b_300_300_16777215_10_images_13980217000822_Test_PhotoN.jpg

اساس نیوز : طرح معامله قرن و تلاش دولت ترامپ برای عملی شدن اجزاء و بخش های مهم آن یکی از مهم ترین اخبار مرتبط با خاورمیانه در ماه های اخیر بوده است.

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده بر خلاف خبرهای اعلام شده در ماه های گذشته در زمینه برگزاری کنفرانس اقتصادی معامله قرن در شهر منامه در هفته های آینده ، معامله قرن میان اسراییل و فلسطین باز هم به این زودی‌ها رونمایی نخواهد شد.

درحالی که کشورهای مهم منطقه از طرح آمریکا برای صلح میان اسراییل و فلسطین که به معامله قرن موسوم شده، حمایت نکرده‌اند، یک دیپلمات بلندپایه وزارت خارجه آمریکا از تعویق معرفی این طرح خبر داد.

 جیسون گرین‌بلات که یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در رابطه با موضوع صلح در خاورمیانه است اعلام کرد معرفی طرح معامله قرن دستکم تا ماه نوامبر -آبان و آذر- به تعویق افتاده است.

ظاهراً آمریکا دلیل این اقدام را تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی اعلام کرده اما به نظر می‌رسد عدم استقبال کشورهای جهان به خصوص اعراب و در راس آنها خود فلسطینی‌ها باعث چنین تصمیمی شده است.

خلاصه معامله قرن را می توان در دو جمله خلاصه کرد:

  • چشم پوشی فلسطینی ها از حقوق تاریخی و مسلم خود در زمینه بازگشت به مناطق اشغالی و تشکیل موجودیت مستقل سیاسی
  • به رسمیت شناخته شدن موجودیت نامشروع اسرائیل و اشغالگری های این رژیم در سرزمین های اشغالی

  در روزها و هفته های گذشته تحرکات دیپلماتیک آمریکا برای عملی شدن این طرح افزایش داشته و این کشور تلاش می کند با همراهی دول عربی منطقه مثل عربستان،امارت متحده عربی و مصر گروه های مبارز فلسطینی را به نشستن پای میز مذاکره مجاب نماید .اخبار و گزارش های منتشر شده از فشار شدید عربستان بر گروه های فلسطینی برای پذیرش طرح معامله با اسرائیل حکایت دارد .

بر اساس این طرح شهر بیت المقدس به طور کامل به رژیم اسرائیل واگذار شده و فلسطینی ها نباید هیچ گونه ادعایی در مورد این شهر تاریخی _اسلامی داشته باشند .انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس در راستای عینیت بخشیدن به این رویا انجام شده است .

بعد دیگر این معامله رد هرگونه حق آوارگان فلسطینی برای بازگشت به اراضی اشغالی فلسطین است .در این چارچوب دولت های عربی منطقه و در راس آنها اردن ،لبنان و سوریه باید زمینه پذیرش دایمی آوارگان فلسطینی را در کشورهای خود فراهم نمایند .پذیرش شرایط غصبی ایجاد شده در سرزمین های فلسطینی نتیجه این بند از معامله است .

کاهش سرزمین ها و مناطق مد نظر برای تشکیل دولت فلسطینی و محدود کردن آن به بخش های کوچکی از کرانه غربی رود اردن و نوار غزه (بدون بیت المقدس )از بخش های مهم دیگر این طرح است .

براساس این طرح، بخش های باقی مانده از کرانه باختری برای تشکیل حکومت خودگردان در اختیار فلسطینی ها قرار خواهد گرفت. همچنین حکومت فلسطینی ها بر غزه و بخشی از شمال سینا به رسمیت شناخته می شود.
بر اساس طرح معامله قرن، دولت فلسطین با مرزهای موقت شامل نیمی از کرانه باختری و نوار غزه بدون قدس اشغالی تشکیل می شود که بررسی مساله پناهندگان نیز در همین اراضی محدود در دستور کار قرار خواهد گرفت .

یکی از بندهای مضحک این طرح این است که فلسطینی ها با چشم پوشی کامل از قدس تاریخی، باید «شهر قدس جدید» را در روستاها و مجتمع های مسکونی کرانه باختری بسازند.

توجه ویژه به حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و حق این رژیم برای توسعه شهرک سازیها تا زمان حصول توافق نهایی از جمله بندهای دیگر این معامله است .بر این اساس در طرح نهایی به اسرائیل حق داده می شود کلیه اقدامات لارم و ضروری را برای حفظ امنیت مرزهای خود انجام دهد .

موارد فوق مهم ترین بخش های طرح موسوم به معامله قرن است .تنها بعدی که در این طرح به چشم نمی آید اصل معامله است .در معامله سود و منفعت هر دو طرف مد نظر قرار گرفته و تلاش می گردد در یک شرایط برد برد توافق صورت گیرد .نگاهی اجمالی به بندهای طرح پیشنهادی آمریکا بیانگر این واقعیت است که طرح پیشنهادی یک معامله نبوده، بلکه تحمیل یک طرح سازش یک طرفه در چارچوب راهبرد کلی آمریکا برای حراست و حفاظت از امنیت اسرائیل است .

  برخی از تحلیل گران مسائل منطقه اعتقاد دارند که خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن رژیم تحریم های ایران با هدف هموار کردن مسیر اجرای این معامله صورت گرفته است .به باور دولتمردان آمریکایی ایران مهم ترین حامی گروه های مبارز فلسطینی است و چنانچه حمایت ایران از این گروه ها کم شده و یا قطع گردد این گروه ها زیر بار امضای این توافقنامه خواهند رفت .بر اساس همین برداشت تلاش می گردد با محدود کردن دسترسی ایران به منابع مالی و درآمدی، پشتیبانی جمهوری اسلامی از فلسطینی ها محدود گردد . بر این اساس تشدید فشارهای اقتصادی بر علیه ایران و به راه انداختن کارزار رسانه ای سنگین بر علیه ایران بخشی از پازل معامله قرن است.

همراهی دولت های عربی منطقه و در راس آنها حمایت عربستان از این توافق نکته مهم و کلیدی مساله است .آمریکایی ها به خوبی می دانند که دولت های عربی توان مقابله و مخالفت با اقدامات و تصمیمات آنها را ندارند و بر اساس همین ذهنیت تلاش می کنند آخرین خاکریز مقاومت در برابر یاغی گری های خود را فتح نمایند .افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی بر ایران با همین هدف صورت گرفته است .

رویه دولت جدید امریکا بر این است که بر اساس صلاحدید و تشخیص خود از مسائل، در موضوعات مختلف، اقدام به تصمیم سازی نماید .این تصمیم سازیها که غالبا بدون توجه به منافع و ملاحظات سایر بازیگران ذینفع در مساله صورت می پذیرد با مخالفت افکار عمومی مواجه می گردد.تجربه ماه های گذشته نشان داده است که رئیس جمهور کنونی آمریکا توجهی به این مخالفت ها نداشته و کار خود را انجام می دهد.به قول معروف در قاموس سیاسی آمریکایی ها حرف مرد یکی است .

در مساله فلسطین دونالد ترامپ با زمینه مثبت و آماده همراهی دولت های عربی مواجه است .این زمینه مساعد او را در پیشبرد اقدامات خود جری تر می نماید .در نهایت باید دید معامله قرن یا به عبارت صحیح تر کلاه گشاد قرن با چه کیفیتی بر ملت مظلوم فلسین تحمیل می شود .

سرویس سیاسی اساس نیوز

مطالب مرتبط:

اعمال خشونت علیه اقلیت مسلمان روهینگیا توسط دولت ا

ا

اهانت کنندگان به قرآن در هند دستگیر شدند

تظاهرات فلسطینیان در سالروز صدور بیانیه بالفور

تشکر دانمارک از بلژیک بابت ممانعت از سفر یک زن مسل

داعش اسپانیا را تهدید کرد / در ماه رمضان اندلس را

ماموستاقادری : باید قبول کنیم اقتصاد از دست دولت خ

مستند عید سعید قربان در ترکمن صحرا

کشف ده‌ها گونی پول و جواهر در آپارتمان شخصی نخست‌و

کشته شدن امیر داعش به همراه چند تن دیگر در داغستان

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات