b_300_300_16777215_10_images_rasul10.jpg

اساس: بدون شک بزرگترین شخصیت مورد احترام پیروان همه مذاهب اسلامی پیامبر اکرم صلی الله علیه و صحبه وسلم است.

مقام و منزلت ایشان بی رقیب بوده و همه مسلمانان وی را الگوی تمام عیار رفتار فردی و اجتماعی خود می دانند.پیامبری که خداوند متعال در قرآن کریم او را رحمتی برای جهانیان دانسته و تاکید کرده است که اگر وجود ذی وجودش نبود جهان آفرینش را خلق نمی کرد .بر اساس همین جایگاه والا نیز پیامبر اکرم صلوات الله علیه، فصل مشترک همه مذاهب اسلامی بوده و خط قرمز همه آنها تلقی می گردد.

اما سوال مهم در رابطه با شخصیت و جایگاه بی مثال پیامبر اکرم صلوات الله علیه در نزد ما مسلمانان این است که ما  در شرایط کنونی تا چه حد به دستورات و آموزه های رفتاری ایشان توجه کرده خودمان را با آنها هماهنگ می کنیم ؟

پاسخ به این سوال قدری سخت و از نگاهی دیگر ممکن است نا امید کننده باشد .اگر ما مسلمانان با اخلاص و درستی به دستورات رسول خدا صلوات الله علیه توجه می کردیم، قطعا شرایط دنیای اسلام از وضعیت کنونی بهتر بود . اگر ما این آیه قرآن مجید خطاب به پیالمبر را که می فرماید: ما تو را به عنوان رحمتی برای جهانیان فرستادیم ،مد نظر قرار می دادیم ،شرایط ما قطعا بهتر از وضعیت کنونی بود .

 درحال حاضر يکي از عوامل مهم فتنه در منطقه جريان گروه هاي تکفيري است که در لباس دفاع از سنت، عملا در مسير منافع غربيان گام برمي دارند. حضور اين افراد در محافل و جوامع و انتشار آثار و داده های فرهنگي آن در برخي از مراکز، باعث جلب توجه برخي از جوانان که از اقدامات سرکوب گرانه اشغالگران به ستوه آمده اند، شده است.

برخی از جوانان مسلمان براي رهايي از اين فشار، زمينه را براي گرويدن به اين جريان هاي افراطي مناسب ديده اند. غالب دلسوزان امت اسلامی اعتقاد دارند که بهترين راهکار براي برون رفت از اين جريان، شناساندن چهره واقعي پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله) به جهانيان است. تا مردم بدانند کارهايي که گروه هاي تکفيري به نام اسلام انجام مي دهند، هيچ کدام با سيره و سنّت حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) سازگاري ندارد.

اسلام دين صلح، آرامش، امنيت و همزيستي مسالمت آميز است و با تند خويي، خشونت و جنگ طلبي بيگانه است. اين موضوع آن قدر اهميت دارد که حضرت علي (عليه السلام) در وصيت خود به فرزندشان فرمودند: از رسول خدا شنيدم که مي فرمودند: «تلاش در جهت صلح و اصلاح برادران ايماني از هر نماز و روزه اي برتر است.» (نهج البلاغه، 1369، ص143)

حضرت محمد (ص) پيامبر اين دين، الگويي از رافت و مهرباني است. ایشان اولين و برترين مخلوقي هستند، که خداوند هستي را به برکت وجودشان خلق کرد.همه پيامبران قبل از آن حضرت اکمال و اتمام دين اسلام را بر امت هاي بعد از خود نويد داده و خداوند در کتب آسماني خبر آمدنش را به جهانيان مژده داده و او را خاتم النبين و سيد المرسلين ناميده و رسالتش را جهاني و دينش را جاوداني دانسته اند.

در این شرایط آگاهی از رفتار مهربانانه آن حضرت با اهل ذمه و تاکید همیشگی شان بر رعایت حقوق آنها به راحتی ما را به این جمع بندی خواهد رساند که پیامبری که تا این حد بر مراعات حقوق کفار تاکید دارد چگونه می تواند در مورد رعایت پیروان مذاهب مختلف اسلامی اغماض نموده و ریختن خون برادر دینی مان را جایز اعلام نماید .

بر اساس این حقیقت برای همه مسلمانان روشن است که الگویی که امروز جریان تکفیر درصدد معرفی آن برای ما مسلمانان و بویژه اهل سنت است هیچ تناسبی با شخصیت ،رویه ها و سنت رسول خدا صلوات الله علیه ندارد .

مطالب مرتبط:

اردوغان در سیاست های خود بازنگری کند

چرا رُحَماءُ بَينَهُم نیستیم؟

ا

ولید معلم برآمادگی دمشق براجرای توافق آتش بس تاکید

تظاهرات در بالتیمور آمریکا در اعتراض به کشته شدن ی

دیدار جلیل رحیمی رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس با محم

مولوی عبدالاحد رئیسی :اختلافات جزئی نباید مسلمانان

مخالفان رانندگی زنان در عربستان جریمه و زندانی می

جهاد و مهاجرت در قاموس سیاسی داعش

ا

وداع پاکستان با «مادر ترزای غیرمسلمان»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز