b_300_300_16777215_10_images_000000000000.jpg

اساس : مطلب ذیل تحت عنوان داعش در زندان شکل گرفت در سایت ترکی خبر 7 منتشر شده و بوسیله یکی از اعضای هیات تحریریه اساس تلخیص و به فارسی ترجمه شده است .نویسنده این مطلب اعتقاد دارد که در سالهای اخیر زندانهای غرب مهم ترین مرکز پرورش تفکرات افراطی بوده است .

آنئل امره :اگرچه موضوعی امروزی است اما با این حال  باید کمی در زمان به عقب برگردیم.لوئیس برنارد که به عنوان برجسته ترین خاورمیانه شناس شناخته می شود معتقد است که عربستان سعودی به دلیل جایگاه ویژه ای که بواسطه وجود قرار داشتن مکه و مدینه در خاک خود کسب کرده و همچنین با درآمد هنگفتی که از طریق فروش نفت بدست می آورد برای این کشور این امکان را فراهم ساخته تا اسلام مد نظر خویش را در دنیای اسلام اشاعه دهد.
  امروز از بلژیک تا پاکستان , از بنگلادش تا قفقاز , از نیجریه تا سومالی در حوزه های دینی بیشماری که در تمام نقاط دنیا گسترش یافته اند دین اسلام به همانگونه که در عربستان سعودی وجود دارد آموزش داده می شود.در این شرایط تشدید آموزش وهابیت که در دل سلفی گری تکامل یافته و دارای دیدگاه اسلامی سختگیرانه ای میب اشد به عنوان یکی از دلایل مهم پیدایش نسل های جهادی افراطی شناخته می شود.
   در مورد مدارس دینی عربستان در نقاط مختلف دنیا یک واقعیت غیر قابل انکار وجود دارد و آن این است که در بعضی از این مدارس دینی , مدرسانی هستند که با افکار تند و افراطی, از خشونت طرفداری می کنند و آموزشهای ضد غربی و یهودی ستیزی را ترویج می کنند و طرفداری از افراطی گری  توسط افرادی که در این مدارس پرورش یافته اند چیزی نیست که دور از انتظار باشد.
بزرگترین مسجد در اروپا و مرکز آموزش اسلامی که در سال 1967 به دستور ملک فیصل در شهر بروکسل بنا گردید یکی از مهمترین نمونه های نفوذ وهابیت می باشد.اگرچه مدیران این مرکز اسلامی و فرهنگی بلژیک , رادیکالیسم را تقبیح و سعی می کنند از آن فاصله بگیرند اما این مرکز بعنوان یکی از دلایل اصلی گرایش به رادیکالیسم در بلژیک شناخته می شود.در سال 2012 میلادی , دولت بلژیک از خالد البوین مدیر این مسجد بدلیل بیان سخنان تکفیری, یهودی ستیزی و ضد غربی به دولت عربستان سعودی شکایت کرده بود.
روحانیون افراطی فقط در بلژیک حضور ندارند .گمان بر این است اکثر کسانی که در حملات تروریستی اخیر پاریس شرکت کرده بودند در مساجد محلی فرانسه به افراطی گری کشانده شده اند.امروزه حتی بدون حضور در محضر روحانیون تکفیری نیز می توان تحت تاثیر افراطی گری قرار گرفت.
استفاده گسترده گروه تروریستی داعش از اینترنت و رسانه های اجتماعی , در هر نقطه ای از جهان این امکان را فراهم می نماید که بسیاری از جوانان  بدون آنکه از پای رایانه بلند شوند به افراطی گری کشانده شوند.
مجله دی.اکونومیست به این عمل  اصطلاح « تروریسم سِلف سرویس» را بکار می برد.نوجوانانی که از طریق فیسبوک و توییتر برای پیوستن به داعش ترغیب میشوند و با برداشتن کوله پشتی خود و با بلیت ارزان قیمت راه با اصطلاح جهاد را در پیش می گیرند و این واقعیتی است که امروزه با آن مواجه هستیم.فراخوانی به جهاد در رسانه های اجتماعی هرچقدر هم که موثر باشد با این وجود در اروپا بزرگترین تروریستها در زندانها با افکار افراطی گری آشنا می شوند.
اکونومیست در یکی از مقالاتی که به چاپ رسانده ,مرحله  گذر یک فرد به ترور را اینگونه تعریف کرده است " سفری برای تبدیل زندگی پست و غضب آلود به زندگی مقتدرانه" .از عوامل تاثیرگذار در این سفر , زندانها در راس قرار دارند.در مقاله فوق الذکر اشاره شده است که در سالهای اخیر افزایش بی سابقه تعداد زندانیان مسلمان در اروپا , برای گروه تروریستی داعش منبعی ناب برای تامین نیروی انسانی گردید.در فرانسه درحالیکه جمعیت مسلمانان فقط هفت درصد می باشد هفتاد درصد از زندانیان را مسلمانان تشکیل می دهند.
زندانها , بهترین آموزشگاه برای مجرمان
شریف کواچی یکی از مهاجمان به دفتر مجله طنز شارلی عبدو , در سال 2005 میلادی وقتی به زندان افتاد اطلاعات گردآوری شده نشان می داد که او با گروههای جهادی در ارتباط است اما پس از یک سال حبس او با افراط گرایی آشنا شده بود.
  در آن مدت او بجای رهایی از افکار ناسالم, افکار سلفی خود را توسعه داده بود.شریف کواچی در زندان با امیدی کولیبالی آشنا شده بود . امیدی کولیبالی به جرم سرقت مسلحانه به حبس محکوم شده بود او در زندان با افکار افراطی گری آشنا شد , چند روز بعد از حمله به دفتر مجله شارلی عبدو یک پلیس زن را کشته بود بعد از آن نیز در حمله به یک سوپرمارکت , چهار گروگان را کشته بود . امیدی کولیبالی گفته بود که زندانها بهترین آموزشگاه برای مجرمان هستند.کواچی و کولیبالی هر دو در یک زندان محبوس بوده اند و در همان زندان تحت تاثیر افکار  جمال بقال ملقب به ابو حمزه شبه نظامی القاعده قرار گرفته اند.محمد مراح در سال 2012 در فرانسه سه سرباز غیر مسلح و یک مرد را به همراه سه کودک خردسالش به قتل رساند او قبل از ارتکاب این قتلها با جرم دیگری در شهر تولوس در زندان خوابیده بود . مراح در آن زمان گفته بود که در زندان به یک بیداری الهی رسیده است.مهدی نموچه که در سال 2013 میلادی در موزه ای در بروکسل چهار نفر را به قتل رسانیده بود نیز در زندان با افکار افراط گرایانه آشنا گردیده است.
  عبدالحمید اباعود مغز متفکر حملات پاریس و صلاح عبدالسلام عضو گروه تروریستی نیز دوستان هم سلولی میباشند.آنها در سال 2010 به جرم سرقت مسلحانه به زندان افتادند و در این زندان زندگی آنها دگرگون شد.پدر اباعود درباره او گفته است که پسرش پس از آزادی از زندان رفتارهای افراط گرایانه از خود نشان داده است.اباعود بعدها به سوریه رفته و عضو گروه داعش شد.اکثر قریب به اتفاق زندانیانی که افراط گرایی را در پیش گرفته اند کسانی هستند که به دلیل ارتکاب جرمهای معمولی به زندان افتاده اند.یعنی اکثر آنها قبل از حبس هیچگونه ارتباطی با ترور نداشته اند و این نیز نشان می دهد که چرا به زندانهای فرانسه " کارخانه جهادی پرور" گفته میشود.
اگر این زندان نبود داعش وجود نمی داشت
زندانهایی که به کارخانه جهادی پرور تبدیل شده اند فقط در غرب وجود ندارند.کمپ بوکا که پس از اشغال عراق در جنوب این کشور بنا گردید بعنوان دانشگاه تکفیری ها شناخته می شد.این زندان به عنوان زادگاه گروه تروریستی داعش شناخته می شود.ابو احمد یکی از سرکرده گان داعش , به خبرنگار روزنامه گاردین گفت" اگر این زندان (بوکا) نبود چیزی به نام داعش وجود نمی داشت اکثر ما در زندان با هم آشنا شدیم نه در بغداد و نه در هیچ جای دیگری امکان گرد هم آمدن ما در یک نقطه وجود نداشت در اینجا هم در امان بودیم و هم اینکه با سران القاعده فقط چندصد متر فاصله داشتیم ".
با ابوبکر البغدادی که قرار بود مدتی بعد رهبر داعش شود نیز در همین زندان آشنا شدند.ابو احمد در ادامه سخنان خود گفت : " کسی  متوجه آنچه که در مقابل چشمان آنها در حال اتفاق افتادن بود نشد , اگر در عراق زندان آمریکائیان نبود داعش بوجود نمی آمد بوکا زادگاه داعش است ایدئولوژی خود را در آنجا توسعه دادیم ".
هشام الهاشمی مشاور امور داعش دولت عراق نیز با اشاره به ارقام منتشر شده در سال قبل اعلام کرد که هفده تن از 25 سرکرده گروه تروریستی داعش در بین سالهای 2011 – 2004 در زندانهای آمریکا در حبس بوده اند.در گرایش  به افکار افراط گرایانه فقط زندانیان در بند تحت تاثیر نبوده اند بویژه اینکه با برملا شدن شکنجه ها و رفتارهای غیر انسانی در زندان ابو غریب و ذهنیت منفی ای که زندان گوانتانامو ایجاد گرده بود باعث شکل گیری افکار ضد آمریکایی و ضد غربی در بسیاری از عراقیان گردید.
نویسنده مقاله آنئل امره
منبع : سایت www.haber7.com

مطالب مرتبط:

اعمال خشونت علیه اقلیت مسلمان روهینگیا توسط دولت ا

ا

۱۰ درصد از معلمان آلمانی، مسلمانان را باری بر دوش

راهب بودایی در اعتراض به فساد رئیس جمهور کره جنوبی

ا

سناریوی تجزیه کشورهای اسلامی ؛زمینه ها و اهداف

گورمز اتهامات واگذاری مالکیت معابد اقلیت های مذهب

افشاگری جان پرکینز ، اقتصاددان آمریکایی

نقاب ها را از چهره ها برداریم

نماز وحدت شیعیان و اهل سنت در المقدادیه

احتمال خروج پاکستان از ائتلاف تحت امر عربستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز