b_300_300_16777215_10_images_b_300_300_16777215_10_images_148855642.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری :بر اساس آمار موسسات معتبر علمی غربی دین اسلام از جهت افزایش تعداد پیروان آن بیشترین رشد را در بین ادیان الهی دارد.

بر خلاف تبلیغات مسموم دشمنان دین ما ،عمده ترین بخش گسترش اسلام در مناطق مختلف جهان به صورت غیر مسلحانه و با تکیه بر روش های مرسوم و معمول تبلیغی صورت گرفته است .اصالت و به روز بودن معارف دینی ما مسلمانان باعث شده است در قرن بیست و یکم علی رغم همه تلاش های صورت گرفته برای اسلام زدایی از جامعه بشری، اسلام به دین مطلوب بسیاری از اذهان طالب حق تبدیل گردد.

  طبق برآورد مرکز تحقیقاتی پیو، در سال 2015 یک میلیارد و 800 میلیون مسلمان در جهان زندگی می کردند.این تعداد حدود 24 درصد جمعیت جهان بود. این موسسه معتبر پژوهشی اضافه می کند که با توجه به اینکه اسلام رشد سریعی دارد، اگر این روند کنونی ادامه پیدا کند، تعداد مسلمانان تا پایان قرن جاری از تعداد مسیحیان بیشتر خواهد شد.
 بر اساس این گزارش تنها 20 درصد از مسلمانان جهان در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی می‌کنند و 62 درصد آنها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام هستند. جمعیت مسلمانان در اروپا هم رو به افزایش است و طبق پیش‌بینی مرکز پیو تا سال 2050در حدود 10 درصد کل جمعیت اروپا مسلمان خواهند بود.

   بنابر تحقیقات این مؤسسه، تا 2050 مسلمانان سهم خود از جمعیت آمریکا را دو برابر کرده و به لحاظ جمعیتی از مسیحیت که در حال حاضر اولین دین جهان است، پیشی می‌گیرند.
پیو اعلام کرد: جمعیت مسلمانان در فاصله سال‌های 2015 تا 2060 رشد 70 درصدی خواهد داشت. در حالی که رشد کلی جمعیت جهان 32 درصد خواهد بود.صاحب نظران مسلمان این آمار و ارقام را مصداق عینی تحقق وعده خداوند متعال درباره آینده دین اسلام می دانند.

   گسترش دین اسلام در غرب فقط محدود به کمیت و اعداد و ارقام نبوده است .در محور کیفی نیز بررسی ها نشان دهنده این حقیقت شیرین است که در چند دهه گذشته اسلام به دین برگزیده بسیاری از نخبگان و دانشمندان شاخص غربی تبدیل شده است . پروفسور مارشال جانسون،پروفسور موریس بوکای، پروفسور جرالد. سی جررینگر، پروفسور تی. وی. ان پرساود و پروفسور کید. ال. مور تنها نمونه های کوچکی از دانشمندان شاخص غربی هستند که بعد از مطالعات علمی و دقیق فراوان به دین اسلام مشرف شده اند. این توفیق در حالی رخ داده است که رسانه های غربی در یک قرن اخیر، بیشترین هجمه ها را بر علیه دین ما و ساحت مقدس نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم وارد کرده اند .

 در این شرایط امید بخش، در درون جامعه اسلامی برخی از فعالان دینی ما، تلاش می کنند با توسل به روشها و برداشت های تنگ نظرانه خود، اسلام و مسلمانی را محدود به بخش خاصی از جامعه اسلامی کرده سایر مسلمانان را از قطار امت اسلامی پیاده نمایند .نکته جالب این تلاش ها این است که بخش عمده تلاش های واگرایانه این طیف در درون اهل سنت صورت می گیرد .

فهم اینکه چرا برخی از علمای ما علاقه دارند به راحتی انسان ها را از دایره دین و ایمان خارج کرده و به سمت کفر سوق دهند ، برای نگارنده این سطور سخت است .برخی از به ظاهر عالمان ما به هر مناسبتی بلافاصله مسلمانان را از دایره اسلام خارج کرده و زن شرعی افراد را مطلقه اعلام می کنند!

  چند سال پیش در یک محفل مذهبی یکی از حاضران سوالی را در زمینه غسل و وضو و رابطه آن با نماز، از یکی از علمای روشن ضمیر ترکمن صحرا مطرح کرد .پاسخ این سوال کننده مشخص بود و اگر این سوال از یکی از علمای متاخر تنگ نظر ما مطرح می گردید، احتمالا پاسخ ایشان سخت و کوبنده بود  .نویسنده به علت رعایت حرمت قلم از ذکر جزئیات این سوال خودداری می کنم .این عالم ترکمن در پاسخ به پرسش این فرد با آرامش و لبخندی امید بخش تاکید کرد حتی در شرایطی که نسبت به برخی از مقدمات واجب آن شک داری ، نمازت را بخوان .

  این عالم بزرگوار اهل سنت در ادامه خطاب به حاضران گفت : در برخی از موارد، ما علما به قدری دین را بر مسلمانان و بویژه جوانان سخت می گیریم که آنها را از دین فراری می دهیم .اگر اسلام و تعالیم روح بخش آن بر قلب های جوانان نفوذ کند، نیازی به این خط کشی های سفت و سخت ما نیست .ما باید چهره رحمانی خداوند متعال را برای جوانان مسلمان تشریح کنیم و تلاش کنیم آنها عاشقانه الله متعال را عبادت  کنند نه از روی ترس ازآتش جهنم .

   بر خلاف این رویه پسندیده یکی از مشکلاتی که جامعه اسلامی در دهه اخیر با آن مواجه بوده است ،علاقه برخی از علما و فعالان دینی به تکفیر مسلمانان است .تکفیر یک مسلمان به مفهوم خارج کردن او از دایره اسلام است.چرا برخی از به ظاهر علمای ما حریصانه دنبال پیاده کردن افراد از قطار امت اسلامی هستند ؟ آیا این شیوه با تلاش ها و مجاهدت های شبانه روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و صحابه کرام برای گسترش اسلام همخوانی دارد؟آیا ثمره و عواقب این رویه خطرناک را می دانیم ؟

بنظر می رسد در شرایط کنونی که پیروان همه مذاهب اسلامی تلاش می کنند تعداد پیروان دین خود را افزایش داده گفتمان فکری و اعتقادی دنیای مدرن را در دست بگیرند، این روش مصداق بارز بر خلاف آب شنا کردن است .تکفیر از این منظر امری مذموم و زمینه ساز ضعف امت اسلامی است.

در یک تقسیم بندی کلی افرادی که علاقه وافری به استفاده از رویه تکفیری در مسائل شرعی دارند را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

دسته اول افراد و فعالانی هستند که به علت برداشت سطحی و قشری از دین و آموزه های دینی به هر بهانه ای افراد را از دایره مسلمانی خارج می کنند.مشخصه این دسته از افراد این است که به ظواهر آیات و روایات توجه داشته و به فلسفه و شان نزول آیات توجه کمتری دارند .در همین چاچوب آیاتی که در قرآن کریم در مورد کفار نازل شده است را جاهلانه به برادران دینی خود تعمیم می دهند.

دسته دوم علاقمندان به رویه تکفیری افرادی هستند که بر خلاف دسته نخست با علم کامل نسبت به عواقب رویه خطرناک خود به این اقدام مبادرت می ورزند.این طیف نه تنها گرفتار جهل و ظاهر بینی نیستند،بلکه با علم کامل به ابعاد و اهداف شریعت اسلام، اقدام به پاشیدن بذر نفاق و چند دستگی می کنند.بهترین تعبیری که می توان برای این قبیل افراد به کار برد این است که ماموریت دارند که شکاف های موجود در جامعه اسلامی را تقویت نمایند.

   این طیف خطرناک تر از قشری نگرهای اول هستند .در این دسته مغرضانی قرار دارند که در زمین دشمنان دین ما بازی می کنند .اقدامات و فعالیت های این طیف هم باعث می گردد که بجای اینکه توان امت اسلامی تجمیع شده و در خدمت دفاع از کیان دین اسلام قرار گیرد ،مصروف منازعات داخلی شده برادر کشی به رویه غالب جامعه اسلامی تبدیل گردد.

در نهایت به فرمایش یکی از علمای بزرگوار کردستان استناد می کنیم .ایشان در گفتگو با ما تاکید داشت که امروز بیشترین ضربه را به دین اسلام افرادی وارد می کنند که در درون جامعه اسلامی و بنام دفاع از دین و ملبس به لباس عالمان به اختلافات و منازعات فقهی و کلامی دامن می زنند.

 

مطالب مرتبط:

مولانا عبدالحمید : سیاست‌های داخلی و خارجی کشور با

گرگ ها 61 گوسفند را در یزد دریدند

ارتش اردن برای عملیات در جنوب غرب سوریه آماده می ش

الازهر و دولت مصر به دنبال جن می گردند !

چاووش‌اوغلو: دوره چون من قوی هستم پس حق با من است

افزایش تدابیر امنیتی در مسجدالاقصی

دستگیری تبلیغ کنندگان گروهک داعش در ایرانشهر

ا

ماموستا قادری : شرایط وجوب زکات / هیچ صدقه‌ای مال

مولانا فاروقی: تقویت صله رحم نیاز جامعه اسلامی است

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات