b_300_300_16777215_10_images_1066584.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری : چند روز قبل با امام جمعه اهل سنت یکی از شهرهای خراسان هم صحبت شدم .این عالم شاخص اهل سنت تاکید داشت که یک جریان خطرناک در حال تخریب و تضعیف باورهای دینی جوانان مسلمان است .

این عالم دینی اعتقاد داشت تشکیک جوانان ما در مسائل دینی ،طیفی از  مسائل عقیدتی تا فلسفه احکام فقهی را در بر می گیرد و در خیلی از موارد اذهان به قدری مشوش شده است که توضیح و تشریح مبانی صحیح هم ، تفاوتی در ذهنیت منفی شکل گرفته ایجاد نمی نماید.

   نگرانی علما و دلسوزان جامعه اسلامی نسبت به ترکش های فکری دین گریزی محدود به استان خراسان نیست. این درد دل مشترک همه علمای ماست . نکته قابل توجه در زمینه طرح این گونه مباحث این است که در غالب موارد، هر زمان که علمای ما نسبت به رواج دین گریزی در جامعه هشدار می دهند، برخی از افراد مغرض با فضاسازی سنگین رسانه ای، علما را به عنوان مهم ترین عوامل دین گریزی در جامعه معرفی می کنند.

   البته در مسئولیت خطیر علما به عنوان متولیان اصلی هدایت دینی جامعه، هیچ تردیدی نیست .اما در این زمینه نباید از مسئولیت خانواده ها و والدین در شرایط کنونی غفلت کرد .نوجوان یا جوانی که در محیط خانوده خود ،نماز خواندن والدین را مشاهده ننماید به هیچ وجه نسبت به انجام این فریضه الهی تمایلی پیدا نخواهد کرد .در این شرایط زمانی که یک جوان با باورهای نامناسب فکری وارد جامعه می گردد، علما در جهت اصلاح او چه اقدامی می توانند انجام دهند؟

  البته بدآموزی والدین در زمینه دین و باورهای دینی فقط محدود به نماز نیست .بخش اعظم باورهای بد و تاریکی که یک جوان نسبت به دین خود و اصحاب و علمای دینی پیدا می کند، زاییده مباحثی است که در محیط خانواده مطرح شده است .

جنگ امروز با اسلام در جبهه فکری و فرهنگی است

      قرن بیست و یکم از جمیع جهات، قرنی متفاوت از کل حیات بشریت است .در عصر کنونی جریان سازی های فرهنگی و فکری، حرف نخست را در تلاش های دولت های بزرگ برای سلطه و نفوذ بر سایر ممالک می زند. اگر درقرون گذشته،دولت های استعمارگر برای تامین اهداف جاه طلبانه خود، اقدام به تجهیز و اعزام قوای نظامی به سایر مناطق می کردند ،شعار عصر کنونی این است که با تسخیر فکر و ذهن افراد نیازی به قشون کشی های پرهزینه نظامی نیست .

  براساس همین رویکرد، تمدن اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین رقبای تمدن غربی در چارچوب تئوری پایان تاریخ فوکویاما ، در معرض همسان سازیهای فکری و فرهنگی گسترده ای قرار گرفته است.البته این همسان سازی فرهنگی فقط محدود به اسلام و مسلمانان نبوده و فرهنگ های شرقی (بودایی و هندوها) نیز تاثیر زیادی از شرایط موجود گرفته اند .

    تفاوت عمده همسازی سازی انجام شده بر علیه تمدن اسلامی این است که در این فرایند تلاش شده است علاوه بر تقدس زدایی از باورهای دینی ،الگوی تمدنی اسلام به عنوان یک الگوی غیر متناسب به جامعه معرفی گردد.

ناکارآمد نشان دادن اسلام برای شرایط روز جامعه

   اسلام و تمدن اسلامی در همان قرون نخست ظهور این دین آسمانی ثابت کردند که الگویی کارآمد و موفق از اداره جامعه هستند .تعالیم اسلامی توجه همزمان به دنیا و آخرت فرد مسلمان را در سرلوحه باورهای دینی خود جای داده اند و در این میان قرائت های متحجر و صوفی منشانه از زندگی یک مسلمان به هیچ وجه متناسب با نگاه معتدل پیامبر اکرم (ص) نیست.به عبارت ساده تر قرآن مجید و پیامبراکرم به عنوان دو منبع اصلی دریافت تعالیم دینی ما مسلمانان، هیچ وقت از ما نخواسته است تا دنیا را فدای آخرت خود نماییم.

  بر خلاف این رویه و بنیاد فکری مناسب،بلاد اسلامی از آغاز قرن بیستم با گرفتار آمدن در طوفان دولت _ملت سازی مدرن در دوره ای از آشفتگی گفتمانی گرفتار شدند.ثمره این دوره پریشانی، ضعف جامعه اسلامی و حرکت آن در مسیر ناکارآمدی بوده است .این فضا، فرصت تبلیغات مغرضانه را در اختیار دشمنان دین ما قرار داده است و امروز بخش قابل توجهی از جوانان ما را به این باور رسانده است که در سایه حاکمیت سبک زندگی اسلامی پیشرفت و رفاه نخواهند داشت .

شکستن قبح گناه در جامعه

یکی از دردهای مهم جامعه اسلامی ما در عصر کنونی، شکستن قبح گناه در بین نسل جوان جامعه است .مواردی مثل ارتباط با نا محرم ،شرب خمر،عدم رعایت حجاب اسلامی ،پرداخت ربا و .. از جمله مواردی است که مثل موریانه ای پایه های باور های دینی ما را هدف قرار داده است .

    در زمینه مواجهه با این گونه موارد هم علمای بزرگوار ما به صرف بیان حرمت این اعمال بسنده می کنند.این کار در شرایطی است که جوان ما بدرستی فلسفه حلال و حرام را درک نکرده است .

   اخبار ناگواری از شکستن حریم های عقیدتی و شرعی در حریم خانواده ها به گوش می رسد .امروز زنگ خطر فرهنگی برای ما بیش از هر زمان دیگری به صدا در آمده است .اگر امروز جامعه را از این سراشیبی سقوط نجات ندهیم ،دیگر نامی از اسلام و مسلمانی باقی نخواهد ماند .

  به عبارتی دیگر فقط مسلمان شناسنامه ای خواهیم بود.ترویج بی بندوباری و اباحه گری از طریق رسانه های جمعی و بویژه شبکه های ماهواره ای یکی از عوامل موثر در دین گریزی جوانان ماست .

  مهم ترین محوری که از طریق پخش برخی از سریال های مبتذل در برخی از شبکه های ماهواره ای مورد توجه قرار می گیرد ، شکستن قبح گناه است .بر این اساس،در بخش قابل توجهی از برنامه های شبکه های ماهواره ای ، مواردی چون زنا ،خیانت و دزدی به عنوان یک امر عادی تبلیغ شده، حساسیت های ذهنی نسبت به آنها کاهش پیدا می کند.

 ساختار شکنی اجتماعی در جوامع سنتی و اسلامی، مهم ترین نتیجه قبح شکنی رسانه ای است .در این شرایط بخش هایی از جامعه با این پندار که اعتقادات دینی مربوط به گذشته بوده و به سان مسیحیان دین و دین داری را می توان به روز خاص هفته (جمعه)خلاصه کرد، اقدام به عبور از خطوط قرمز فردی و اجتماعی می کند.


در این زمینه بیشتر بخوانید :   مسلمان شناسنامه ای

تخریب علما و نقش و کارکرد سنتی آنها در هدایت جامعه

علمای دینی ستون مهم دینی و فرهنگی جامعه ما هستند.در قرون متمادی مجاهدت های علمای بزرگوار باعث شد که عقیده و ایمان اسلامی با عبور از تندبادهای انحراف و تباهی، به سلامت به نسل کنونی ما برسد .اما امروز علمای ما با دو چالش جدی مواجه هستند:

چالش نخست علمای ما نقش در حال تقویت فضای مجازی و فعالان حاضر در این عرصه است که بنظر می رسد جایگاه سنتی علمای مارا با چالش های جدی مواجه کرده اند.

چالش دوم پیش روی علمای مسلمان، نزول جایگاه اجتماعی این طیف، به عنوان مهم ترین گروه مرجع سنتی در جامعه اسلامی است .

    در ایجاد و تقویت چالش های فوق تا حدودی علمای ما ذی نقش بودند. فعالان دینی بدون درک درست از ماهیت و ابعاد دگردیسی اجتماعی رخ داده در جامعه، تلاش می کنند بر اساس اعتقاد به مفروضات قدیمی و سنتی ، جوانان را از ارتکاب گناه بازدارند .غافل از این نکته که پایه های بنیادی مباحث مد نظر آنها در ذهن بخش های مهمی از جوانان به شدت متزلزل شده است.

در هر شرایط بنظر می رسد درمان دگردیسی فکری و فرهنگی رخ داده در جامعه اسلامی، محتاج نگاهی علمی ،به روز و خارج از تعصب به مسائل است .تقویت ارتباط علما و حوزه های علمیه با دانشگاهیان و چهره ای علمی می تواند در زمینه یافتن راهکارهای خروج از این شرایط موثر باشد.

 

 

مطالب مرتبط:

وضعیت نامشخص افراط گرایان ازبکی درسوریه وعراق

افتتاح مرکز بین المللی صلح و همسازی اسلام و مسیحیت

انتقال نیرو و تجهیزات نظامی از عربستان به ترکیه

قانون بانگسامورو برای استقلال مسلمانان فیلیپین تکم

اطلاعیه مسابقه بزرگ ترجمه و تفسیر قرآن کریم در اس

اخراج دیپلمات های روسی از 20 کشور اروپایی

اعلام حکومت نظامی در 21 منطقه استان دیاربکر (ترکیه

ا

ویژه : طرح دوفوریتی عفو عمومی محکومان سیاسی و امنی

سد ها آخرین امید داعش

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز