b_300_300_16777215_10_images_656565636596.jpg

اساس نیوز : مبحث فرقه ناجیه یکی از مسائلی است که به کرات در بین محدثان فریقین طرح و مورد بررسی و شرح قرار گرفته است .

   بحث اساسی در این زمینه تشریح حدیثی منصوب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم است .در این حدیث رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم با ذکر تفرق و چنددستگی که در آینده امت اسلامی پدید خواهد آمد، خاطرنشان می کنند که از میان فرقه های مختلف تنها یک گروه هستند که بر معارف اصیل اسلامی باقی مانده و در روز قیامت از اهل بهشت خواهند بود . ایشان می فرمایند در نقطه مقابل، به غیر از این فرقه سایر گروه ها راهی دوزخ خواهند شد.

در بند نخست این حدیث از اصل افتراق افزون بر هفتاد فرقه سخن به میان آمده و در این باره تفسیرهای مختلفی نیز به دست داده شده، و بند دوم این حدیث نیز از میان این فرقه های چندگانه، فرقه ای به نام «فرقه ناجیه» معرفی شده است.

مصادیق فرقه ناجیه

   مساله مهم در رابطه با این حدیث تعیین مصادیق فرقه ناجیه است.در این زمینه هر یک از مذاهب و فرق اسلامی تلاش داشته اند با ذکر برخی از دلایل، خود را مصداق عینی فرقه ناجیه معرفی نمایند.

   در منابع اهل سنت و جماعت ، در زمینه تعیین مصادیق تعیین فرقه ناجیه بر دو مفهوم کلیدی تاکید شده است .پیروی از اصحاب و رویه و سنت آنها و تبعیت از عقیده جماعت دو متغییر کلیدی است که در غالب منابع اهل سنت در زمینه تعیین مصادیق فرقه ناجیه ذکر شده است . برای نمونه، ترمذی در سنن روایت کرده است که پیامبر صلی الله علیه و آله پس از بیان اینکه امت به هفتاد و سه فرقه خواهند شد و همه این فرقه ها بجز یکی دوزخی اند، در پاسخ به این پرسش که آن فرقه کدام است فرمود: «ما انا علیه واصحابی؛" آنچه من و اصحابم برآنیم."

در منابع شیعیان در زمینه تعیین مصادیق فرقه ناجیه نگرش متفاوتی وجود داشته و اعتقاد غالب محدثان و مفسران شیعه این است که مراد و مقصد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم از عبارت فرقه ناجیه همان پیروان اهل بیت هستند.

ایده فرقه ناجیه راهگشا یا عامل اختلاف

سوال مهم در رابطه با این موضوع این است که آیا طرح و بسط مباحث مرتبط به ایده فرقه ناجیه در شرایط کنونی جامعه اسلامی ،در مسیر خیر و صلاح امت اسلامی است،یا اینکه تداوم مباحث مربوط با این مساله زمینه ساز تشدید اختلافات و چند دستگی ها خواهد بود؟

اگر از زاویه فراخ تر و بدور از هر گونه عصبیت زائد به حدیث رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نگاه کنیم ،  می توانیم زاویه تاکید حکیمانه ای را در این گفتار مبارک مشاهده نماییم .

  مشکل عمده جامعه اسلامی در 1400 سال گذشته این بوده است که پیروان هر یک از مذاهب و فرق اسلامی با تفسیر برخی از اشارات پیامبر اکرم در این حدیث، تلاش داشته اند عقیده مورد قبول فرقه خود را به عنوان مصداق عینی این حدیث ذکر کرده و پیروان سایر مذاهب و دیدگاه ها را به عنوان گروه های منحرف و اهل بدعت ذکر نمایند.

    به عبارت ساده تر غالب صاحب نظران مسلمان بجای توجه به بخش مهم حدیث که همان قسمت نخست آن است ،تمرکز بر بخش دوم حدیث را در دستور کار خود  قرار داده اند.در بخش نخست حدیث مورد بحث در این یادداشت، پیامبر ما به صراحت درباره زمانه ای هشدار می دهد که امت اسلامی به فرق و مذاهب مختلف تقسیم شده و انحراف عقیدتی در امت محمدی صلی الله علیه و آله و سلم بیدا می کند.

بنظر نگارنده این سطور، بخش مهم تر حدیث فرقه ناجیه، همین هشدار پیامبر است .هشداری که به علت غفلت و آشفتگی فکری جامعه اسلامی در قرن بیست و یکم عینیت یافته و امت اسلامی از جهت فکری و عقیدتی دچار تشتت شدید شده است.

جامعه اسلامی در شرایط کنونی بجای تمرکز بر اصل خود محوری و نفی دگر پذیری در امت اسلامی باید بدنبال راهکارهای تقویت همگرایی دینی در جامعه باشد.این اولویت نخست و حیاتی دنیای اسلام است .جهان اسلام امروز در یک پیچ تاریخی پر خطر قرار گرفته است .

  امروز کیان اسلام از طرف تمدن و نگرش غربی به شدت به چالش گرفته است .

روند دین گریزی جوانان مسلمان در بلاد اسلامی تشدید شده و کارآمدی پارادیم اسلامی برای ایجاد همزمان سعادت دنیوی و اخروی به شدت مورد سوال و شبهه قرار گرفته است .

امروز صدای بلند عدم تناسب اسلام با زندگی مدرن در اقصی نقاط جهان اسلام طنین انداز شده است .

جامعه اسلامی در شرایط کنونی به علت فقدان راهبرد عقیدتی، در مسیر عبور از سنت به مدرنیته به شدت در بحران هویتی گرفتار شده است .

امروز ...

در این شرایط و در سایه تهدیداتی که اساس اسلام و مسلمانی ما را تهدید می کند، تمرکز بر خودشیفتگی عقیدتی و تلاش برای اثبات حقانیت یک فرقه و مذهب به عنوان عقیده ناجیه یک حماقت تاریخی است!

عقلای امت اسلامی باید تلاش کنند در سریع ترین زمان ممکن از این مرحله عبور کنند.دگر پذیری،تحمل پذیری،ترک عصبیت های زائد مذهبی ،تکیه بر مشترکات اصلی دین  به عنوان منبع اصلی تنظیم اصول و قواعد زندگی و نهایتا هوشیاری در قبال طراحی هایی که برای تشدید نزاع عقیدتی در بین مسلمانان انجام شده است از جمله اقداماتی است که به عنوان پایه های ضروری بازگشت جامعه اسلامی به دوره شکوه و عظمت است.غفلت از این ضرورت ها تداوم سرشکستگی سیاسی امت اسلامی و تسریع روند دین گریزی در بین جوانان را در پی خواهد داشت.

همین امروز برای اصلاح روند ها و دیدگاه ها دیر است...

مطالب مرتبط:

فتوای مشترک 31 تن از علمای بزرگ پاکستان درباره حمل

فرزند استپ «آبای» کیست؟

آموزش و تربیت دینی،بررسی وضعیت و مشکلات

دورویی آمریکا:سلاح های شیمیایی به ارتش عربستان داد

سرنوشت شوم قاتلان حضرت حسین رضی الله عنه

معترض به ترامپ، در برابر هتل او خودسوزی کرد

امانوئل ماکرون توافقنامه جی-7 را بدون ترامپ امضا م

حرف‎های ترامپ علیه مسلمانان از وب سایت او حذف شد

ا

سفرفرماندهان ارشد طالبان به چین برای بازگرداندن صل

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات