b_300_300_16777215_10_images_ghoraan.jpg

اساس: اسلام با تعالیم روح بخش خود بخش جدایی ناپذیر از تمدن بشری است .این دین آسمانی امروز از مرزهای سنتی کشورهای مسلمان فراتر رفته و در آن سوی دنیای اسلام و در قلب مسیحیت مدرن به عنوان روزنه امید بشریت پوچ گرا تبدیل شده است .

  همه ما مسلمانها اعتقاد داریم دین ما آخرین و کامل ترین دین الهی بوده و تعالیم فردی و اجتماعی آن نسخه شفابخش انسان امروزی است . بر خلاف این اعتقاد راستین،در چند دهه گذشته گرفتار شدن مسلمانان در دام دسیسه های تفرقه افکنانه و ظهور جریانات تندرو مذهبی در جامعه اسلامی امید نسل جدید جامعه اسلامی نسبت به آینده امت اسلامی را تیره و تار کرده است .در شرایط کنونی بخش قابل توجهی از جوانان مسلمان تحت تاثیر شرایط رقت بار بلاد اسلامی ، بر این اعتقادند که آینده ای برای اسلام و مسلمانان وجود ندارد .
جوانان ما به درستی بر این اعتقادند که راهی که اکنون دنیای اسلام در آن قرار دارد نه تنها به سمت پیشرفت و تعالی نبوده بلکه به سمت تباهی و ذلت قرار دارد .متاسفانه این دیدگاه تاحدی درست است. اما در این موضوع یک نکته ظریف وجود دارد .
   نکته ظریف این داستان این است که رسانه های غربی با هدف نا امید کردن ذهن نسل جدید مسلمانان از دین اسلام و تعالیم روح بخش آن چنین القاء می نمایند که دین اسلام دین خشونت و ترور بوده و تعالیم آن متناسب با نیازهای زندگی مدرن نیست .بخاطر همین بعد هم دنیای اسلام در شرایط کنونی گرفتار فضای نامناسب کنونی شده است .
مساله ای که خیلی از فعالان غرب گرای مسلمان در غالب مواقع فراموش می کنند این است که غرب بر خلاف ظاهر به شدت لائیک و دین گریز آن، به شدت با اسلام و مسلمانان در یک رقابت دینی و مذهبی نفس گیر قرار دارد.
در این چارچوب خام خیالی است اگر تصور کنیم در غرب دین و اعتقاد مذهبی افراد مهم نیست و هیچ گونه تعصب مذهبی وجود ندارد .جامعه غربی بر خلاف لایه ظاهری آن به شدت مذهبی و دارای عصبیت های دینی مشهود است .بر اساس همین عصبیت ها هم در غالب محصولات فرهنگی غربی تلاش می گردد به نحوی صلیب و کلیسا به عنوان نماد دین غربی ها به نمایش     در آید .
واقعیتی که امروز خیلی از فعالان مسلمان آن را درک نمی کنند این است که ما با دنیای غرب در کنار رقابت های سیاسی و اقتصادی درگیر یک رقابت اعتقادی هم هستیم .در چارچوب این رقابت اعتقادی هم غرب تلاش دارد دین اسلام را تضعیف و تعالیم آن را با زندگی مردن نامتناسب نشان دهد.
   اقدامات غیر انسانی و تندروانه گروه هایی مثل داعش نیز در مسیر کمک به این تلاشهای    غربی ها صورت می گیرد.بر اساس همین کارکرد غالب تحلیل گران مسلمان اعتقاد دارند داعش و سایر جریانات تندور در جهان اسلام دست پرورده سازمانهای جاسوسی کشورهای غربی هستند.
   در شرایط کنونی این گروه ها به مهم ترین عامل جنگ و خشونت در دنیای اسلام تبدیل     شده اند .گروه های تندور تکفیری با تبلیغ ایده های حذفی خود در رابطه با معتقدان سایر دیدگاه های مذهبی و فکری، به این ذهنیت دامن می زنند که اسلام نه تنها دین مدارا و تحمل پذیری نیست، بلکه دین تندروی و تحجر است .در همین راستا هم دینی که پیامبر آن به عنوان رحمتی برای جهانیان معرفی شده است، در رسانه های غربی به عنوان  نماد خشونت و تندروی معرفی می گردد.
جمیع این شرایط هم باعث سرخوردگی نسل جدید مسلمانان از آینده جهان اسلام شده است .اما باید بگوییم شرایط کنونی زمان زانوی غم به بغل گرفتن نیست .الان دوره ای است که همه باید به فکر آغاز حرکت شتابان در مسیر تعالی و پیشرفت باشیم .
  لازمه شروع این حرکت و پله نخست آن نیز هوشیاری در برابر مهم ترین عامل کنونی بروز اختلاف و جنگ در جامعه اسلامی یعنی جریانات تکفیری است .جهان اسلام باید با عزمی هماهنگ این جریانات را از جامعه اسلامی بیرن بیاندازد .امروز باید با صدای بلند فریاد بزنیم اسلام راستین با اسلامی که گروه های تندرو تکفیری تبلیغ می کنند تفاوت داشته و ماهیت منعطف آن با تحولات روز کاملا سازگار است .

مطالب مرتبط:

آخوند قورچایی بر پرهیز از مجادله در مراودات اجتماع

اقامه نماز معترضان به بسته شدن مسجدی در فرانسه مقا

اعلام موجودیت رهبر جدید داعش خراسان

دستگیری 6 عضو داعش در ترکیه

ا

مذاکره پنهانی طالبان با روسیه

دار الافتای مصر: حجاب برای محافظت از زنان است

هدف آمریکا از ادامه حضور نظامی در شمال سوریه چیست؟

رویارویی عشق آباد با مشکلات مالی و امنیتی

ایجاد بانکداری اسلامی در هند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز