b_300_300_16777215_10_images_6256563320321.jpg

اساس نیوز: استاد اهل سنت دانشگاه طی سخنرانی درخود در دانشگاه کردستان دلایل اسلام گریزی و اسلام ستیزی از سوی جوانان مسلمان را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، دکتر مراد یوسفی در ابتدای سخنانش با بیان این مطلب که ما باورهای  خود را از دست داده ایم گفت: امروز در کمال تاسف مقوله ای به نام خود باوری از جامعه رخت بربسته است. جوان مسلمان به خاطر هجمه ها و تبلیغات منفی که در فضای مجازی انجام می شود به باورها، اعتقادات و دین الهی افتخار نمی کند؛ اما وقتی سخنی از چهره های تاثیرگذارغربی پیش می آید با استقبال و علاقه نسل جوان ما روبرو می شود. هنگامی که در جلسه دینی حدیثی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نقل می گردد آن حدیث از نگاه برخی مخاطبان جوان  کم اهمیت جلوه می کند.

وی افزود: پرسش اصلی این است که چرا باید باورهایمان را از دست بدهیم؟ در برهه کنونی متاسفانه حافظه تاریخی باورهایمان پاک شده و به یاد نداریم که زمانی بود که  همین غربی ها خود شان را به مسلمانان منتسب کرده و جوانان شان را برای تحصیل به دانشگاه های ممالک اسلامی اعزام می کردند. بدین جهت گفتار بزرگان این دین الهی برایشان بسیار مهم و افتخارآمیز بود.

این استاد دانشگاه افزود: اخیرا مشاهده می شود که در جوامع مختلف در کنار بحث اسلام گریزی مبحث دیگری به نام اسلام ستیزی  نیز شایع شده است. اسلام ستیزی به این معنی که  مبحث دین گریزی از مرحله فرار به مرحله دشمنی رسیده است. عده ای با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان گذاشته می شود بر علیه دین اسلام سخنرانی ترتیب می دهند و البته سطح صحت و اعتبار این گونه مطالب برای همگان معلوم و مشخص می باشد.

دکتر یوسفی  اظهار داشت: یکی از دلایل اسلام گریزی جوانان مسلمان این است که آنها فرق بین حقیقت و واقعیت را نمی دانند. حق معیار بشمار می رود و واقعیت به عمل انجام شده گفته می شود. هرگاه مخاطبان ما به این واقعیت برسند که میان حقیقت و واقعیت تفاوت های آشکاری وجود دارد، مسلما بسیاری از شبهات شان برطرف خواهد شد. عامل دیگری که باعث دین گریزی نسل رو به رشد ما شده به برداشت های نادرست آنها از قضایا و رخدادهای منطقه ارتباط  پیدا می کند. در این مورد می توان به وقوع جنگ ها و خونریزی های چندین ساله در کشورهای اسلامی اشاره نمود. همانگونه که می دانیم دولت های غربی تلاش زیادی به خرج می دهند تا اسلام را دین جنگ و خونریزی معرفی کنند. حال آن که مشخصه این دین الهی چیزی غیر از این است. خدای متعال اسلام را دین کامل مغرفی می کند. دینی که از پیروانش می خواهد پیش از انجام هرکاری نام الله متعال را بر زبان آورند.

تحلیلگر دانشگاهی مسائل جهان اسلام با بیان اینکه  جنگ در این منطقه  دلایل خاص خودش را دارد بیان نمود:  یکی از این دلایل به وجود تمدن ها برمی گردد و تمدن غرب به علت خصومت با دین مقدس اسلام، مبارزه شدیدی را با راه اندازی جنگ های نرم و خشن بر علیه امت اسلامی  برنامه ریزی و عملیاتی می کند. اسلام واقعی دربردارنده فطرت ها و برنامه های کاملی برای زندگی بشر است. چیزی که غربی ها از آن ترس و واهمه دارند. آنها به خوبی می دانند که اگر تمدن اسلامی مجددا به قدرت برسد حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

دلیل بعدی وقوع جنگ در خاورمیانه به خاطر وجود نفت و منابع سرشار طبیعی است که غربی ها هر بار به قصد چپاول این ثروت ها دست به جنگ افروزی  می زنند. همچنین کانال سوئز که تمدن غرب را به جنوب شرق آسیا و تا هندوستان متصل می نماید. اسرائیل نیز بعنوان کشوری تجاوزگر که در قلب ممالک اسلامی  جای دارد همواره به  وقوع  جنگ و خشونت  دامن زده است.

تا زمانی که کشورهای اسلامی منطقه مشغول جنگ و درگیری با یکدیگر باشند مسئله  اسرائیل که  مکان مقدسی را در تسخیر خود دارد به پایان نخواهد رسید.

دکتر یوسفی یادآور شد: اسلام واقعی پیام آور وحدت، مودت و دوستی در میان بشریت است. دینی که  در زمان جنگ پیروانش را از قطع بیهوده درختان باز می دارد، حال آن که هیچ یک از تمدن های دیگر این رفعت و عطوفت را در خود سراغ ندارند. از این رو زندگی بدون داشتن دین پیشرفت نخواهد کرد. اروپایی ها دین تحریف شده خود را کنار گداشتند، تا طبق اعتقاداتشان به پیشرفت برسند. آنها صاحب دینی بودند که غرایز و عقاید انسان ها را سرکوب می کرد و رویدادهای تلخ قرون وسطی از آن نمونه هستند. برخی ها ادعا می کنند که نمی توان هم دین داشت و هم به پیشرفت رسید، لیکن بخوبی می دانیم که اسلام هرگز با علم مقابله نکرده و با مقوله پیشرفت مخالف نبوده است.

درمورد ناهنجاری هایی مانند فقر و جنگ، خدای متعال را مقصر جلوه ندهیم. کشورهای آفریقایی منابع و معادن کافی برای خروج از بحران فقر دارند، ولی اختیار استفاده از این منابع به آنها داده نشده است. کشورهای پیشرفته قدرت آن را دارند تا جلوی وقوع جنگ ها را بگیرند، اما اینکار را به خاطر منافع شان انجام نمی دهند.

وی تصریح کرد: عده ای افراد ناشناخته با افکار و اندیشه های مسموم در فضای مجازی پنهان شده و روی افکار جوانان کار می کنند تا آنها را به انحراف بکشانند. این عده اکثرا گمنام بوده و در واقع اجیر شده از سوی دشمنان هستند که مانند قارچ رشد کرده و پرورش می یابند. شک مقدمه تحقیق است نه تغییر. امروز جوانان ما با اولین شک اقدام به تغییر دین خود می کنند، بی آنکه تحقیق و تفحصی درباره آنچه که می خوانند و می شنوند صورت دهند. اگر در مورد یک مسئله شبهه پیش آمد باید با تحقیق از علمای صاحب نام و شناخته شده در صدد چگونگی مطلب برآمد. مراقب تفسیرهای نادرست باشیم و هر ادعایی را به راحتی نپذیریم.

تنگناها و عقده های اجتماعی و خانوادگی نباید دلیلی برای دین گریزی باشند. پافشاری بیش از حد  به کودکان به اینکه کاری را از روی اجبار انجام دهند، باعث گشایش عقده در سن جوانی می شود. لذا در تربیت فرزندان خود به نحوی عمل کنیم  تا اخلاق و اعتقادات آنها زیر سوال نرفته و به چالش کشیده نشوند. بسیار نیاز است تا اخلاق زیبا و حسنه ای با فرزندان خود داشته باشیم تا به بیراهه نروند.

مطالب مرتبط:

کشیش مسیحی که قرآن درس می دهد

 

پاپ یک خودروی لامبورگینی هدیه گرفت

هشدار عالم شاخص اهل سنت در مورد استفاده جوانان از

تقدیر مدیر حوزه علمیه اهل سنت تالش از مواضع امام ج

آغاز مراسم انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس

ملااختر منصور: طالبان در موقعیت پیروزی قرار دارد

بنیانگذار شرکت اسپیس ایکس، رمزعبور وای فای جهانی ر

اختلاف مسلمانان و تسلط دشمنان اسلام نتیجه رابطه ضع

استان نینوا در آستانه قیام مردمی علیه داعش

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات