b_300_300_16777215_10_images_lrgthumb.jpg

اساس نیوز : تحولات سیاسی مرتبط با سوریه در روزهای گذشته ضرب آهنگ تندتری گرفته است.مسیر غالب در تحولات هفته های اخیر، جهتی متفاوت تر از جریانات هفت سال گذشته پیموده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری های منطقه، غالب کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در هفته اخیر، با معرفی سفیران جدید خود در دمشق، فعالیت های عادی سفارتخانه های خود را در سوریه آغاز کرده یا در شرف از سرگیری مناسبات عادی با این کشور هستند.

در این زمینه  وزارت امور خارجه بحرین در بیانیه ای اعلام کرد ، سفارت این کشور در سوریه، کار خود را از سر خواهد گرفت.وزارت امور خارجه بحرین بر اهمیت تقویت نقش کشورهای عربی در حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تأکید کرده است.

امارات عربی متحده نیز بعدازظهر پنج‌شنبه پس از پنج سال، سفارت خود در شهر دمشق را بازگشایی کرد. در مراسم بازگشایی سفارت امارات، «عبدالحکیم ابراهیم»، مشاور و «یوسف النعیمی»، کاردار امارات و «حسین عبدالله بلوچی»، وابسته اداری سفارت و برخی از سفرای کشورهای عربی و نماینده وزارت خارجه سوریه حضور داشتند.

برخی منابع خبری می گویند که دولت کویت نیز قصد دارد سفارت خود را تا ۲ هفته دیگر در دمشق بازگشایی کند.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات در مصاحبه‌ای با شبکه روسیا الیوم که بامداد پنجشنبه منتشر شده، اخراج سوریه از اتحادیه عرب را اقدامی اشتباه دانست. وی گفت: فکر می‌کنم اخراج سوریه از اتحادیه عرب اشتباه بود و به این معنا بود که ما از هیچ اهرم سیاسی و هیچ کانال بازی برخوردار نخواهیم بود و نمی‌توانیم یک برنامه عربی برای حل مسئله سوریه ارائه دهیم.

اتحادیه عرب نوامبر سال ۲۰۱۱، همزمان با فشارهای غرب بر دولت سوریه عضویت این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

در ماه گذشته کشورهایی مثل اردن هم بدون هیچ گونه هیاهوی رسانه ای فعالیت سفارتخانه های خود را در دمشق از سر گرفتند.

اعراب و سوریه چگونه به آخر خط رسیدند؟

  بنظر می رسد تحولات سریع رخ داده در مناسبات اعراب با دولت سوریه تحت تاثیر برخی از تحولات داخلی این کشور رخ داده است .

  در سال 2011 میلادی همزمان خیزش های مردمی یا همان بهار عربی که بسان توفانی سهمگین کشورهای عربی را درنوردید، برخی از دولت های عربی با توجه به نارضایتی از خط مشی عمومی سیاست خارجی سوریه در سال های گذشته، تلاش کردند از برخی از نارضایتی های رخ داده در شهرهای مختلف سوریه برای تضعیف و نهایتا ساقط کردن نظام حاکم بر سوریه استفاده نمایند.

در این مرحله فقدان درایت سیاسی  و عدم آشنایی به اصول مدیریت بحران در بین مقامات ارشد سوری باعث شد که اعتراضات مردمی مسالمت امیز تغییر چهره داده، به سرعت آتش جنگ داخلی را در شهرهای مختلف سوریه را روشن نماید.

  اینکه چگونه مطالبات اجتماعی مشروع مردم سوریه به یک جنگ تمام عیار تبدیل شد ،مبحثی است که در این مجال اندک نمی گنجد ،اما در این زمینه می توان به ذکر یک مساله قطعی بسنده کرد .این مساله نقش غیر قابل انکار برخی از دولت های منطقه در تجهیز گروه های معارض سوری به سلاح های مختلف برای ساقط کردن نظام سوریه بود .

در این مرحله از بشار اسد به عنوان یک دیکتاتور خونخوار یاد شده و در فضای رسانه ای وی به عنوان قاتل ملت خود معرفی گردید . اما در ماه های گذشته ورق به یکباره برگشت و اعراب به یاد آوردند که سوریه بخش جدایی ناپذیر از دنیای عرب است!

در سوریه چه تحولی رخ داده است ؟

سوال مهم در زمینه چرخش 180 درجه ای مواضع اعراب در قبال سوریه این است که چه تحولاتی باعث عدول کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از مواضع هفت سال گذشته شده است؟

بنظر می رسد در مقطع کنونی دو علت برای این تغییر سیاست قابل قبول باشد:

  • علت نخست پیشرویهای نظامی ارتش سوریه با حمایت های ایران و روسیه در چند سال اخیر و ناکامی طرح ناکامی بشار اسد از طریق جنگ داخلی است .این شرایط باعث شده است که کشورهای عربی با پذیرش سلطه حاکمیتی سوریه بر بخش عمده سرزمین این کشور،تلاش نمایند با پیشنهادهای مالی اغواء کننده، ذهنیت تاریک مقامات سوری را نسبت به اعراب بهبود بخشند.
  • علت دوم تحولات سریع هفته های اخیر را باید در تغییر راهبرد آمریکا در قبال سوریه جستجو کرد .ایالات متحده در هفته گذشته در یک تصمیم غافلگیرکننده اعلام کرد که با توجه به رفع خطرات گروه داعش در سوریه ،نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد .این تصمیم با مخالفت و انتقاد متحدان اروپایی ،عربی و کردها مواجه شد .

  بروز این  تحول در یک برداشت واقع بینانه،در بردارنده این مفهوم است که مقامات آمریکایی تلویحا تداوم سلطه سیاسی بشار اسد بر سوریه را پذیرفته و نشان دادند که حاضر نیستند برای ساقط کردن نظام اسد، خود را وارد یک درگیری فرسایشی نظامی نمایند.

   این تغییر راهبرد آمریکا، برای اعرابی که مهم ترین پشتوانه آنها در سیاست های منطقه حمایت های آمریکاست ،یک شوک سیاسی بود.بر اساس این تحول، آنها خود را با شرایط ایجاد شده هماهنگ نموده به تلاش های خود برای عادی سازی مناسبات با دمشق سرعت بیشتری دادند.

درس مهم تحولات اخیر برای دول عربی منطقه این است که نباید بر اساس یک خطای محاسباتی و راهبردی، همه تخم مرغ های خود در سیاست خارجی را در سبد ایالات متحده آمریکا قرار دهند.آمریکا به شکل اعم و ترامپ به شکل خاص ثابت کرده اند که غیر قابل اعتماد بوده و تنها ملاک تصمیم گیری آنها منافع ایالات متحده امریکاست.

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

علمای کشورهای اسلامی خواستار مقابله با عادی سازی ر

انتصاب نخستین امام جماعت در مرکز اسلامی «نیپلز» آم

واکنش الازهر به درخواست ضد قرآنی سارکوزی و شخصیت ه

همکاری روسیه و آمریکا در تدوین قطعنامه تحریم‌های ت

رجب طیب اردوغان: نباید به‌خاطر کردها، عرب‌ها و ترک

کاخ سفید: مسلمانان جهان مهمترین متحدان ما در نبرد

قدس و مسجدالاقصی از نظر دینی و تاریخی از آن ماست

زنان قربانی وحشی گری داعش

س

ترامپ درباره ایران: ترجیحم مذاکره است اما احتمال ج

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات