند و احکام شریعت را زیر سوال برد.
مدیر دارالعلوم سراوان(زنگیان) خاطرنشان کرد: بسیار مایه تاسف است که با درگیر شدن در اختلافات جزئی و اینکه مسلمانان وقت خود را در چنین اموری صرف نمایند و از مسائل اساسی که نیاز جامعه است غفلت ورزند.آنچه مهم است مدارا و احترام متقابل و تعامل در مسائل اتفاق حکم صریح قرآن و سنت استپ .هرگاه افکار و اندیشه ها از مشکلات اصلی غفلت ورزند با مسائل جزئی درگیری بوجود می آید و سبب آن کم توجهی از مشکلات بزرگ و اصلی می باشد .امروز وظیفه مهم دعوت گران و متفکران خیرخواه توجه دادن امت بر مشکلات اصلی است.
مولانا ساداتی عنوان کرد: امام شافعی رحمه الله فرمودند مجتهدین دیگر را نباید به خطا و اشتباه متهم کنند. زیرا در مسائل اجتهادی کسی حق ندارد رای و نظریه خود را صحیح و برحق تصور کند و رای دیگران را غلط و ناجائز قطعی بگوید .اگر بعد از رعایت شرایط اجتهادی نظریه ای توسط هر مجتهدی ارایه شود از دو حال خارج نیست اینکه رای صحیحی که احتمال خطا بودنش وجود دارد یا رای خطایی که احتمال صحیح بودنش می رود مجتهدین از تحقیق و تدبر یکی از آن دو رای را برمی گزینند.
خطیب جمعه اهل سنت سراوان تصریح کرد: فقط پیامبران معصوم از خطا و اشتباهند. هر انسانی دچار خطا و اشتباه می شود چون هر انسان ممکن الخطاست الا کسانی که معصوم اند و آن پیامبران الهی اند. علما هم جزء انسانها هستند که گاهی ارتکاب اشتباه و خطا می شوند. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: (کلکم خطاؤون وخیر الخطائین التوابین) بنابراین کسی نمی گوید که قول و گفته من صد درصد صحیح است ، امام مالک رحمه الله در مدینه منوره فرمودند هرکدام از ما دچار اشتباه و پشیمانی می شود بر او ایراد وارد است مگر صاحب این قبر(رسول الله صلی الله علیه وسلم).
مولانا ساداتی افزود: اسلام قواعد کلی و مبادی قانونی و مدنی ، سیاسی و اجتماعی را وضع نموده و تفصیل آنرا به مجتهدان واجد شرایط واگذار نموده تا جزئیات را بر مبنای قواعد و اصول جهت تحقق مصالح عموم مردم استنباط کنند ،به طوری که با نصوص صریح قرآن و سنت در تعارض نباشند . هدف شریعت اسلام رعایت مصلحت بندگان در امر دنیا و آخرت است بنابراین تمامی اصول، احکام ، اوامر و نواهی و حدود در شریعت اسلامی در راستای حفاظت از حقوق انسانهاست.

مطالب مرتبط:

درد کولبران و سوالات بی پاسخ

کریستین لودرز: زنان باحجاب آلمان هدف تبعیض قرار می

دستور صریح وزیر کشور در زمینه رسیدگی ویژه به حادثه

آمریکا: اعزام ناو هواپیمابر به تنگه هرمز محتمل است

مولانا گرگیج ترور مولوی جمالزهی را به شدت محکوم کر

سفر پرخطر دو کودک چینی در جستجوی پدر و مادر

شهر "سرت" لیبی به صورت کامل از دست داعش آزاد شد

دخالت نظامی مستقیم ترکیه در صورت تاسیس کشور مستقل

اهدا تفاسیر قرآن کریم به سوئیس توسط مصر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات