b_300_300_16777215_10_images_656565656536.jpg

اساس نیوز :پروفسور علی ارباش، رئیس سازمان امور دینی ترکیه که هفته گذشته به کشورهای اردن، قطر و ایران سفر کرده بود در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ضمن تاکید بر اینکه نباید اسلام را از افرادی که آن را به صورت نادرست اجرا می کنند ارزیابی کرد، اظهار داشت: باید خودمان، ایمان و تمدنمان را به صورت درست توصیف و معرفی کنیم. غرب باید اسلام را از منابع اصلی و موثق بیاموزد.

وی با مهم ارزیابی کردن این سفرها گفت: این دیدارها همکاری بین کشورها را گسترش می دهد.

ارباش در ارتباط با دیدارهایی که با آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام محسن قمی عضو مجلس خبرگان، سیدعلی قاضی عسکر نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت این کشور انجام داد، اظهار داشت: "در نتیجه این دیدارها یک کمیسیون مشترک متشکل از دوستانمان از هر دو طرف تشکیل دادیم. در این کمسیون در ارتباط با فعالیت هایی که می توانیم به عنوان مسلمانان جهان برای مبارزه با صهیونیسم انجام دهیم، رساندن صدای مردم مسجد الاقصی به گوش جهانیان و حل مشکلات مسلمانان فلسطینی و فراهم کردن شرایط برای بازدید بیشتر از مسجدالاقصی تبادل نظر کردیم.

اگر ترکیه و ایران به عنوان دو کشور قدرتمند منطقه همکاری خود را گسترش دهند، می توانند با اسلام هراسی، استعمار و تروریسم مبارزه موثرتری داشته باشند.

کشورهای غربی تلاش می کنند تا اسلام هراسی را در جهان ترویج کرده و خشونت و اسلام را کنار هم جلوه دهند. در حالی که اسلام دین صلح است. اسلام با توجه به مفهوم لغوی که دارد نیز همیشه مبلغ صلح و دوستی است. مسلمان نیز نماینده صلح است.

دشمنان اسلام قصد دارند با ایجاد اختلافات مذهبی بین مسلمانان نفاق ایجاد کنند و ما نباید اجازه دهیم تا این فرصت برای دشمنان اسلام ایجاد شود".

ارباش با بیان اینکه ایران سال‌های متمادی مأمن علمای بزرگ بوده است، تصریح کرد: این سرزمین بیش از هزار سال تعداد زیادی از علمای بزرگ مانند امام غزالی، شهرستانی، اصفهانی و شمس تبریزی را تربیت کرده است و شمس با مولانا آشنا می شود.

وی با بیان اینکه مولانا جلال الدین رومی یکی از نقاط مشترک فرهنگ ترکیه و ایران است، اظهار داشت: امیدواریم همکاری فرهنگی میان دو کشور ادامه داشته باشد. زیرا برای رفع جهالت راهی جز مطالعه، عرفان و حکمت وجود ندارد.

ارباش در ادامه بر ضرورت هوشیاری در برابر توطئه‌های دشمن و پرهیز از تفرقه افکنی تاکید کرده و گفت: بزرگترین وظیفه در مقابله با اعتقادات غلط و انحرافی گروه های تروریستی بر عهده علما است.

وی با اشاره به نشست اتحادیه علمای جهان اسلام در استانبول و ضرورت گسترش ارتباط میان علما و اندیشمندان جهان اسلام گفت: در این نشست حدود 6 هزار عالم و اندیشمند حضور داشتند و طی شش روز به بررسی مسائل جهان اسلام پرداختند. سپس نشستی تحت عنوان شورای فتوای اروپا برگزار شد که در آن مشکلات مسلمانان در این قاره مورد بررسی قرار گرفت.

ارباش ادامه داد: برگزاری چنین نشست‌هایی با هدف معرفی خوب از اسلام برای اروپایی ها از نظر ما مهم است. باید تلاشها در راستای تصحیح ذهنیت غرب نسبت به اسلام بیشتر شود. باور دارم کتاب‌ها، مقاله‌ها و سخنرانی‌هایی که در کنفرانس‌ها و سمپوزیوم‌ها توسط علما و اندیشمندان ارائه می شود، در این زمینه کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان امور دینی ترکیه در پایان با اشاره به میزبانی کشور از تعداد زیادی پناهجو گفت: ما انصار هستیم، ترکیه در طول تاریخ میزبانی مهاجران بوده است. تقریبا یک قرن بلکه بیشتر از آن میزبان میلیون‌ها مظلوم بوده است. بدون در نظر گرفتن قومیت، نژاد، ملیت، دین از آن ها میزبانی کرده است.

 

 

مطالب مرتبط:

درخواست اختصاص یک روز به مسلمانان در آلمان

انتقاد به ممنوعیت حجاب در مدارس آفریقای جنوبی

آماده‌باش ناوگان روسیه در دریای خزر

ورق بازی چهار زن در مسجدالحرام در فضای مجازی جنجال

سفیر سابق روسیه در بریتانیا: احتمال رویارویی نظامی

آزمون مذهبی داعش برای زنده ماندن

روسیه: با ورود اعراب به سوریه جنگ جهانی آغاز میشود

احکام صدقه ونذر در فقه اهل سنت

دیدگاه علمای اهل سنت درباره واقعه کربلا و شخصیت حض

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات