b_300_300_16777215_10_images_98586956.jpg

اساس نیوز :شیخ احمد الطیب، مفتی اعظم و امام جماعت دانشگاه و مسجد الازهر مصر، مسلمانان ساکن غرب را به تبعیت از قوانین جامعه میزبان و ادغام در آن کشورها دعوت کرد.

شیخ الازهر که به مناسبت حضور پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در امارات عربی متحده سخن می‌گفت، همچنین از مسلمانان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا خواست تا مسیحیان هموطن خود را «در آغوش بگیرند.» وی مسیحیان منطقه را شهروندان ملت‌های خاورمیانه توصیف کرد.

در یک خیر دیگر و در مسیری کاملا متناقض ،بر اساس یک تحقیق انجام شده نزدیک به نیمی از شهروندان فرانسه و آلمان بر این باورند که اسلام در تضاد با ارزش‌های ملی آنهاست؛ این نتیجۀ تحقیقی بود که توسط شرکت افکارسنجی بین‌المللی «YouGov» انجام شده است و گزارش آن روز یکشنبه منتشر شد.

این تحقیق به مدت یک ماه از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ میلادی در چهار کشور غربی (فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا) و چهار کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا (عربستان سعودی، مصر، الجزیره و امارات عربی متحده) انجام و نظرات پاسخ دهندگان بصورت آنلاین دریافت شده است.

در گزارش این تحقیق که در آستانۀ سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به امارات عربی متحده منتشر شد آمده است که بخش قابل توجهی از پاسخ دهندگان غربی بر این باورند که در کشورشان میان اسلام و ارزش‌های حاکم بر جامعه‌ تضاد وجود دارد و آنها به‌کرات این تضاد را درک کرده‌اند.

نیمی از پاسخ دهندگان در دو کشور آلمان (۴۷%) و فرانسه (۴۶%) با چنین دیدگاهی موافقند؛ در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز اکثریت پاسخ دهندگان (به ترتیب ۳۶ درصد و ۳۸ درصد) با چنین دیدگاهی موافق بودند.

در مقابل این پاسخ، نظرات آن دسته افرادی وجود داشت که فکر می‌کردند تضادی میان اسلام و ارزش‌های جامعه‌ وجود ندارد. اما شمار طرفداران این دیدگاه کم بود و بیشترین درصد به بریتانیا (۲۴%) و کمترین آن متعلق به آلمان (۱۷%) تعلق داشت.

نظرات پاسخ دهندگان غربی همچنین نشان داد که در یک تصویر کلی، در این کشورها اسلام در مقایسه با دیگر ادیان و مذاهب جهان از محبوبیت کمتری برخوردار است. بطور مثال ۴۹ درصد از پاسخ دهندگان فرانسوی اسلام را دینی ناسازگار یا بسیار ناسازگار می‌دانستند، این در حالی است که تنها ۱۹ درصد از آنها دین یهود، ۱۳ درصد هندوئیسم، ۱۴ درصد سیکهیسم، ۹ درصد بودیسم و ۱۵ درصد مسیحیت را ناسازگار می‌دانستند.

در آلمان ۵۳ درصد از پاسخ دهندگان اسلام را دینی نامطلوب معرفی کردند. این در حالی است که درصد عدم محبوبیت دیگر ادیان و مذاهب در این کشور بین ۱۰ تا ۲۲ درصد بوده است.

در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز نتایج مشابهی به دست آمد و ۳۷ درصد از پاسخ دهندگان آمریکایی و ۳۲ درصد از پاسخ دهندگان بریتانیایی ناخوشایندی خود را نسبت به اسلام اعلام کردند.

اکثر پاسخ دهندگان غربی همچنین اعلام کردند که از افزایش افراط گرایی اسلامی نگرانند. این رقم در دو کشور آلمان و فرانسه ۷۲ درصد، در بریتانیا ۶۶ درصد و در ایالات متحده آمریکا ۵۶ درصد بوده است.

نگرانی دربارۀ احتمال افزایش افراط گرایی در میان پیروان دیگر ادیان بسیار پایین‌تر و در فرانسه بین ۱۱ تا ۲۵ درصد، در ایالات متحده آمریکا بین ۱۴ تا ۳۷ درصد، در آلمان بین ۱۲ تا ۲۵ درصد و در بریتانیا بین ۹ تا ۲۱ درصد بود..

در این شرایط و با این ذهنیت منفی ایجاد شده بر علیه اسلام و مسلمانان در غرب ،چگونه می توان در این جامعه حل شد؟

 

 

مطالب مرتبط:

واکنش مسلمانان به قانون انحلال برخی از احزاب در ان

اعلام اسامی عاملان حمله انتحاری در بروکسل

ا

صلیب سرخ:جنگنده های عربستان به اتوبوس دانش آموزان

رونمایی از جدیدترین ناوچه فوق‌ پیشرفته روسیه

اگر عربستان به قطر حمله کند چه کشورهایی از قطر حما

بیشتر آمریکایی ها چیزی از اسلام نمی دانند

سرکرده طالبان: حمله به مراکز آموزشی ادامه می‌یابد

کرامات اولیاء بعد از موت

دستگیری دو عضو انتحاری داعش در ترکیه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات