b_300_300_16777215_10_images_1112780.jpg

اساس نیوز: روز 24 اوت , پس از ورود نیروهای ترک به "جرابلس" در خاک سوریه , دو هفته طول کشید تا بتواند خط 98 کیلومتری اعزاز – جرابلس که به مدت دوسال در دست  داعش بود را به کنترل خود درآورد.

هنوز نمی دانیم این عملیات تا چه اندازه مانع استفاده داعش از مرزها خواهد شد. اما بهرحال آمریکائیان نیز در مورد این کمربند که ده کیلومتر عمق دارد به کار بردن کلمات "منطقه حائل" را آغاز نمودند. هنوز مشخص نیست که این منطقه چگونه نگهداری خواهد شد و چه کسی آن را محافظت خواهد کرد. فقط سعی می کنیم نتایج و پیامدهای عملیات را بر اساس داده هایی که در دست داریم مورد بررسی قرار دهیم.

  • قبل از هر چیز, عملیاتی است با نتایج سنگین . هنوز سه هفته از آغاز عملیات نگذشته , شش تانک ترکیه (2 تانک توسط شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک (YPG) و 4 تانک توسط داعش) مورد هدف قرار گرفته و تخریب شد. از همه مهم تر , در عرض 17 روز در آن تانک ها 7 نظامی شهید شدند.
  • حفاظت مناطقی که داعش آنجا را ترک کرده , توسط عناصر ارتش آزاد سوریه که به همراه سربازان ترک حرکت می کنند مشکل است.این سئوال را از سرهنگ جان داریان , سخنگوی پنتاگون نیز پرسیدم . گفتم " چه کسی آن مناطق را کنترل خواهد کرد؟" گفت " نمی دانم" . با فرمانده یکی از گروههایی که در منطقه می جنگید دیدار کردم درحالیکه در چند روز پیش تر از این ، قبل از دخالت آمریکا ، در مورد پیشروی نیروهای دموکراتیک سوریه تا منبیچ صحبت می شد گفت : اراضی خیلی زیادی را بدست آوردیم و برای حفاظت از آنها نیروی کافی نداریم به همین سبب پیشروی را متوقف کردیم. در حقیقت ، پیشروی آنها به دلیل اعتراض واشنگتن متوقف شده بود اما دلیل ذکر شده توسط وی ‍(فرمانده ) نیز دلیل قانع کننده ای است.
  • اکنون در الباب خواهیم دید که این دلیل چه سختی هایی را سبب شده است. زیرا این بار واشنگتن نیز اعتراضی ندارد.ورود نیروهای ترک به شهری که در چهل کیلومتری شرق ترکیه قرار دارد و در کنترل داعش می باشد باعث رضایت خاطر آمریکائیان نیز خواهد شد. بر اساس اطلاعاتی که فرماندهان ارتش آزاد سوریه در منطقه دادند هم اکنون در هفت کیلومتری پایگاه مرزی "چوبان بی" یک واحد نظامی متشکل از دو هزار نیروی ارتش آزاد سوریه در حال آماده باش به سر می برند. گفتند که هنوز فرمانی صادر نشده اما آماده حرکت به سوی الباب هستند. همچنین گفتند که یک هزار نیرو نیز برای دفاع از مناطق تصرف شده باقی خواهند ماند. در نام همه آنها اصطلاحاتی مثل تیپ و گردان وجود دارد اما اینها در اصل یک ائتلاف متشکل از سیزده گروه مجزا هستند. هشت گروه که توسط "سیا" حمایت می شود و واحد MOM خوانده می شود. دو گروه به نامهای گردان حمزه و گردان ۵۱  نیز با پنتاگون همکاری می کنند گروههای " احرار سوریه " ، " احرار شرقیه" و "زنگی" نیز گروههای مستقل هستند.

 

  • گیریم که. محافظت از منطقه حائل محقق شد و ارتش ترکیه در این منطقه به تقویت نیررو هم پرداخت آیا ارتش آزاد سوریه با دوهزار نیرو قادر به تصرف الباب خواهد بود؟ در اینجا دو مسئله وجود دارد . اولین مسئله تلفات نیروهای ترک است. ارتش ترک که در جنگی نه چندان سنگین با داعش ۴ تانک و شش نیروی خود را از دست داده ، در جنگی سخت و سنگین چه اندازه تلفات خواهد داد؟ . دومین مسئله انگیزه است . ترکیه چرا وارد جرابلس شد؟ بر اساس اعلام رسمی ، دلیل آن مبارزه با داعش است.اما دلیل دیگر نیز درگیری با گروههای شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک (YPG) و گروه نیروهای دموکراتیک سوریه  ( (SDG است که پس از تصرف منبیچ آماده می شدند تا الباب را هم متصرف شوند.ا ما اکنون که  آمریکائیان اعلام کرده اند"  نیروهای دموکراتیک سوریه"  به طرف الباب پیشروی نخواهد کرد و به سوی رقه متمرکز خواهند شد مطمئن نیستم که ترکیه باز هم خواهان پیشروی به طرف الباب باشد.

 

  • اما رقه چه ؟ عملیاتی که بنا به اعلام رجب طیب اردوغان ، ترکیه نیز از آن پشتیبانی خواهد کرد. در شرایط کنونی لزومی به این اظهارات نیست . زیرا آن را هم کور ژنرال استفان تاون سند ، فرمانده جدید آممریکائیان در مبارزه علیه داعش اعلام کرد کرد و گفت که آزادسازی رقه به تاخیر افتاد. چرا؟ به دلیل تنشی که پس از ورود نیروهای ترک به جرابلس با گروههای شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک (YPG) و گروه نیروهای دموکراتیک سوریه ( ( SDG بوجود آمد , می گویند که در مرحله طراحی عملیات می باشند.اما آنها بدلیل خطرات آغاز عملیات آزادسازی رقه ، پیش از قطع دسترسی داعش به مرزهای ترکیه ، در حالت انتظار به سر می برند.

 نتیجه اینکه , هنوز تحولات تازه هستند و نتیجه خاصی  مشاهده نمی شود. اما اکنون در این ماه میلادی جاری , هر کسی این مسئله را تست خواهد کرد که آیا عملیات جرابلس , دسترسی داعش به مرزهای ترکیه را کاملا  مسدود خواهد کرد یا خیر؟  آیا مرز سوریه – ترکیه که هر ماه 200 تا 500 نفر برای پیوستن به داعش از آن عبور می کنند کاملا مسدود خواهد شد؟ آیا نیروهای ارتش آزاد سوریه و نیروهای ترک , قادر خواهند بود تا از نفوذ عناصر داعش به منطقه حائل ممانعت کنند؟ اگر این موارد حاصل شوند می توان گفت که عملیات موفقیت آمیز بوده است  و اگر موفقیت آمیز نبوده , آنوقت علی رغم تلفات ترک ها در این عملیات , آمریکائی ها  دوباره  خواسته های خود را در دستور کار خواهند داشت.

256/25

نویسنده : تولگا تانئش

مترجم: احمد هلاکویی

منبع: خبرگزاری آناتولی

مطالب مرتبط:

نامه رئیس دیوان وقف اهل سنت عراق به بارزانی برای ت

مخالفت عشایر اهل سنت عراق با طرح‌های تجزیه‌طلبانه

مسئول رسانه‌ای داعش در سوریه کشته شد

اجباری شدن شنای مختلط برای دانش آموزان دخترمسلمان

پیشنهاد ازدواج شیخ‌عشیره عراقی به نماینده ‌پارلمان

سرو شدن گوشت خوک در رستوران حلال امریکایی

استاد دانشگاهی ترامپ:دونالد کندذهن و ضعیفترین دانش

موضوع مهمی که در توافق وین جا افتاده است

آمادگی کودکان غزه برای استقبال از ناوگان ازادی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز