b_300_300_16777215_10_images_4cd631f1ff8012b6fd7c4e293f906bc8_XL.jpg

اساس نیوز :پیش از ظهور اینترنت، دانشگاه الازهر مصر به عنوان اصلی ترین مرکز اظهار نظر درباره امور اسلامی و تفسیر متون و آموزه های اسلامی نه تنها در مصر بلکه میان اهل سنت در سایر کشورها مطرح بود.

این موقعیت الازهر با گسترش فضای مجازی به خطر افتاده و گروه ها و افراد مختلف، از جمله گروه هایی که تکفیر فرقه های مختلف اسلامی و تشدید اختلاف در امت اسلامی  را در دستور کار خود قرار داده اند ، با استفاده از اینترنت تلاش می کنند تلقی خود از اسلام را ترویج کنند.
طرق شعبان محمد، یکی از مسئولان دانشگاه الازهر در این باره گفت: تروریست ها می گویند کشتار مردم کار بزرگی است ،زیرا این چیزی است که خدا می خواهد، اما ما می گوییم که براساس تعالیم اسلام، زندگی در زیر نام خداوند و اجازه زندگی کردن به دیگران، خیلی با اهمیت و بزرگ است.
وی افزود: الازهر از سال ۲۰۱۵ با ردیابی تمامی محتویات منتشر شده توسط داعش و سایر گروه های تروریستی در تلاش برای مقابله با تفاسیر نادرست از اسلام در فضای مجازی است.
شعبان محمد گفت: ما به تکذیب سیستماتیک فتواهای ناقص و استدلال های مذهبی نادرست در فضای مجازی می پردازیم.
داعش و طرفداران آن در سالهای اخیر ۴۶۰۰۰ صفحه توییتر ایجاد کرده و عکس ها و ویدیوهایی از خشونتها و اعدام ها را منتشر کرده و از آن به عنوان عمل به دستورات اسلام یاد می کنند.
احمد الطیب، امام الازهر، با اشاره به توجه جهانیان به اسلام در سالهای اخیر گفت: ضروری است که با اقدامات  گروه های افراطی مقابله کنیم.
او گفت: الازهر که طی صدها سال توانسته است ارزش های واقعی بردباری، اعتدال و دانش اسلام را حفظ و ترویج دهد، این بار هم تلاش می کند مسئولیت خود را در برابر جریانات افراطی که تصویر اسلام را تحریف می کنند، انجام دهد.

بنظر می رسد در شرایط کنونی دنیای اسلام نهادهایی مثل جامع الازهر باید با نگاهی فراخ تر مشکلات عمومی دنیای اسلام و زمینه های ایجاد این مشکلات را بررسی کرده و در برابر آنها موضع گیری نماید.

امت اسلامی به شدت گرفتار اجتهاد های شخصی طیف تندرو و در عین حال نا آگاه در بین خود شده است .فعالیت این طیف جز تشدید چنددستگی دستاورد دیگری برای ما نداشته است.

مطالب مرتبط:

انتظار متقابل،احترام متقابل

دومین دوره مسابقات ورق بازی در عربستان برگزار شد

احتمال سرایت بیماری وبا به زائران خانه خدا در ایا

واکنش مولانا عبدالحمید به تحریف سخنان‌شان در مورد

همکاری نظامی روسیه با طالبان

امام جمعه اهل سنت قشم : فرهنگ اسلامی همانند سدی قو

دوره ماموریت داعش در عراق به پایان خود نزدیک می شو

هشدار عالم شاخص ترکمن نسبت به رواج تفکرات انحرافی

ساخت مسجد آپارتمانی در ترکیه ؛ موضوع بحث در شبکه ه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات