b_300_300_16777215_10_images_254154646465.jpg

اساس نیوز: بر اساس خبرهای منتشر شده گروهی از افراد در روزهای گذشته در ولایت لوگر افغانستان یک مدرسه دخترانه را به آتش کشیدند.

در مورد انتساب این عمل قبیح به گروه طالبان یا داعش در بین رسانه های محلی افغانستان اختلاف نظر وجود دارد.برخی از رسانه ها به نقل از منابعی اعلام کرده اند که گروه طالبان مسئولیت این عمل را پذیرفته است.برخی از رسانه های دیگر هم از نقش افراد منتسب به داعش در این حادثه خبر دادند.

در نتیجه این آتش سوزی کتاب‌های درسی، کلاس‌ها،کتابخانه، اداره، آزمایشگاه و تمام وسایل این مدرسه به کلی سوخته‌ است.

گفته می‌شود در این مدرسه بیش از 550 دانش آموز درس می‌خواندند و در جریان آتش سوزی در کتابخانه علاوه بر کتاب‌های درسی چندین جلد قرآن کریم هم در آتش سوخته‌ است.

وزارت آموزش و پرورش با انتشار بیانیه‌ای افراد مهاجم را دشمنان علم و کشور اعلام کرده است.

شهرستان «محمدآغه» ولایت لوگر در 40 کیلومتری شهر کابل واقع شده است که بیش از 64 مدرسه فعال دارد.

  مساله مهم در رابطه با این گونه حوادث این است که شوربختانه این اعمال خشونت بار بنام اسلام و اجرای دستورات شریعت اجرا می گردد.سابق بر این نیز طالبان با انتشار دستور العملی تحصیل دختران افغانستانی در مقطع تحصیلی بالای کلاس چهارم ممنوع اعلام کرده و خاطرنشان کرده بود که با فعالیت مدارس دخترانه در مقطع بالای کلاس پنجم برخورد خواهد کرد.

ای کاش افرادی که به این گونه اقدامات خشونت بار متوسل می شوند، بدون انتساب اعمال خود به دین و شریعت اعلام می کردند که برخورد های آنها با تحصیل دختران بر اساس برداشت های شخصی شان صورت گرفته است .

این گونه افراد با این قبیل اعمال چهره ای مخوف و عقب مانده از اسلام را به نمایش می گذارند .اسلام و امت اسلامی در قرن بیست ویکم با دو خطر مهم مواجه شده است .

  خطر نخست این است که برخی از افراد به ظاهر دیندار با انتشار تفاسیر منجمد و بسته خود از اسلام و آموزه های اسلامی چهره ای ترسناک و خشن از اسلام معرفی کرده و این پیام را به مردم سایر جوامع منتقل می کنند که اسلام با تمدن و زندگی مدرن ستیزش دارد.این گروه باعث رواج دین گریزی در بین جوانان مسلمان شده و ساحت و چهره آسمانی دین ما را مخدوش می نمایند.

خطر دوم در مسیر اسلام و امت اسلامی افرادی هستند که در نقطه مقابل طیف نخست قرار دارند.این گروه با الگوبرداری کامل از سبک زندگی غربی، تلاش می نمایند از اسلام و مسلمانی تنها پوسته ظاهری باقی مانده و دین را به حاشیه ببرند.این گروه با ترویج برخی از عقاید انحرافی، انجام واجباتی چون نماز ،روزه و حج را زیر سوال برده و با برداشتی نادرست از اصل رحمانیت الله متعال چنین تبلیغ می کنند که مسلمانی به انجام تکالیف شرعی نیست و این امور ظاهری و فاقد ارزش معنوی است !

کعبه آمال برداشت دوم تبدیل جامعه اسلامی به جامعه ای لائیک و به دور از حساسیت های دینی بوده و برای رسیدن به این هدف از ابزار هایی مثل ترویج ابتذال و بی بندوباری در جامعه استفاده می کنند.

اسلام و امت اسلامی در عصر حاضر لطمات جبران ناپذیری را از دو دیدگاه فوق متحمل شده است.دیدگاه نخست چهره ای خشن و غیر انسانی از دین ترسیم کرده و دیدگاه دوم در پی ریشه کن نمودن دین و باورهای دینی است .

اقدام برخی از افراد در زمینه آتش زدن مدارس دخترانه و محروم کردن دختران مسلمان از تحصیل یک اقدام کاملا قرون وسطایی است .کدام آیه قرآن کریم مجوز این اقدام را به ما داده است؟ کدام رویه و سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم  و صحابه کرام رضی الله عنهم اجمعین تایید کننده این اقدام خشونت بار است .

  دختران و زنان جامعه اسلامی به عنوان بخش مهمی از جامعه حق دارند از علوم و دانش جدید بهره مند گردند .اگر مادران امت اسلامی افرادی تحصیل کرده و باسواد نباشند چگونه می توان انتظار تربیت فرزندانی صالح و باسواد را از آنها داشت؟

عبدالقیوم شکاری ،مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل رسانه

 

مطالب مرتبط:

عربستان سعودی مجوز رانندگی زنان را صادر کرد

دعوت دانش‌آموز مسلمان از نخست‌وزیر کانادا برای باز

تصاویر دردناک از مرگ دختر یمنی بر اثر سوء تغذیه!

تخصص نتانیاهو کشتن انسان هاست

تخریب بلاد اسلامی خوش‌خدمتی وهابیت به اربابان غربی

رسالت بزرگ نبی رحمت

بازتاب جهانی حمله موشکی سپاه به دیرالزور در قاب عک

توافق محرمانه آمریکا و روسیه بر سر سوریه

اسلواکی پناهجویان مسلمان را نمی پذیرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات