b_300_300_16777215_10_images_6416146616.jpg

اساس نیوز :چندی پیش  جمعی ازعلمای سوری  سفری به اهل سنت خراسان رضوی داشته  و مهمان حوزه علمیه احناف خواف بودند. دراین دیدار دکتر محمد البخیت مدیر آموزشی حوزه های علمیه سوریه ضمن اظهار خوشنودی ازسفر به ایران، طی سخنانی درتحلیل مسائل کشورش گفت: شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا سوریه به این وضع افتاد و چرا مردم سوریه دچار این همه مصیبت شدند. واقعیت این است که ما در کمال آرامش زندگی می کردیم و گمان می بردیم که  در آینده نیز همین گونه خواهیم بود.

وی افزود: ما براساس رهنمود قرآن کریم و شریعت زندگی را سپری می کردیم تا اینکه تفکر تند و افراطی ای که توان تحمل فکر دیگران را نداشت وارد کشور ما شد. این تفکر افراطی خودش را دین به حساب می آورند و دیگران را خارج از دین می پنداشت. هرکس نظری مخالف آنان داشت کشتن وی را جایز می دانست. حال آنکه این فکر در عقیده صحیح جایی ندارد.

دکتر البخیت افزود: این تفکر افراط گرایانه وسیله ای برای دشمنان اسلام گردید تا از این طریق به اهداف شوم شان برسند. گفتمان ما در سوریه گفتمان دینی است. گفتمانی که خداوند متعال آن را نازل فرموده و رسول گرامی اش آن را تبیین نموده است. اینکه کشور برای همه بنده ها جا دارد و اسلام دین محبت و برادری است. قانون ما درگفتگو این است که نظریه خود را صحیح می دانیم؛ اما این نظریه امکان اشتباه نیز دارد. همچنین کسی که در مقابل من قرار دارد پر از اشتباه باشد؛ ولی امکان درستی نظریه وی نیز وجود دارد و این اختلاف نظر نباید باعث اختلاف و تفرقه شود.

این عالم سوری اظهار داشت: شکی نیست  انسان تا زمانی که امنیت نداشته باشد نه از دین برخوردار است ونه ازدنیا.سفارش من به شما این است که به طلاب قدرت تحمل مخالف را آموزش دهید و اینکه با مخالفین به طریقه نیکو گفتمان داشته باشند؛ چرا که وقتی جنگ وارد سرزمینی می شود آن را ویران می سازد و جایی برای صلح و دعوت به دین باقی نمی ماند مگر فراخوانی بسوی کشتار و قتل و غارت جای تدبیر و اندیشه را می گیرد.

دکتر البخیت با بیان اینکه  دشمنان اسلام آرزو دارند تا جنگ را به میان مسلمین بکشانند تا به اهداف خود برسند تاکید کرد: ما باید با تدبیر فرصت را از آنان بگیریم. پس به گونه ای باشید که حالت پیش آمده در سوریه برای شما پیش نیاید. من می توانم با سوگند برایتان ذکر کنم که مجروحین برخی از گروه هایی که برای نصرت مسلمین آمده بودند  در تل آویو  توسط یهودیانی که قرآن از آنان به بدی یاد کرده است درمان می شدند.
 اسلام برای صلح و دوستی گنجایش زیادی دارد و هیچکس را بر پذیرش این دین اجبار نمی کند. دین ما، خدای ما، قرآن ما و پیامبر ما یکی است و ائمه دین مذاهب مختلف را ایجاد نمودند تا راه دعوت به سوی خدا برما آسان تر شود، نه اینکه برای ما طایفه های مختلف باقی گذارد که دائما درحال جنگ با یکدیگر باشیم.

مطالب مرتبط:

علمای اهل سنت و مسئولان شهرستان بوکان حادثه تروریس

کمرنگ شدن نقش مسلمانان در سیستم قضایی هند

بدترین و پست ترین مردها در مناسبات زناشویی

وعده نامزد انتخابات آمریکا به پایان اسلام هراسی در

فراخوان آنجلینا جولی از جامعه جهانی برای کمک به پن

ترک اعتراض آمیز مراسم خاکسپاری "محمد علی" توسط ارد

 

عربستان و آمریکا رکورددار تجارت مرگ درجهان

شیخ قتالی: با کینه و تعصب نمی توان مصلحت جامعه را

زندگینامه مولانا محمد عمرسربازی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات