b_300_300_16777215_10_images_0123.jpgاساس :عناصر مسلح گروه داعش چهار هزار جلد کتاب علمی و کمیاب را در دانشگاه موصل به آتش کشیدند.

این خبری بود که در روزهای گذشته به سرعت درفضای خبر رسانی منتشر شد.سابق بر این نیز در خبرگزاریهای معتبر منطقه و دنیا اخباری در زمینه تعطیلی برخی از رشته های تحصیلی  در دانشگاه موصل منتشر شده بود .توجیه خارق العاده داعش برای این اقدامات عجیب این است که تحصیل و مطالعه علم فقط باید محدود به علوم الهی  و دینی باشد.بر این اساس رشته هایی مثل فیزیک ،شیمی ،پزشکی ،پرستاری در دانشگاه موصل تعطیل شدند!!!
قطعا این گروه متحجر و ضد اسلامی برای این اقدامات خود یک حدیث مجعول خواهد ساخت .اما کسی که کمترین آشنایی را در رابطه با اسلام و نگاه این دین آسمانی به علم و علم اندوزی داشته باشد، بخوبی می داند که این دین چه نگاه تاکیدی برعلم اندوزی دارد.
همه می دانند که پیامبر اکرم صلی الله علیه و صحبه وسلم در جنگهای صدر اسلام یکی از شروط آزادی اسرای کفار را یاد دادن سواد به تعداد مشخصی از مسلمانان قرار داده بودند..ایشان پیروانشان را به فراگیری علم و دانش تشویق می کرد. کودکان اصحابشان را وادار می کردند که سواد بیاموزند و برخی از یارانش را فرمان داد زبان سریانی بیاموزند.
 این تأکید و تشویق ها در باره علم هم سبب شد که مسلمانان با همت و سرعت بی نظیری به جست و جوی علم در همۀ مناطق جهان پرداختند. آثار علمی را هر کجا یافتند به دست آوردند و ترجمه کردند و خود به تحقیق پرداخته و از این راه یکی از شکوهمندترین تمدن ها و فرهنگ های تاریخ بشریت را آفریدند که به نام تمدن و فرهنگ اسلامی شناخته شده و می شود.
خداوند متعال در قرآن می فرماید: “قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون، انما یتذکر اولوا الالباب”؛ بگو آیا دانایان با نادانان مساوی اند؟ جز این نیست که تنها خردمندان یادآور می شوند”.
 اهمیت علم در اسلام آن قدر زیاد است که طلب آن را بر هر مسلمانی واجب دانسته است. پیامبر اکرم می فرماید: “طلب العلم فریضة علی کل مسلم”؛ یعنی جست و جو و تحصیل علم بر هر مسلمانی فرض و واجب است. معنای حدیث این است: یکی از فرایض و واجبات اسلامی، در ردیف سایر واجب ها، تحصیل علم است.
در این شرایط اگر رسول خدا (ص)می خواستند یادگیری علم را محدود به علوم دینی و الهی کنند     نمی فرمودند: اطلبوا العلم و لوبالصين .معنای این حدیث را کودکان ما هم می دانند .آری رسول گرامی اسلام در این حدیث به مسلمانان توصیه می کنند که بدنبال طلب علم به دورترین مناطق عالم بروید .آیا چین در آن زمان یک کشور مسلمان بود ؟قطعا خیر .
همین یک حدیث برای همه افرادی که بدنبال حقیقت اصیل اسلامی هستند کفایت می کند .پیامبر بزرگوار ما در هیچ حدیثی مسلمانان را از یادگیری علوم طبیعی منع نکردند یا اینکه در هیچ جای قرآن آیه ای در زمینه حرام بودن علوم غیر دینی نداریم .
نکته جالب دیگر در این زمینه اسم گروه تازه بیعت کرده با گروه داعش در آفریقاست .در روزهای گذشته خبرگزاریها اعلام کردند که گروه افراطی بوکو حرام که در غرب آفریقا به کارهای غیر انسانی و جنایتکارانه می پردازد، با گروه داعش اعلام بیعت کرده است .جالب است بدانید معنی لغوی بوکو حرام در زبان هوسه به معنی تحصیل غربی حرام است.حال این مرام را در کنار اقدامات داعش در موصل قرار دهیم متوجه می شویم که سنخیت رفتاری قابل توجهی بین این دو گروه وجود دارد .
حال دوباره به خبر ابتدایی مطلب بر می گردیم : محمد ریاض الشمری، معاون مدیرمرکز رصد کردن جنایت های داعش درموصل گفت:عناصر گروه تروریستی داعش در جنایتی جدید، کتابخانه علمی موصل را که مشتمل برحدود هزار جلد کتاب از منابع نادر بوده است، آتش زدند.
الشمری افزود: کتابخانه مرکزی دانشگاه موصل، مرکز دیگری است که امکان آتش زدن آن از سوی عناصر داعش وجود دارد ، زیرا عناصر این گروه به بهانه اینکه کتاب های آن بدعت است و ارتباطی به اسلام ندارد، برخی از آنها را آتش زده اند.
وی گفت: عناصر داعش در محوطه دانشگاه اقدام به آتش زدن کتاب های این کتابخانه موصل کردند و وسایل و تجهیزات آزمایشگاه علمی را در دانشکده های مهندسی و علوم به آتش کشیدند.
بنظر ما این رفتارها نشان دهنده این است که تفکر داعشی با اصل علم و آگاهی مشکل دارد .داعش بخوبی می داند که افزایش آگاهی جوانان مسلمان از مسائل مختلف باعث می شود که گرایش آنها به تفکرات منجمد این گروه به حداقل برسد.با علم به همین مساله نیز داعش به بهانه های مختلف در حال محدود کردن محیط های علمی است .نکته قابل توجه دیگر این است که این گروه در تحصیل علوم دینی نیز متون در حال تدریس در دانشگاهها را محدود به کتابهای مورد تایید خود کرده و اجازه تضارب آراء در مورد مسائل مختلف را به هیچ وجه نمی دهد .

مطالب مرتبط:

اجتهاد در اسلام واجب دینی و ضرورت تمدنی است

بازداشت 6 اسپانسر مالی داعش در اندونزی

سخنان تهدیدآمیز وزیر دفاع یونان علیه ترکیه

لاوروف: سرکوب داعش و جبهه النصره در اولویت قرار دا

برنامه بازآموزی اسلام برای زندانیان گروه بوکوحرام

بیعت بر اعمال اسلام

بشار اسد: تروریسم افراطی، حد و مرز نمی‌شناسد

بریتانیا دومین ناو جنگی خود را به منطقه خلیج فارس

 

زائران دوچرخه‌سوار انگلیسی به مدینه منوره رسیدند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات