b_300_300_16777215_10_images_3526355445.jpg

اساس نیوز :شب گذشته در محفل تعدادی از دوستان صاحب نظر، در رابطه با مشکلات دنیای اسلام و بلایی که افراط گرایی داعشی بر سر مسلمانان آورده است، مباحثی مطرح شد.

در این نشست ،یکی از حضار که اساتید دانشگاهی اهل سنت هستند گفت که علی رغم سیاست های کینه توزانه آمریکا بر علیه مسلمانان، داعش برای ما از آمریکا هم بدتر است و اگر بخواهد بین آمریکا و داعش یکی را انتخاب کند،آمریکا گزینه بهتری برای دنیای اسلام است.

درزمینه فعالیت گروه های جهادی در بخش های مختلف بلاد اسلامی،دو نگرش کاملا متناقض وجود دارد.

نگرش نخست با اشاره به اصالت های سنتی دیدگاه های طیف های جهادی اعتقاد دارند که جامعه و امت اسلامی باید قدردان و پشتیبان مجاهدت های این گروه باشند.این گروه بر این اعتقادند که طیف های جهادی احیاگر اصلی سنت رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم هستند.

در نقطه مقابل، برخی از صاحب نظران مسلمان بر این اعتقادند که طیف ها و گروه های جهادی از طالبان و القاعده گرفته تا داعش،مهم ترین عامل ایجاد و تشدید ناامنی در بلاد اسلامی هستند.این طیف اعتقاد دارند بدنه عاقل دنیای باید این فتنه داخلی را از بدنه امت اسلامی خارج نماید.

بنظر می رسد هر دو دیدگاه مذکور تنها بخشی از واقعیات این طیف ها را بیان می کنند.غالب فعالان گروه های جهادی و بویژه بدنه این گروه ها از افرادی هستند که با یک بینش اعتقادی درست و بر اساس مشکلات کنونی دنیای اسلام علم جهاد را بر افراشته اند.

  مهم ترین مشکل این طیف این است که در وهله نخست، فلسفه جهاد و اولویت های این فریضه دینی را درک نکرده اند و در وهله دوم تحت تاثیر برخی از نگرش های سطحی ،به اسم جهاد به برادر کشی و آواره کردن برادران دینی خود مشغول هستند.

کج فهمی،مهم ترین مشکل این بخش از فعالان مسلمان است.در بدترین حالت، گناه اصلی فعالان جهادی، جهل به ماهیت و فلسفه دستورات دینی است .البته ناگفته پیداست که عوارض این جهل برای جامعه اسلامی بسیار گران تمام شده است.

  اما علی رغم این عوارض و نتایج، این طیف برادران دینی ما هستند و به هیچ وجه نمی توان دشمنی آمریکا با امت اسلامی را با اقدامات فعالان جهادی مقایسه کرد .آمریکا عالما و عامدا در مسیر ایجاد فتنه و اختلاف در جهان اسلام حرکت می کند.این کشور با حمایت از اشغالگری اسرائیل ،در جهت حفظ امنیت و ثبات این رژیم به هر گونه اقدامی دست می زند.نباید فراموش کنیم که آمریکا از آغاز قرن حاضر به دو کشور مسلمان لشگرکشی کرده است.

   فعالان جهادی در غالب اوقات ندانسته در مسیر طراحی دشمنان اسلام حرکت می کنند.بعید است این بخش از برادران ما با علم به ابعاد تاریک و خسارت بار اعمال خود، این اقدامات را در دستور کار قرار داده باشند.ما باید نسبت به نیات درونی برادران دینی خود خوشبین باشیم.مسلمان به مصداق ضرب المثل معروف اگر گوشت برادر خود را هم بخورد استخوانش را دور نمی اندازد.

وظیفه همه علما و صاحبان تریبون های مختلف، این است که آگاهی های لازم را به برادران دینی خود ارائه نماید.این اقدام باید با ادبیاتی نرم و مصلحانه صورت پذیرد.اطمینان واثق داریم که چنانچه دل های فعالان مسلمان به یکدیگر نزدیک گردد ،عقاید آنها نیز به مرور زمان به سمت همخوانی و تعامل نظری پیش خواهد رفت .

در این زمینه بیشتر بخوانید :

جهاد اسلامی یا بیراهه خشونت و برادر کشی

شما جهاد را به بیراهه بردید/هشدار یک عضو گروه های جهادی در مورد انحرافات جماعت بغدادی

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

اولین نماز جمعۀ در رمادی پس از آزاد سازی

40 سال بعد مسلمانان بزرگترین گروه دینی در اروپا خو

واکنش کشورهای اسلامی به تصویب قانون دولت یهود

آمریکا در تشکیل القاعده و تروریسم مقصر است

ترکیه آماده پشتیبانی كامل از مسلمانان میانمار است

طالبان مدعی سرنگون کردن هواپیمای راهبردی آمریکا شد

معافیت محدود نفتی برای مشتریان نفت ایران

 

حمله ارتش رژیم صهیونیستی به ماهیگیران فلسطینی در غ

پلیس مالزی: ترور پادشاه عربستان خنثی شد

دیدگاه‌ها   
یوسف
0 #1 یوسف 1397-09-29 12:35
بر خلاف نظر شما بنظر من داعش بدتر از امریکاست
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات