b_300_300_16777215_10_images_00000000000018.jpg

اساس: یکی از سوالاتی که همواره در مباحث و تحلیل های مختلف منتشر شده در رابطه با گروه داعش به عنوان یک محور کلیدی مد نظر قرار داشته ، این بوده است که داعش بر اساس چه ملاکها و معیارهایی کشورهای هدف فعالیت و تحرکات عقیدتی و تروریستی خود را انتخاب می کند .

در این زمینه تنوع و تکثر دیدگاهی قابل توجهی در بین تحلیل گران وجود دارد ،اما در یک جمع بندی می توان گفت که دو علت اساسی در تنظیم رفتارهای سیاسی و نظامی داعش در مناطق مختلف تاثیر گذار است:
1-    میزان تمرکز حکومت مرکزی بر مسائل عمومی کشور : یکی از ملاک های مهم داعش در انتخاب کشورها و مناطق مختلف به عنوان هدف آینده فعالیت های آن این است که کشور هدف، از حکومت مرکزی قوی و ارتش منظم و قابل توجه برخوردار نباشد .
   انتخاب عراق و سوریه دقیقا بر اساس همین ملاک صورت گرفت .داعش زمانی وارد این دو کشور شد که شرایط داخلی آنها مناسب نبوده و درگیری های قومی و مذهبی تمرکز حکومت مرکزی در بخش های مختلف این کشورها را با چالش های جدی مواجه کرده بود .
   گروههای تکفیری مانند داعش به خوبی می دانند که امکان نفوذ و حضور آنها در مناطق و کشورهایی که حکومت مرکزی بر بخشهای مختلف جامعه سلطه و کنترل کامل دارد وجود ندارد .بر همین اساس هم این گروه مخوف و اتاق فکر آن در پشت پرده ،کشورهایی را به عنوان هدف انتخاب می کنند که از این جهت مناسب فعالیت باشند .
   اگر نگاهی به روند فعالیت های گروهها و افراد منتسب به گروههای تکفیری در یک سال گذشته بیاندازیم می بینیم که این گروه در یک سال اخیر  سه هدف متفاوت و دور از یکدیگر را به عنوان برنامه های آتی خود برگزیده است .این سه هدف عبارتند از :لیبی و مناطقی از مصر مثل شبه جزیره سینا در شمال آفریقا ،افغانستان در جنوب غرب آسیا و پنج کشور واقع در آسیای مرکزی .
   مهم ترین نقطه اشتراک این مناطق هم فقدان یا ضعف دولتهای مرکزی در این کشورهاست .لیبی بعد از ساقط شدن معمر قذافی روزگار خوبی را سپری نکرده است .در شرایط کنونی هم جنگ داخلی بین مخالفان و طرفداران رهبر سابق این کشور در مناطق مختلف نا امنی را به وضعیت معمول این کشور تبدیل کرده است .
در مورد افغانستان هم شرایط مشخص است .این کشور بعد از حملات یازدهم سپتامبر 2011 آمریکا و متحدان این کشور رنگ آرامش و امنیت به خود ندیده است .بر این اساس افغانستان استعداد زیادی برای فعالیت گروههای افراطی و تندرو دارد .
پنج کشور واقع در آسیای مرکزی و بویژه قرقیزستان و تاجیکستان در دو دهه اخیر شاهد ناآرامی ها و جنگ های داخلی زیادی بوده اند .این ناآرامی ها در برخی از مواقع باعث سقوط دولتهای وقت این کشورها شده است .این زمینه نیز باعث طمع گروههایی مثل جریانات تکفیری و سایر تفکرات تندرو  به این منطقه بوده است.
بر اساس شرایط فوق می توان نتیجه گیری کرد ضعف و قوت دولت مرکزی و میزان تمرکز حاکمیت ملی بر بخش های مختلف یک کشور یکی از ملاک هایی است که داعش را به سمت انتخاب گزینه های آینده فعالیت های خود سوق می دهد .
2-    تنوع عقیدتی و فراهم بودن زمینه های ترویج تفکرات افراطی : به باور صاحب نظران یکی از زمینه های دیگری که گروههای تکفیری به آن به عنوان زمینه مثبت فعالیت های خود نگاه می کنند، تنوع و تکثر عقیدتی در یک منطقه است . حال اگر این تنوع و تکثر عقیدتی در قالب سکونت پیروان مذهب تشیه و تسنن در یک منطقه باشد برای  این گروهها کعبه آمال است .
 گروههای تکفیری حتی اگر تنوع عقیدتی و فقهی موجود در یک کشور یا منطقه در درون باورهای مذاهب چهار گانه اهل سنت باشد، به بهترین شکل از زمینه های اختلافی بهره گرفته و با کلید واژه بدعت تلاش می کنند تا جای پایی برای خود ایجاد نمایند .بر اساس این شرایط می توان تاکید کرد که داعش حیات و پیشرفت خود را مدیون وجود اختلاف است و این گروه توان اشاعه تفکرات تفرقه افکنانه خود در مناطقی که اختلاف عقیدتی جامعه کم بوده و علمای بلاد با هوشیاری در برابر عناصر اختلاف افکن مقاومت می کنند را ندارد .
اگر نگاهی به ترکیب جمعیتی کشورهایی که داعش در آنها حضور دارد بیاندازیم متوجه خواهیم شد که این گروه یا  از رگه ایجاد و تشدید اختلاف بین شیعه و سنی به نان و نوایی رسیده است .یا اینکه در بین خود اهل سنت با طرح ضرورت بدعت زدایی علمای ما را به جان هم انداخته است .
بر اساس همین شرایط همه فعالان ما در جامعه اهل سنت ایران باید هوشیارانه مراقب رگه های مذکور باشند .همه فعالان ما باید بدانند که داعش حیاتش را از اختلاف افکنی می گیرد و اگر در زمانی در سایه غفلت ما و علمای بزرگوارمان نگاه اختلافی بر نگاه همگرایانه بچربد اطمینان داشته باشیم که همان روز آغاز حرکت داعش به سمت ما خواهد بود .

مطالب مرتبط:

مسلمانان آمریکا دستور مهاجرتی جدید ترامپ را محکوم

منشاء قدرت داعش و راه مقابله با آن

سازمان ملل: 10 میلیون کودک یمنی به کمک نیاز دارند

جنایت جدید صهیونیستها در فلسطین

 

عربستان آزادی تلعفر را به عراق تبریک گفت

اقدام تاریخی اولین شهردار زن تاریخ بغداد

زنان چادری زیر شلاق های داعش!

برگزاری کنگره ایجاد تقویم واحد شرعی در ترکیه

پیش شرط جدید کانادا برای ارسال سلاح به اقلیم کردست

ا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز