b_300_300_16777215_10_images_1233665656.jpgهمزمان با فروکش کردن جاه طلبی جهانی اخوان المسلمین مصرگفت وگوها میان نسل جوان اخوان المسملین با مقامات ارشد این جریان آغاز شده است تا شاید بتوانند کشتی به گل نشسته و در حال غرق اخوانی ها را نجات دهند.

کشتی ای که بعد از کودتا علیه اخوانی ها در قاهره و کشتاری که علیه آنها شد و همچنین صدور احکام سنگین برای رهبران اخوان وارد مرحله سخت حیات سیاسی خود شده است.

جوان ۲۰ ساله عضو شبکه اخوان المسلمین که به دلیل پیگردهای دولتی علیه اخوانی ها نخواست نامش به طور کامل برده شود، در این باره می گوید: «بیشتر حرکت های انقلابی در خیابان ها ظاهر می شوند. و جوانان نیز نقشی مهم در آنها دارند. برای همین می توان گفت انقلاب ها جنگ جوانان است.»

جوانان اخوان المسلمین به دلیل از دست دادن رهبرانشان که یا به زندان افتاده اند یا برای حفظ جان خود مجبور به مهاجرت از کشور شده اند و همچنین تفرقه ای که در میان اخوانی ها پیش آمده است، بسیار عصبانی هستند. اکنون دیگر بسیار سخت می توان جوانان اخوانی را کنار هم نگه داشت. چرا که اختلاف در میان نسل های مختلف اخوان بیش از هر زمانی عمیق تر شده، نگرانی ها زمانی بیشتر می شود که می بینیم شمار جوانان طرفدار خشونت افزایش یافته است.
حمزه سراوی، که بیش از ۲۴ سال سن دارد و یکی از کارکنان نزدیک به محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع بوده است، در این باره می گوید: «به طور کلی گفته می شود که نسل های بزرگ تر سازمان اخوان تلاش می کنند از مخاطرات و انقلاب و بی ثباتی دور شوند. در حالی که نسل های جوان خلاف آن را مطالبه می کنند. جوانان اخوان امروز موضعی انتقادی در این زمینه دارند. جوانان به دلیل رهبری ای که سبب عزل اخوان از قدرت شد، اکنون منزوی هستند در حالی که با غیر اسلامی ها نیز کار نمی کنند. رهبران اخوان مواجهه مستقیم را انتخاب کردند و حاضر به پذیرفتن اصلاحات نهادهای حکومتی مثل پلیس که یکی از سنبل های سرکوب بود، نشدند.»
بسیاری از جوانان اخوان رهبران خود را متهم می کنند که فرصت حفظ قدرت را از دست دادند که نتیجه آن شد که سرکوب خونینی علیه اعضای اخوان المسلمین صورت بگیرد. به دنبال آن هزاران نفر کشته و زندانی شدند در حالی که هر روز نیز حکمی تازه علیه اعضای اخوان صادر می شود.
در همین رابطه دادگاه قضایی مصر محمد بدیع، دبیر کل ۷۱ ساله اخوان المسلمین را به دلیل صدور دستور قتل در جنگ های خیابانی اخوانی ها محکوم به اعدام کرد.یکی از رهبران اخوان که در حال حاضر در زندان به سر می برد و نخواست نامش فاش شود، می گوید: «از زمان کودتا شکاف میان نسل های جوان با نسل های مسن تر در داخل سازمان اخوان المسلمین بیشتر شده است و باید روزی به این اشتباه خود اعتراف کنیم.»
رهبران اخوان که در تبعید به سر می برند به طور تلویحی وجود اختلاف در داخل نسل جوان اخوان را تایید کرده اند اما می گویند وجود این اختلاف ها طبیعی است.عبدالله حداد، یکی از اعضای دفتر رسانه ای سازمان اخوان در لندن درباره این اختلاف ها می گوید: «در تمامی جوامع میان نسل ها شکاف به وجود می آید. نسل بزرگ تر در سازمان اخوان بیشتر می ترسد و با استفاده از خشونت به عنوان یک ابزار استراتژیک مخالفات می کند اما همه در چارچوب همین ایدئولوژی کار می کنند.»

مطالب مرتبط:

کشته‌ شدن 20 روزنامه‌ نگار عراقی در سال 2016

ا

داعش و اجبار مردم به حضور در کلاس های مغزشویی

اسلام در معرکه هویت زدایی و افراط

بایرام آخوند اونق:باید جوانان را با آگاهی بخشی از

موریانه ای بنام سکولاریزم و جهان اسلام (2)

 

جایزه شهروند ترکیه‌ای برای کودکان حافظ قرآن کریم

 

جایزه ۲۵ میلیون دلاری برای دستگیری سرکرده داعش

شهر پیامبران آماده برای ماه مبارک رمضان است

توافق آتش بس در سوریه از دوشنبه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات