b_300_300_16777215_10_images_7-81-480x300.jpg

اساس نیوز : در هفته های اخیر اخبار و گزارش هایی در زمینه بهبود فضای روابط بین ایران و عربستان از یک طرف و ایران و امارات متحده عربی از طرف دیگر منتشر شده است .

کاربری بنام محمد امین اسلامی از سنندج در پیامی که برای سایت اساس نیوز ارسال کرده است،درباره چند و چون این تحول و دلایل چرخش سیاست خارجی عربستان و امارات در قبال ایران سوال کرده است .سوال این دوست خوب مان به این شرح است :

با سلام خدمت مدیر سایت اساس نیوز

"سایت شما از جمله سایت های سیاسی و خبری فعال اهل سنت ایران است .ما از مطالب سایت شما استفاده می کنیم .خسته نباشید.سوالی داشتم.

بنظر شما علت تغییر لحن عربستان و امارات در هفته های گذشته ،در قبال جمهوری اسلامی در چیست؟آیا توافقات پشت پرده ای اتفاق افتاده است.لطفا برای بنده توضیح دهید "

اساس نیوز : برادر بزرگوار همانگونه که اشاره کردید لحن عربستان و امارات متحده عربی در قبال جمهوری اسلامی ایران در هفته های گذشته شاهد اندکی تغییر بوده و به سمت فضاسازی مثبت حرکت کرده است .بنظر می رسد علت اساسی این تغییر لحن ،تحولات صورت گرفته در منطقه خلیج فارس در هفته های گذشته باشد.

مقامات عربستان و امارات بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ با توجه به شعارهای رئیس جمهور آمریکا و خروج این کشور از برجام، انتظار داشتند که ایالات متحده در مرحله ای بالاتر، نفوذ منطقه ای ایران را محدود کرده و حتی تحت تاثیر برخی از رویداد ها، اقدام به استفاده از قوای نظامی برای مقابله با ایران نماید .

این انتظار با دو رویداد مهم در هفته های گذشته ، رنگ باخته و امید های این دو کشور عربی برای درگیر کردن آمریکا با ایران کم رنگ شده است .رویداد نخست ساقط کردن پهباد راهبردی گلوبال هاوک آمریکا از طرف ایران و انفعال آمریکا در برابر این اقدام جسورانه تهران بود.رویداد دوم توقیف نفتکش انگلیسی استنا امپرو توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران و انتقال آن به اسکله بندر عباس بود .

این دو اقدام جسورانه ایران و عدم پاسخگویی قاطع کشورهای غربی در برابر آن ،کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به این جمع بندی رسانده است که غرب و در راس آن آمریکا اراده و توان لازم برای مقابله با ایران را نداشته و در صورت اقدام ایران بر علیه این کشورها(عربستان و امارات متحده عربی ) آمریکا بخاطر این کشورها خود را با ایران درگیر نخواهد کرد .برخی از رسانه های عربی در رزوهای گذشته ،از انفعال آمریکا در برابر ایران به عنوان خیانت آمریکا به اعراب یاد کرده و خاطر نشان کردند که آمریکا فقط برای اعراب شاخ و شانه می کشد ،اما در برابر ایران توان انجام هیچ کاری را ندارد .

بنظر می رسد ناامیدی رهبران دو کشور عربی از شعارهای واهی ترامپ علت اصلی چرخش سیاست خارجی این کشور ها و تلاش آنها برای بهبود مناسبات با تهران باشد .

مطالب مرتبط:

هشدار درباره تکرار فاجعه زیست محیطی عسلویه در چابه

ایجاد منطقه امن برای فرماندهان گروه طالبان که دست

استفاده داعش ازکودک سربازان

شروع فعالیت پارلمان افغانستان بعد از ۴۵روز

تلاش برای تنش بین اسلام و مسیحیت در چچن

نگرانی روسیه از آتش‌بس بین داعش و طالبان در افغانس

نظرات کاربران سایت" خرونیکاترکمنستان" درباره قطع گ

 

راه اندازی قطار سریع السیر، بین مکه و مدینه برای ت

بازگشت ده ها افراط گرای اندونزیایی از سوریه

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات