b_300_300_16777215_10_images_pic1_ESAD-1.jpgاساس:مطلبی که در اینجا می خوانید تجربه سفر یک خبرنگار ترک به سوریه و دیدار او با بشار اسد می باشد. با خواندن این مطلب , با واقعیتهایی از سوریه و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه آشنا میشوید که شاید تاکنون از طرف هیچ رسانه ای با این سادگی و شفافیت بیان نشده باشد. این مقاله در سایت اینترنتی روزنامه " یورت" چاپ شده و توسط هیات تحریریه سایت "اساس" به فارسی برگردان شده است.

 

 

 

وزیر خارجه سابق ترکیه  در دمشق با رئیس جمهور سوریه دیدار نمود.

"شوکرو سینا گورل" وزیر خارجه سابق ترکیه که از طرف روزنامه "یورت" چاپ ترکیه در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار نمود  دیدار خود با اسد را چنین به رشته تحریر درآورده است:

از او پرسیدم : آیا پیامی برای ترکیه دارید؟ دو قدم به طرفم آمد , دستهایش را جلو آورد و گفت " قبل از هرچیز این پیام را برسانید : به برادری مجبوریم".

می دانستیم که در این اواخر ,  دلیل اصلی مسدودیت سیاست خارجی ما , قطع رابطه با طرفهای مربوطه است.درحالیکه قدرت منطقه ای ترکیه و موفقیت سیاست خارجی سنتی , با باز گذاشته شدن کانالهای ارتباطی با تمامی طرفها امکانپذیر می بود.

به همین جهت به نقطه نظرات ترکیه اهمیت داده می شد. ترکیه می توانست بدون اینکه طرف مشکلات را بگیرد در موقعیتی قرار گیرد که راه حل ها را جهت دهی نماید.در این اواخر , ترکیه به امید کسب اعتبار در منطقه , اقداماتی را انجام داد که خود به بخشی از مشکلات تبدیل شد.بخصوص پس از ساقط کردن هواپیمای روسی , ترکیه هم از دور بازی خاورمیانه خارج شد ,(ویا در واقع)  کنار گذاشته شد.

در سال 2016 , بین گردانندگان سیاسی , در مورد لزوم تغییر سیاست منطقه و بویژه تغییر سیاست سوریه بحث گردید. بطور طبیعی , قدم اول در تغییر یک سیاست , بازسازی کانالهای ارتباطی است.

من بعنوان کسی که در گذشته در تعیین سیاست خارجی ترکیه قبول مسئولیت کرده و اکنون هم بعنوان کسی که می خواهد در روشن سازی افکار عمومی اقدامی کرده باشد , خواستم در برداشته شدن اولین قدم در موضوع سوریه , متواضعانه و بصورت شفاف مشارکت داشته باشم.

 

پس از 37 سال دوباره در بیروت بودم

هدفم این بود که از طریق بیروت به دمشق بروم و با "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه , هرچند کوتاه دیدار نمایم و در جهت منافع منطقه و ترکیه , در ایجاد کانال ارتباطی قدم اول را بردارم.

بیروت اولین ایستگاه سفر ما بود که از استانبول شروع شده بود.قبل از این , در تابستان سال 1979 میلادی بنا به دعوت سازمان آزادیبخش فلسطین به بیروت رفته بودم . استادم پروفسور دکتر " گوندوز اوکچون " وزیرخارجه وقت بود. از من خواسته بود پیامی را به سازمان آزادیبخش فلسطین برسانم و آن پیام این بود"سازمان آزادیبخش فلسطین در صورتیکه اعلام نماید با نهضتهای مسلح درون ترکیه هیچ ارتباطی ندارد می تواند در آنکارا دفتر نمایندگی دایر کند.من توانسته بودم پیام را ابتدا به " فاروق قدومی " و بعد هم به " یاسر عرفات " , که پس از گردانیده شدن در خیابانهای بیروت  که تا نیمه های شب بطول انجامید و تا هتل محل اقامت وی برده شدیم برسانم. در پاییز سال 1979 میلادی , عرفات بعنوان مهمان " اجویت " نخست وزیر ترکیه به آنکارا آمد و دفتر نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین را افتتاح نمود.

 

طبیعتا , بیروت سرزنده سال 2016 , در همان نگاه اول , با بیروت سال 1979 که درگیر جنگهای داخلی بود بسیار متفاوت دیده میشود.به امید اینکه بتوانیم در زمان بازگشت , زمان بیشتری را در بیروت سپری کنیم و دیدارهایی را انجام دهیم , همان شب راه دمشق را درپیش گرفتیم.مسافتی که درحالت عادی باید یک ساعت و نیم بطول می انجامید بدلیل کنترل پاسپورتها  در مرز خروج از لبنان و ورود به سوریه و همچنین اتلاف وقتی که در پست های کنترل بین راه داشتیم , در نیمه های شب به دمشق رسیدیم.

 

درختان تاک و ترسهایی که فراموش شدند

"شام پلاس" هتل محل اقامت ما که لابی آن دارای سقفی بلند و زینت داده شده با شاخه های درختان تاک و آویزی مجلل که توانسته بود در آن شرایط , شکوه گذشته را حفظ نماید.در مدت اقامت , بغیر از تلفن و وسایل ارتباطی , مشکل دیگری حس نکردیم.

در مدتی که در دمشق بودیم پست های کنترل , مواضع نظامی , موانع سنگین , سیم خاردارها و سربازان را بطور فراوان می دیدیم اما سوای این تدابیر امنیتی , کاملا مشخص بود که شهر به حیات طبیعی خود بازمی گردد.روزها , خیابانهای شهر , مملو از انسانهایی با ظاهر امروزی بودند . معلوم بود که در اینجا , انسانها دیگر آشفتگی و ترس را کنار گذاشته اند. آن عده ای که به رستوران برج گردان هتل - که هر نوع غذایی در آن سرو میشود - می آمدند گویی که در شیک بودن و زیبایی مسابقه می دادند.برج هم واقعا می چرخید.

تصویر دمشق و انسانهای آن و اطلاعاتی که بعدها از مسئولین کسب کردیم واقعیتی بسیار متفاوت از آنچه که (مقامات ترکیه) خواهان انعکاس به مردم ترکیه هستند را نشان می دادند:

کسانیکه از سوریه فرار کرده و به کشور ما(ترکیه) پناه آورده اند و آن عده ای هم که با تمام خطراتی که هست سعی دارند به اروپا بروند , از دولت مشروع سوریه , از " اسد " فرار نمی کردند...

از داعش و تروریستهای دیگر فرار می کردند ! کسانیکه دیدگاه خود را از امت گرایی به مذهب گرایی تغییر داده اند , این واقعیت را معکوس جلوه داده و در نزد افکار عمومی ترکیه , خواستند " اسد" را به عنوان یک جانور وحشی معرفی کنند.

در هتل , نشستی بین المللی به نام " همکاری عربی-اسلامی" که موضوع اصلی آن "مقاومت "بود با شرکت عالمان دینی , اندیشمندان و کارشناسانی از خاورمیانه و آفریقا برگزار می گردید. من در مراسم افتتاحیه این نشست چهار روزه بعنوان ناظر شرکت کردم.

 

گفتگوی دوجانبه با رئیس جمهور سوریه

ساعت هشت صبح روز یکشنبه , به طرف کاخ ریاست جمهوری که بر روی تپه ای مشرف به دمشق بود حرکت کردیم.فرصتی پیش آمده بود تا با "بشار اسد" که همه در سوریه او را " رئیس " خطاب می کنند دیداری هرچند کوتاه داشته باشیم.به یادم آمد که افراد نزدیک به اردوغان هم , او را "رئیس" خطاب می کنند.

بشار اسد , برعکس پدرش , نه در کاخ بلکه  در خانه ای که درمقایسه با کاخ بسیار ساده و بی مدعا بود در بین مردم زندگی می کرد. اما دیدارهای رسمی در این بنای رسمی انجام می شد.

 

خواهان رابطه ای خوب با مردم ترک هستم

با اعلام اینکه به نمایندگی از طرف کسی نیامده ام سخنم را آغاز کردم. فقط اذعان نمودم که اکثریت مردم ترک خواهان همبستگی با مردم سوریه هستند و لازم است با کنار گذاشتن خصومتهای شخصی , متناسب با واقعیتهای منطقه , روابط برقرار گردند.

"اسد" , گفت که خواهان ادامه رابطه ای خوب با مردم ترک است و اشاره نمود که هیچ خصومت شخصی با کسی ندارد.در مورد هیچکدام از مقامات ترک , حتی سخنی ناخوشایند و دلخورکننده بر زبان نیاورد چه برسد به اینکه سخنان تحقیرآمیز بگوید.متوجه شدم که بویژه در یک موضوع , با اسد رئیس جمهور سوریه همفکر هستیم:در موضوع حفظ یکپارچگی اراضی کشورهایمان , باید هماهنگ حرکت کنیم.از او سئوال کردم:"آیا پیامی دارید که بخواهید به ترکیه ارسال کنید؟ " بطرفم دو قدم جلو آمد و دستهایش را جلو آورد و گفت: قبل از هرچیزی این را برسانید: به برادری مجبوریم"!

25/45

منبع

مطالب مرتبط:

خرید و فروش مواد مخدر در افغانستان قانونی شد

سنتکام: جنگ با ایران با منافع راهبردی امریکا و جام

 

نتانیاهو: ارتش آماده مقابله با ایران است

 

حمله نژادپرستانه علیه یک زن محجبه در لندن

ا

آماده باش پلیس و نیروهای امنیتی آمریکا

هجده نفر به‌ظن ارتباط با داعش در ترکیه دستگیر شدند

ماموستاقادری: باید ما در اصلاح جامعه و خانواده از

 

پلیس اسرائیل یک مظنون آمریکایی-اسرائیلی را در ارتب

دستگیری مغز متفکر کودتا در ترکیه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات