b_300_300_16777215_10_images_islam222.jpg

اساس: در روزهای گذشته در رابطه با بحران سوریه دو رویداد مهم خبری رخ داد .رویداد اول اعلام خروج غیر مترقبه نیروهای روسیه از این کشور و رویداد دوم اعلام نظام فدرالی از طرف کردهای سوریه بود .

مساله مهم در رابطه با تحولات اخیر سوریه این است که رویداد دوم یعنی اعلام قبول نظام فدرالی از طرف کردهای سوریه تحت تاثیر رویداد اول قرار گرفته از طرف رسانه ها مورد کم توجهی واقع شد .این کم توجهی هم در شرایطی رخ داده است که اثرات میان مدت و بلند مدت تحول دوم از خبر اعلام خروج روسیه از جنگ داخلی سوریه خیلی بیشتر است .
یکی ازراهبردهای اساسی غرب در قبال دنیای اسلام تضعیف و نهایتا تجزیه کشورهای اسلامی است .این راهبرد از زمان جرج بوش پسر بر اساس نظریه برخورد تمدنهای ساموئل هانتینگتون مطرح شد .   
   هانتینگتون که از اوایل دهه 90 میلادی مشاور راهبردی سیاست خارجی آمریکا بود در زمان جرج بوش پسر دیدگاههای اسلام ستیز خود را از زیر ابرهای چند لایه سازمانهای امنیتی آمریکا خارج کرد و در کتاب خود تحت عنوان برخورد تمدن ها، به صراحت جهان اسلام و تمدن اسلامی را مهم ترین تهدید برای تمدن غربی دانسته خواستار تضعیف این تمدن شد .
در چارچوب این راهبرد برای تضعیف و نهایتا فروپاشی تمدن اسلامی دو سیاست اجرایی شد :
1-    ایجاد اختلاف و جنگ داخلی و فرقه ای در دنیای اسلام
2-    تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی
در دو دهه گذشته دولتهای غربی با طراحی های پیچیده خود هر دو سیاست را با هم پیش برده اند .گروه های تکفیری مثل داعش هم در پنج سال گذشته به عنوان عامل و ابزار کمک به اجرای این سیاست ها عمل کرده اند .این گروه ها به خصوص در اجرای سیاست اول یعنی ایجاد اختلاف و جنگ قومی و مذهبی در جامعه اسلامی نقش غیر قابل انکاری داشته اند .
سیاست دوم یعنی تجزیه کشورهای اسلامی هم به عنوان زیر مجموعه ای از سیاست بالا بوده است .در این چارچوب کشورهای غربی به بهانه استیفای حقوق اقوام و اقلیت هایی که در کشورهای اسلامی زندگی می کنند تلاش دارند با توسل به اصل حق تعیین سرنوشت، کشورهای قدرتمند مسلمان را چند پاره کنند.چند پاره شدن کشورهای بزرگ اسلامی علاوه براینکه خطر این کشورها برای تمدن غربی را کاهش می دهد نگرانی های متحد منطقه ای آنها یعنی اسرائیل را هم از بین     می برد .
مقامات صهیونیستی به خوبی می دانند که دنیای اسلام و مسلمانان به هیچ وجه نگاه مثبتی نسبت به این رژیم ندارند .صیونیست ها بارها به صراحت گفته اند که بخوبی می دانند که تنها عامل تهدید کننده موجودیت این رژیم دنیای اسلام است .بر اساس این نگاه هم تلاش می کنند تا دنیای اسلام را در شرایط ضعف و استیصال نگه دارند .
بر اساس گزارشهایی که از چند نهاد امنیتی غربی به بیرون درز کرده است، در چارچوب استراتژی غرب برای تجزیه کشورهای اسلامی قدرتمند،در ردیف اول ترکیه ،عراق ،سوریه و مصر به عنوان هدف اجرای این سیاست قرار دارند .در مرحله دوم هم تجزیه و تضعیف سه کشور عربستان ،پاکستان و ایران مد نظر قرار دارد .
اقدام اخیر کردهای سرویه برای اعلام نظام فدرالی در منطقه کردستان سوریه در راستای همین سیاست انجام شده است .در این شرایط حکام اسلامی با غفلت از ابعاد این طراحی خطرناک بجای تمرکز بر اهداف و دشمنان مشترک امت اسلامی برای هم شاخ و شانه می کشند.
 


مطالب مرتبط:

رئیس اف بی آی خبر اخراجش را از تلویزیون شنید!!

پیشتازی 8 درصدی کلینتون از ترامپ در جدیدترین نظرسن

ژاپن رهبر فرقه عامل حمله با گاز سارین به متروی توک

ماموستا مومنی: تندروی گروه های افراطی متناسب با اص

آدم ربایی به سبک آمریکایی

وزیر اوقاف مصر: با مذهب شیعه مشکلی نداریم

پیشمرگ‌های عراق : عملیات‌ علیه داعش برای سه یا چها

جلسه دفاع از پایان نامه مدرس «مدرسه ربانی چنارلی»

حاج ماموستا ملا قادر قادری :ما مردم اهل سنت و کُرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات