b_300_300_16777215_10_images_islam5.jpg

اساس: در روزهای اخیر بدنبال وقوع برخی از تحولات در صحنه داخلی جنگ سوریه و موفقیت ارتش سوریه در برخی از مناطق، چند مقام نظامی عربی ازاحتمال دخالت زمینی برخی از کشورهای عربی منطقه در جنگ داخلی این کشور خبر دادند.

بنظر می رسد با توجه به فضای موجود در پیرامون بحران سوریه، این بحران هنوز سردرازی دارد و حل این بحران در کوتاه مدت یا میان مدت غیر ممکن است .در مورد مباحث اخیر ایجاد شده ذکر همین مساله کفایت می کند که اگر مداخله نظامی راهکار حل مشکلات بود این راهکار در یمن و بحران داخلی این کشور جواب می داد.
همه می دانیم که در ماههای گذشته برخی از کشورهای عربی با رهبری عربستان اقدام به مداخله نظامی در بحران داخلی یمن کردند .مداخله ای که ادعا شده بود با هدف جمع کردن بحران یمن در ظرف یک هفته آغاز شد اکنون ماههاست که ادامه دارد و تا به امروز به هیچ نتیجه ای نرسیده است.تنها ثمره این مداخله نیز آوارگی مردم یمن و ویران شدن زیرساخت های شهری این کشور بوده است .
بدون شک مداخله نظامی زمینی کشورهای همسایه سوریه در بحران داخلی این کشور هم نتیجه ای جز تداوم و تعمیق بحران داخلی این کشور و افزایش تعداد آوارگان سوری در کشورهای مختلف در پی نخواهد داشت .در پنج سال گذشته ملت سوریه قربانی جاه طلبی ها و دخالت های غرض ورزانه برخی از همسایگان خود بوده اند و بهتر است در شرایط کنونی برای پایان دادن به رنج های جانکاه این ملت فکری عاقلانه تر کرد .
   در این شرایط کشورهای اسلامی باید بجای تداوم رقابت سیاسی کمر شکنی که نتیجه ای جز ضعف و استیصال امت اسلامی ندارد به فکر تجمیع توان خود در برابر مخاطرات خارجی دنیای اسلام باشند .
نکته دردآور در خبرهای چند روز اخیر این است که برخی از کشورهای مسلمان منطقه برای چندمین بار مصرانه از آمریکا خواستند، برای حل بحران سوریه وارد عملیات نظامی گردد.این درخواست اوج بدبختی ما مسلمانان است .
   انتظار خیلی از عقلای مسلمان در ماههای اخیر این بود که بعد از به راه افتادن موج مهاجران مسلمان به اروپا و حاشیه های خفت بار آن از یک طرف و قفل شدن بحران یمن و ناتوانی ائتلاف عربی در خاتمه دادن به این بحران حاکمان کشورهای اسلامی منطقه به سر عقل آمده و برای اولین بار تلاش کنند با سرلوحه قرار دادن منافع مشترک امت اسلامی به سمت رفع کدورت ها اقدام نمایند .
همانگونه که بارها در سایت اساس مورد تاکید قرار دادیم مشکل مهم دنیای اسلام این است که دشمن اصلی خود یعنی یهود و کشورهای غربی را فراموش کرده و با گرفتار شدن در نقشه های شوم آنها در فضای منازعه و اختلاف قومی – مذهبی گرفتار آمده است.تا جایی که این فضا ادامه پیدا کند صحبت کردن از عزت اسلامی و بازگشت به دوره شکوه و عظمت دنیای اسلام یک خیال پردازی کودکانه است .

مطالب مرتبط:

نتانیاهو تماس با دولت ترامپ را ممنوع کرد

شاهزاده عربستانی برای عذرخواهی از ترامپ به آمریکا

ب

امام جمعه اهل سنت گناوه: وحدت نجات بخش مسلمانان اس

آماده باش ارتش ترکیه در مرز اقلیم کردستان عراق

رئیس جمهورترکیه : عملیات بزرگی در ادلب سوریه در جر

تصویب قانون عفو عمومی توسط پارلمان لیبی

دی‌میستورا: تعیین سرنوشت اسد با مردم سوریه است

مالزی: شورای امنیت سازمان ملل مقصر اصلی جنایات صهی

به آتش کشیدن 4 مسجد و مرکز اسلامی در آمریکا طی 7 ه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات