b_300_300_16777215_10_images_aslamm.jpg

اساس: یک اصل مهم در علم مدیریت تاکید می کند که انسان عاقل در زمان مقرر و لازم باید تصمیم مقرر برای حل یک مساله را بگیرد و تعلل در زمان تصمیم گیری ممکن است عوارض و نتایج ناگواری برای وی و اطرافیانش داشته باشد.

  در حوزه اجتماع و زندگی جمعی هم این قاعده ساری و جاری است .در زندگی اجتماعی نیز چنانچه جامعه و نهاد های اعمال قدرت رسمی که به شکل دولتها و حکومت ها تبلور پیدا کرده اند، در زمان لازم نسبت به یک پدید منفی عکس العمل مناسب نشان ندهند، ممکن است عوارض منفی این تعلل فاجعه بار باشد .
  جهان اسلام هم در شرایط کنونی در وضعیتی مشابه قرار گرفته است .دنیای اسلام امروزه با مشکلی تحت عنوان افراط گرایی دینی و نمود عینی و بارز آن گروه مخوف داعش مواجه شده است .این دردی است که دنیای اسلام همین امروز باید به فکر درمانش باشد .
   تعلل در درمان این درد خطرناک باعث خواهد شد عمق و گستره آن بیشتر شده و در آینده بهانه ای برای دخالت بیشتر کفار در بلاد اسلامی فراهم آورد .اگر به دو دهه گذشته نگاه کنیم به سادگی متوجه خواهیم شد که مبارزه با گروه های افراطی و تروریسم ساده ترین پوشش دخالت قدرتهای بزرگ در امور کشورهای اسلامی بوده است .
علاوه بر این فعالیت گروه های افراطی و نمود بارز و به روز آنها جریانات تکفیری در جهان اسلام باعث تشدید فضای بدبینی و اختلاف در بین مسلمانان شده است .در کدام مقطع تاریخ معاصر شاهد بودیم که کشورهای اسلامی تا این حد با هم اختلاف پیدا کرده اند ؟
به ضرس قاطع باید بگوییم که امت اسلامی در تاریخ معاصر خود درهیچ دوره ای به اندازه دوره کنونی شاهد اختلاف و چند دستگی نبوده است .یکی از دلایل مهم این شرایط هم گروه های افراط گرای دینی و رواج تفکرات حذفی تکفیری ها در بلاد اسلامی است .
  دنیای اسلام و مسلمانان در مقطع کنونی بیش از هر زمان دیگری به روحیه مدارا و تحمل پذیری نیاز دارند .اما بر خلاف این نیاز حیاتی، رواج تفکرات تند و متحجرانه جریانات تکفیری باعث شده است که در بخشی از بلاد اسلامی مسلمانان به راحت ترین شکل ممکن ریختن خون برادر دینی خود را جایز بدانند.
در این زمینه بر خلاف تبلیغات غیر واقعی تکفیری ها شیعه و سنی فرقی نمی کند .کسی که به ایده حذف مخالف اعتقاد دارد ، هر برداشت متفاوت از دین و مسائل دینی را حذف می کند و برای او فرقی نمی کند که مذهب طرف مقابل شیعه باشد یا سنی .
بسیاری از متفکران مسلمان اعتقاد دارند مناطق حساسی مثل خاورمیانه به عنوان قلب دنیای اسلام در شرایط کنونی در آستانه انفجار قرار گرفته اند و هر رویداد کوچکی در این منطقه در صورت عدم مدیریت صحیح ممکن است این منطقه را به سمت تباهی ،جنگ و آوارگی سوق دهد.ریشه اصلی این فضا هم گروه های تکفیری و اثرات مخرب آن بر مناسبات کشورهای اسلامی است .بر اساس این شرایط دنیای اسلام باید با کنار گذاشتن روند تعللی گذشته با نگاهی فراخ نسبت به مدیریت این جریان مخرب اقدام نماید .شاید فردا برای این تصمیم دیر باشد !!!

مطالب مرتبط:

اسارت یک افسر اطلاعاتی روسیه به دست داعش

ا

انتقاد خطیب نمازخانه صادقیه از سکوت جامعه جهانی در

با وجود مخالفت ها، اولین مسجد آتن بنا می شود

راه اندازی کمیته زکات اهل سنت در استان هرمزگان

ابراز همدردی مولانا گرگیج با حادثه دیدگان معدن زغا

عربستان از مرگ برادر ملک سلمان خبر داد

داعش 1400 کودک انتحاری ایزدی دارد

کشف تونل 11کیلومتری داعش

انفجار در استانبول

ا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز