b_300_300_16777215_10_images_6566556565.jpg

اساس نیوز: دین چیست؟ فلسفه و شان نزول آموزه های دینی برای زندگی نوع بشر کدام است؟ این موارد در زمره مهم ترین مسائلی است که در مکاتب و دیدگاه های مختلف مورد بررسی و واکاوی علمی صاحب نظران قرار می گیرد.

در کنار تفاوت دیدگاه های جاری در زمینه دین و فلسفه آن در مکاتب گوناگون فکری، یک نقطه اشتراک در این مبحث این است که هدف عمومی دین در ساختارهای مختلف فکری" هدفمند کردن زندگی نوع بشر و کیفی سازی رفتارهای انسان در جامعه، بر اساس ارزش های والایی" است که جایگاه خلیفه اللهی او را استحکام  می بخشد.بنابراین دین مجموعه ای از پیام ها و ارزشهایی است که ترویج و تبلیغ آنها باعث تقویت ویژگی های والای انسانی می گردد.

دین الهی و آسمانی اسلام نیز از قواعد فوق خارج نیست .بر خلاف تبلیغات منفی مغرضان و جاهلان، اسلام رحمانی ترین دین الهی است،اما کج فهمی های برخی از علما و برخی از دین داران قشری نگر، چهره ای زمخت و جوان گریز از دین ما ترسیم کرده است.این چهره ترسیم شده در فضاسازی رسانه های غربی به عنوان مروج ترور و خشونت معرفی شده است.

در روزهای گذشته دیدن یک کلیپ و مطالعه یک مطلب باعث شد تا در زمینه مصائب سخت گیری های غیر منطقی در بیان آموزه های اسلامی مطلب را به رشته تحریر در آورم.

اولین موردی که در این زمینه محرک قلم بنده شد، دیدن کلیپ کوتاهی از سخنان استاد صفر آخوند قزاقی مدیر حوزه علمیه احمدیه قره خوجه در شرق گلستان در اینستاگرام در زمینه ضرورت های آسان گیری در دین بود.این عالم ترکمن در کلیپ مد نظر تاکید دارند که دین یک امر آسان و سهل است.

آخوند قزاقی به نقل از رسول الله صلی الله علیه و صحبه وسلم  تاکید کردند که  دین را با بشارت رواج دهید، نه با تحذیر و ترساندن انسانها .

  این عالم شاخص اهل سنت در ادامه به مساله مهمی پرداختند و تصریح کردند که علما نباید در مورد اعمال مسلمانان به راحتی فتوا دهند.اینکه یک عالم به راحتی اعمال و عبادات سایر افراد را زیر سوال ببرد کار درستی نیست.

  بیانات این عالم اهل سنت برای برهه فعلی با توجه به مشکلاتی که در جامعه اسلامی داریم بسیار کارگشاست .دو پیام مهم این بیانات است که تلاش کنیم، چهره ای رحمانی از دین مان به نسل جوان معرفی کرده و به سمتی حرکت نماییم که جوانان نه از ترس آتش دوزخ ،بلکه عاشقانه دین داری کنند.

  پیام دوم این بیانات دربرگیرنده یک بخش دیگر از مشکلات جامعه است .این مشکل همان علاقمندی پرهزینه برخی از عالمان جوان و قشری نگر به صدور فتوای نفی و رد دیگران است .این رویه باعث تقویت چند دستگی در امت اسلامی شده است.اگر این عالمان جوان می دانستند که ائمه مذاهب اربعه اهل سنت با چه وسواس و دقتی اقدام به صدور فتوا می کردند به هیچ وجه در این وادی وارد نمی شدند.مصائب علاقه به صدور فتوا را در چند سال اخیر در فتنه داعش به خوبی مشاهده کردیم .

مطلب دومی که با مطالعه آن به ضرورت های این مساله بیشتر واقف شدم، مطالعه زندگینامه و رویه فقهی مولانا سید شهاب الدین شهیدی (قدس سره) از علمای شاخص اهل سنت خراسان بود. ایشان با وجود قرار داشتن در قله‌های رفیع اجتماعی بسیار متواضع بودند و با وجود قدرت علمی فوق العاده، خود از مشورت با دیگر علما و حتی شاگردان، بی‌نیاز نمی‌دانستند؛ اگر مساله‌ای پیش می‌آمد که در آن كوچک‌ترین تردیدی وجود داشت، برای سائل می‌فرمودند: «الآن جواب نمی‌دهیم باید در مسأله تحقیق شود» و از گفتن کلمه‌ی «نمی‌دانم» هیچ ابایی نداشتند.ویژگی های برجسته این عالم اهل سنت عبارت بود از :

  • آگاهی و بیداری نسبت به مسائل روز جامعه و دوراندیشی
  • توجه به عرف و عادت مردم
  • انتخاب حکم آسان برای مردم
  • رعایت ظاهر مناسب در جایگاه یک مفتی دینی ؛برای مفتی مناسب است که هیئت ظاهری او بر اساس شرع باشد، چون انسان ها بر احترام گذاشتن صورت ظاهری خلق شده اند، و هنگامی که شخصی در نزد مردم بزرگ نباشد مردم به هدایت گری او توجه نمی کنند و به قول او نیز عمل نمی کنند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه شخصیت والای این عالم اهل سنت به مطلب ذیل مراجعه فرمایید:

ویژگی ها و تمایزات فقهی مولانا سید شهاب الدین شهیدی

با مطالعه مباحث و مطالب فوق می توان به دو نکته کلیدی در فرمایشات و رفتارهای عالمان اهل سنت پی برد:

  • ضرورت عدم سخت گیری در دین و بیان آموزه های دینی به ویژه برای نسل جوان جامعه
  • دقت در صدور فتوا در امور مختلف و پرهیز از نفی نوع عبادت و رفتارهای مذهبی سایر افراد

عبدالقیوم شکاری مدرس دانشگاه

در این مورد بیشتر بخوانید :

آسانی وآسان گیری در دین اسلام

سهولت و آسان گیری در اسلام

 

مطالب مرتبط:

مایک پنس : گزینه نظامی در رابطه با کره شمالی

ناوجنگی ترکیه برای رزمایش وارد آبهای خلیج فارس شد

نخست وزیر ترکیه: با ایران درباره پایدار کردن آتش ب

اتحادیه اروپا: وضعیت عمومی مسلمانان اویغوری در چین

استخدام امام جماعت برای نظامیان مسلمان آلمان

سنگباران مرکز فرهنگ اسلامی در ورشو

فرمانده پلیس:نباید مسائل اجتماعی را امنیتی کرد

تصمیم جدید عربستان درباره حج عمره ؛ از سایر شهرها

گوگل مرگ انسان را پیش بینی می کند!؟

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات