b_300_300_16777215_10_images_656565655.jpg

اساس نیوز:دکتر جلالی زاده از فعالان شاخص اهل سنت کرد در یکی از یادداشت های اخیر خود به مساله مهم "ضرورت ایجاد پول واحد اسلامی" برای کشورهای مسلمان پرداخته است.اساس نیوز ابتدا مطلب این استاد دانشگاه را آورده و پس از آن تکمله ای بر این مبحث صحیح ذکر می نماید.امید که مقبول افتد :

گاهی انسان در عالم خیال پرنده فکرش را به پرواز در می آورد ودر باره موضوعات مختلف به فکر وتدبر می پردازد واز گنجینه اسرار راهکارهایی را کشف می کند وآن هارا برزبان می آورد وvمطرح می سازد .

در زمانی که ما با تحریم روبه روهستیم و در حالی که جلساتی با برخی کشورها برای استفاده از پول های  یکدیگر تشکیل می شود و به نتیجه ای هم نمی رسد.این مساله مطرح می شود که چرا کشورهای اسلامی با این همه جمعیت ومنابع مادی وسرزمین وموقعیت سوق الجیشی نباید پول واحدی داشته باشند؟

مگر آمربکا وکشورهای هم مسیرش از دلار استفاده نمی کنند؟

مگر اتحادیه اروپا از یورو استفاده نمی کنند؟

چه اشکال دارد کشورهای اسلامی از پول واحدی به نام ریال یا دینار استفاده کنند که قطعا می تواند در کل کشورها به عنوان یک ارز معتبر پذیرفته شود .در مبادلات مالی مورد استفاده قر ار گیرد وقطعا به سبب دارایی وسرمایه ای مانند نفت مشتریان وخریداران این ارز وپول واحدرا ترجیح می دهند ومی تواند به عنوان یک امتیاز وبرگ بر نده ای در دست کشورهای اسلامی باشد ودر ایام بحرانی وتحریم ها وضرورت ها نیازی به دست دراز کردن وتامین دیگر ارزها نیست .امیداست کشورهای اسلامی بویژه ایران ازاین پیشتهاد استقبال نمایند. کارشناسان بانکی ومتخصصان اقتصادی درباره این پیشنهاد بیاندیشند وآثار ونتایج مثبت ویا منفی آن را ارزیابی نمایند که اگر امکان عملی کردن آن هست مقامات عالی رتبه در این باره تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند که قطعا در وحدت واتحاد مسلمانان وتقویت تعامل وهمبستگی ورشد اقتصادی وخودکفایی واستقلال مالی از دیگران بسیار موثر است.

اساس نیوز:مبحث استاد بزرگوار دکتر جلالی ،در زمینه ضرورت حرکت کشورهای مسلمان به سمت استقلال پولی و ایجاد یک ارزمتحد و قوی، یک مساله اساسی و در چارچوب نیازهای راهبردی امت اسلامی است .اما موضوع مهم در این مقوله این است که همانگونه که استاد جلالی زاده در مقدمه اشاراتی داشته اند، این مساله در شرایط کنونی امت اسلامی، بیشتر به یک آرمان خیالی و دور از دسترس می ماند تا یک برنامه عملیاتی .

جنگ ارزی و استفاده از اهرم هایی مثل وابستگی کشورها به ارزهای بین المللی مثل دلار یکی از مخاطرت استراتژیک واحد های سیاسی در عصر کنونی است .عمق و گستره این نگرانی در حدی است که برخی از متحدان نزدیک آمریکا را نیز به فکر راهکارهای کاهش وابستگی به دلار  انداخته است.اما آیا تحقق آرزوی ایجاد پول واحد اسلامی با شرایط کنونی امت اسلامی تناسب دارد ؟

قطعا خیر

نگاهی به تاریخچه تشکیل اتحادیه اروپا و ایجاد پول واحد اروپایی نمایانگر این حقیقت است که کشورهای اروپایی پس از طی دوره فشرده همگرایی سیاسی و فرهنگی به سمت همگرایی اقتصادی و ایجاد پول واحد اروپایی حرکت کردند.پیش نیاز نخست حرکت در این گونه ابتکارات، منافع و مخاطرات مشترک واحد های سیاسی است . کشورها در نظام بین الملل به دو علت به سمت اتحاد و همگرایی حرکت می کنند:

نخست:احساس مخاطرات و تهدیدات مشترک

دوم : دورنمای مشترک منافع کلان و راهبردی

آیا دو شرط فوق در مناسبات کنونی کشورهای اسلامی وجود دارد؟

پاسخ متاسفانه منفی است .

  کشورهای مسلمان در شرایط کنونی بجای تمرکز سیاسی و مالی بر مخاطرات بیرونی دنیای اسلام، بر تقابل ایدئولوژیک و سیاسی با یکدیگر مشغول هستند.

  گرفتاری کشورهای مسلمان در یک طراحی پیچیده غربی باعث شده است که حاکمان مسلمان بدنبال دشمنان خود در درون امت اسلامی باشند.در این شرایط گام نخست در جهت حرکت در مسیر همگرایی، یادآوری منافع مشترک دنیای اسلام و هوشیاری حاکمان مسلمان در زمینه طراحی هایی است که برای ایجاد شکاف در امت اسلامی پیاده شده است.

  بنظر می رسد دو کشور ایران و عربستان به عنوان دو کشور شاخص و قوی اسلامی هر دو به یک اندازه در ایجاد فضای نامناسب کنونی مقصر هستند.

  حداقل قصور هر دو طرف این است که برای جلوگیری از تحقق اهداف غرب در رابطه با  ایجاد چند دستگی در دنیای اسلام تلاش موثری انجام نداده اند.بنابراین نقطه آغاز حل مشکلات همین مساله است و زمامداران تهران وریاض باید با درک هزینه هایی که برای تشدید تقابل های تاریخی خود داده اند،باید به فکر خروج از فضای نامناسب کنونی باشند.

 

مطالب مرتبط:

ادامه حضور 7 هزار داعشی در عراق

نگاهی متفاوت به «بازی گازی» ترکمنستان در قبال ایرا

احضار مقامات وزارت کشور و دفاع افغانستان به مجلس س

ذبح و اعدام 9 نفر در افغانستان توسط داعش+18

آخوند عبدالکریم جاور: کودکان را جهت تعلیم و تربیت

 

بیش از 50 کشته در حمله انتحاری در عراق

گزارش سازمان ملل درباره شکنجه زندانیان توسط طالبان

دونالد ترامپ میزبان مسلمانان در مراسم افطاری کاخ س

ترامپ , پسر بی تجربه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات