b_300_300_16777215_10_images_565646546544.jpg

اساس نیوز: عادی سازی مناسبات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با اسرائیل با سرعتی بسیار بیشتر از گذشته ،در مسیر پرتلاطم خود رو به جلو حرکت می کند.

 اجازه دهید برای ورود مناسب تر در این موضوع سخنان اخیر یک مقام آمریکایی را به نقل از خبرگزاری آناتولی ذکر نماییم.

"به گزارش خبرگزاری آناتولی جیسون گرین‌بلت، نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور مذاکرات بین المللی با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که سیاست تهاجمی ایران در منطقه باعث نزدیک‌تر شدن اسرائیل و جهان عرب شده است.گرین‌بلت پس از پایان روز اول برگزاری کنفرانس «حمایت از صلح و امنیت خاورمیانه» در ورشو پایتخت لهستان، طی پیامی به ارزیابی روز اول این نشست پرداخت.

وی با بیان اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و نمایندگان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین در سخنرانی‌های دیروز خود به مشکلات پیشرو در منطقه اشاره کرده اند، نوشت: این که شاهد گفت‌وگویی صادقانه درباره مشکلات واقعی منطقه هستیم دلگرم کننده است.

گرین‌بلت همچنین با اظهار اینکه "سیاست تهاجمی ایران در منطقه باعث نزدیک‌تر شدن اسرائیل و جهان عرب شده است"، خواستار ادامه روند ایجاد شده در ورشو شد."

بنظر می رسد این اظهار نظر تا حدی با واقعیات جاری در منطقه سازگار باشد.این فرضیه که کشورهای عربی از ترس ایران به اسرائیل پناه برده اند، برداشت درستی از سیاست های روز شیخ نشین های جنوب خلیج فارس است.

در یک دهه اخیر، پروسه ای تحت عنوان ایران هراسی با هدایت و جریان سازی دقیق رسانه ای در کشورهای منطقه به راه افتاده است .در چارچوب این پروسه تلاش شده است این ذهنیت به افکار عمومی و تفکر حاکمان این کشورها منتقل گردد که مهم ترین خطر کنونی برای اعراب منطقه، اژدهایی بنام ایران است .این اژدها در صدد بلعیدن تمام منطقه بوده و در صورت غفلت رهبران این کشورها ،در آینده، ایران همه حکومت های منطقه را ساقط خواهد کرد.

رخداد های ماه ها و هفته های اخیرتایید کننده این واقعیت است که متاسفانه این سناریو در نهادینه سازی ایده خود در بین حکام منطقه تا حد زیادی توفیق داشته است .البته شواهد حاکی از این است که شرایط افکار عمومی جوامع این منطقه با رهبران آنها تفاوت دارد،اما گزینه محتمل این است که به مرور زمان بغض و ترس ایجاد شده نسبت به ایران در بین اقشار عادی جوامع منطقه نیز نهادینه گردد.

مساله فلسطین باید فراموش شود

  مهم ترین علت بزرگ نمایی های انجام شده در رابطه با مخاطرات ایران، مساله فلسطین است.اسرائیل و ایالات متحده به خوبی می دانند که تا زمانی که اشغال سرزمین فلسطین و جنایات صهیونیست ها در حق مسلمانان این سرزمین به عنوان یک اولویت خبری، ذهن مردم منطقه خاورمیانه را درگیر نماید،هیچ شانسی برای عادی سازی مناسبات خود با دول مسلمان ندارند.در این شرایط، برخی از حکام مسلمان علی رغم علاقه به برقراری مناسبات با اسرائیل به علت ترس از افکار عمومی جامعه جرات حرکت در این مسیر را پیدا نخواهند کرد.

بهترین راهکار عبور از این شرایط ایجاد مشغله ذهنی جدید برای مردم و حکام منطقه و ساختن هیولایی جدید است .این هیولا تا مدتی پدیده داعش بود و با اوج گیری فعالیت های این گروه افکار عمومی مسلمانان تا مدتی از مساله فلسطین به سمت شام معطوف گردید.

  با خاتمه فتنه داعش، سناریوی هیولاسازی بر روی ایران متمرکز شد و به سرعت ایران به مهم ترین تهدید امنیتی برای کشورهای منطقه تبدیل گردید.این تهدید در حدی بزرگ شد که برخی از مقامات عرب منطقه مقابله با ایران را بر حل مساله فلسطین ارحج دانستند!

برخی از صاحب نظران مسائل منطقه اعتقاد دارند که هدف نهایی این سناریو، سوق دادن اعراب به تن دادن به معامله قرن است .بر اساس این طرح فلسطینی ها از حداقل حقوق تایید شده خود در قطعنامه های سازمان ملل نیز محروم می گردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

معامله قرن یا کلاه گشاد آمریکایی

ادامه حاکمیت رهبران در گرو همراهی با سیاست های آمریکا

عامل مهم دیگری که رهبران کشورهای منطقه را به حرکت در مسیر ایران هراسی سوق داده است ،پیوند خوردن ادامه حاکمیت آنها به حمایت های ایالات متحده امریکا از آنهاست.این پیوند در حدی محکم و قوی شده است که رئیس جمهور امریکا به صراحت اعلام می کند که اگر حمایت های آمریکا نباشد کشورهای منطقه دو هفته هم دوام نمی آورند.

بدون شک تامین امنیت اسرائیل راهبردی ترین هدف آمریکا در منطقه خاورمیانه است .مقامات واشنگتن برای رسیدن به این هدف تلاش دارند مسلمانان را به پذیرش واقعیتی بنام دولت یهود در سرزمین های فلسطین مجاب نمایند.مقامات عرب نیز در مسیر این تلاش و برای حفظ حمایت های آمریکا از حکومت های خود، مجبور به همراهی با این سیاست ها هستند.

ایران و کمک به پروسه ایران هراسی

  در توفیق پروسه ایران هراسی همزمان با جریان سازی پیچیده رسانه ای و سیاسی  در سطح منطقه و نظام بین الملل، برخی از اقدامات و فعالیت های ایران نیز به تحقق این سناریو کمک کرد.بنظر می رسد مقامات جمهوری اسلامی ایران در پاره ای از اوقات تفاوت های مذهبی بین خود و کشورهای منطقه و ذهنیت منفی شکل گرفته نسبت به ایده صدور انقلاب در سطح منطقه را به فراموشی می سپارند. به عبارت ساده تر مقامات کشورمان فراموش می کنند که حتی اگر هیچ کار خاصی هم انجام ندهند، یک بدبینی تاریخی بین نظام جمهوری اسلامی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس وجود دارد.

در این شرایط و با لحاظ کردن این رسوب های تاریخی، بنظر می رسد می توان از ایجاد حساسیت های زائد در منطقه جلوگیری کرد.تلاش برای حل بحران های منطقه در یک چارچوب منطقه ای و پیش دستی و ابتکار  جمهوری اسلامی در این گونه موارد، نه تنها از عزت و قرت نظام در سطح منطقه کاهش نمی دهد ،بلکه ایران را محور حل مناقشات تبدیل خواهد کرد .بنابراین برای عبور زا فضای موجود باید طرحی نو درانداخت.

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

عملیات قادسیه پاسخ النصره به روسیه و آمریکا

دو گروگان دیگر همپیمان داعش درجنوب فیلیپین آزاد شد

ا

زنان عربستانی دیگر نیازی نیست از چادر استفاده کنند

شکاف در داعش؛ حملۀ شدید رهبر بوکو حرام به البغدادی

ابوبکر بغدادی در محاصره نیروهای ویژه آمریکا

تجربه نماینده پارلمان کانادا از روزه‌داری در ماه ر

ولیعهد محمد بن سلمان برادرش خالد بن سلمان را به ع

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 5

?

دادستان های کل دستور ترامپ را محکوم کردند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات