b_300_300_16777215_10_images_3c7e998aadc88d.jpg

اساس نیوز: آسیای میانه اگرچه چندان محسوس نیست اما با خطر بزرگ تروریسم و جرم و جنایت مواجه می باشد. این منطقه جغرافیایی که پس از فروپاشی شوروی سابق با رشوه خواری , اختلاس و محدودیت آزادی ها مواجه شده بود دیری نپایید که با خطر تروریسم نیز آشنا گردید.

اما تروریسمی که آسیای میانه را تهدید می کند دارای دو جنبه می باشد: تروریسمی که آسیای میانه را هدف گرفته و تروریسمی که از آسیای میانه تغذیه می کند.

دلایل ریشه ای این مسایل را می توان در اتوبیوگرافی " عیسی آلپ تکین" تحت عنوان " بخاطر ترکستان شرقی در اسارت" بیابیم . " آلپ تکین" , اظهار می دارد که تا اوایل سال 1900 میلادی دو تعبیر جغرافیایی در منطقه وجود داشته است: ترکستان شرقی و غربی. شاید به مدت یک هزار سال , زبان ارتباطی و بازاری این منطقه جغرافیایی لهجه های هاکانیه , اویغور و ازبکی بوده اند.مردم با این زبان ها ارتباط برقرار می کنند و مردمان اقوام دیگر  همانند قزاق ها و ازبک ها , هویت سطح پایین خود را بعنوان یک چاشنی محلی می پذیرند. بنا بر عقیده " آلپ تکین" پس از سیطره روسها , پیدایش پنج جمهوری متفاوت با حکومت های تصنعی و مرزبندی های هردمبیلی باعث دگرگونی نظام روانی , سیاسی و ساختاری شده است.

امروز , همانند آنچه که در بیشتر کشورهای پدید آمده پس از فروپاشی شوروی سابق , در محدوده جغرافیایی آسیای میانه نیز , به دلیل ناکارآمدی نهادهای  سیاسی و بروکراتیک و فساد اداری با مشکلات عدیده ای مواجه می باشد.به همین دلیل نیز , در این منطقه جغرافیایی , شاهد تابلوی تاسف باری از تلاش گروههای ترور بین المللی برای عضوگیری هستیم.

بعنوان مثال , در پس پیوستن قرقیزها به گروه های تروریستی  همانند داعش , انگیزه های متفاوتی وجود دارد.کسانی که دنیای خارج را نمی شناسند , آنهایی که فقط یک دوره کوتاه آموزشی را گذرانده و دیگر به تحصیل ادامه نداده اند و مردمانی که از اینترنت و دیگر وسایل ارتباطی آنطور که در غرب وجود دارد محروم هستند خیلی زود فریب می خورند و به راحتی شستشوی مغزی داده می شوند . بیکاری , مشکلات اجتماعی و افسردگی های جمعی نیز باعث می شوند تا انسانها ,به گروههای تروریستی بعنوان یک امید بنگرند.

هم اکنون حدود 4000 نفر از آسیای میانه به داعش پیوسته اند که اکثرا تاجیک , ازبک و قرقیز هستند.عامل دیگر , اسلامگرایی رادیکالی که بعنوان ابزاری در مقابل شوروی پرورش داده شدند همانند طالبان پشت پا زده و خودشان خطرآفرین شدند. علی الخصوص نیروهای غربی تلاش کردند  تا مخالفان رژیم های همسو با شوروی ,از دل گروههای اسلامگرای تندرو  سازماندهی شوند. به اسلامگرایی به دیده یک منبع انگیزشی  زمان بر و صبورانه  در مقابل خطرات مقابله با رژیم موجود نگریسته می شد.در سایه همین نگرش , اکنون گروههای تندرو سنی , یهود , سلفی , طریقت و دیگر گروهها , دنیای زیرزمینی این منطقه جغرافیایی را به سیطره خود درآورده اند.

تهدید دیگری که وجود دارد اینکه نیروهای سرویس مخفی روسی ,با استفاده  از وضعیتی که به دلایل مشکلات اقتصادی و اجتماعی در کشورهای تازه استقلال یافته بوجود آمده , به دنبال جذب شبه نظامیانی هستند که کارهای کثیف خود را به انجام برسانند.ارتباط تشکیلات مافیایی موجود در این کشورها با دنیای زیرزمینی روس , میدان فعالیت جاسوسان روسی را وسعت بخشیده و برای آنان مزیت ایجاد می کنند.

همچنین ازبکستان که پس از مرگ "کریم اف" مورد توجه رسانه های خبری قرار گرفت در عین حال با خطر تبدیل شدن به مرکز تجارت انسان و فحشا مواجه می باشد. دختران ربوده شده ازبک , در بازارهای فیلیپین , تایلند , آمریکا و اروپا بعنوان برده جنسی فروخته می شوند.این انسانها که نه فقط بعنوان برده جنسی بلکه بعنوان کودکان کار و برده داری مدرن ربوده شده اند در ازبکستان و قزاقستان به مشکلی تبدیل شده که روز به روز در حال گسترش می باشد.

خطر تروریسم که آسیای میانه را تهدید می کند در سالهای اخیر شتاب بیشتری بخود گرفت . خبرهایی از اقدامات تروریستی و عملیاتها در قزاقستان , قرقیزستان و تاجیکستان , پی در پی شنیده می شوند .

ناامیدی و خشم ناشی از سیاست های ظالمانه , انزواطلب و ناکارآمد رژیم های موجود در کشورهای آسیای میانه و تجمیع آن با مشکلات اقتصادی این کشورها , می تواند به دستمایه ای مهم برای تروریسم تبدیل گردد.بویژه در ازبکستان ,جدالی که پس از درگذشت "کریم اف" آغاز شده , مشکلات فوق الذکر باعث ایجاد تنش ها و جریانات متعددی در این کشور خواهند گردید.

261/25

نویسنده: بهادرخان دینچ آسلان

مترجم: احمد هلاکویی

منبع: qha

Save

مطالب مرتبط:

یک میلیون امضا برای بر کناری ترامپ

صدور کوپن الکترونیکی، برای 10 میلیون ایرانی

رونمایی از طرح معامله قرن در اواخر ماه رمضان

هشدار به اتباع آمریکایی درباره سفر به ترکیه

وجود عوامل تفرقه در میان امت اسلامی، مهمترین دلیل

مصرف مواد مخدر مجری در یک برنامه تلویزیونی عرب زبا

غرامت میلیاردی کلیسای کاتولیک به قربانیان جنسی

دادگاه متهمی که در نیویورک با زودپز بمبگذاری کرده

لحظه‌ انفجار خودرو کارمندان وزارت کشور افغانستان +

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات