b_300_300_16777215_10_images_197298_77433.jpg

اساس نیوز: اگر بخواهیم بدنیال کلید واژه ای پرتکرار در فضای مناسبات بین المللی در دو دهه گذشته باشیم بدون شک عبارت" مبارزه با تروریسم"در رده های بالای جدول واژه های بین المللی قرار می گیرد.

کلید واژه مبارزه با تروریسم از سال 2001 و همزمان با حادثه یازدهم سپتامبر به عنوان یکی از عبارات پرتکرار در نظام بین الملل مطرح شد.جرج  بوش پسر، رئیس جمهور وقت آمریکا با تاکید بر این شعار به افغانستان قشون کشی کرد و در سایر مناطق جهان نیز محدودیت ها و قواعد ویژه ای برای نیل به اهداف این شعار تنظیم و اجرا گردید .

مصداق سازی اهداف این شعار در فضای رسانه ای، با تعمیم ناجوانمردانه خشونت و افراط گرایی به جامعه اسلامی و فعالان مسلمان صورت گرفت .در نتیجه این فضاسازی گسترده، مسلمانان به عنوان مظهر خشونت و افراط گرایی معرفی شده و دول غربی برای مبارزه با این تندروی، ذیحق شناخته شدند .عجز و ناتوانی حکام مسلمان برای دفاع از کیان عقیدتی جامعه اسلامی مداخلات غرب به بهانه مبارزه با تروریسم را دو چندان کرد .

در دو دهه گذشته  بخش قابل توجهی از مظالم انجام شده بر علیه مسلمانان در پوشش همین شعار بوده است .نمونه های اخیر آن جنایت های دولت میانمار بر علیه مسلمانان آراکان و مظالم خشونت بار دولت کمونیست چین بر علیه مسلمانان اویغور است .هر دو دولت مذکور تحت عنوان  مبارزه با افراط گرایی اقدام به نقض ابتدایی ترین حقوق مسلمانان می نمایند.

  در کنار این جفای ناجوانمردانه غربی ها وکفار به اسلام و مسلمانان،در پوشش شعار مبارزه با تروریسم ، ظلم مضاعفی از درون جامعه اسلامی به فعالان مسلمان انجام می گردد .

   برخی از حکام مسلمان که از مبانی مشروعیت و مقبولیت مناسبی برخوردار نیستند ،در سال های اخیر به بهانه مبارزه با تروریسم محدودیت های فزاینده ای را بر فعالان دینی اعمال کرده اند .شدت این محدودیت ها در برخی از موارد از محدودیت های اعمال شده در کشورهای غربی نیز بیشتر شده است.

به عنوان مثال در یک کشور مسلمان انتخاب نام اسلامی برای فرزندان ممنوع می شود .در کشور دیگر ورود افراد پایین هجده سال در مساجد با محدودیت های بسیاری مواجه می گردد .در کشور دیگر ریش گذاشتن ممنوع می گردد و ...

 در سال های اخیر اوج محدودیت هایی که بر فعالیت های عادی دینی مسلمانان اعمال شده ، در منطقه آسیای مرکزی رخ  داده است .این منطقه در روزگاری نه چندان دور، مهد اسلام و آموزه های اسلامی بود .اما امروز حاکمان سابقا کمونیست این منطقه به بهانه مبارزه با افراط گرایی، با دین و نهاد های دینی برخورد های خشونت باری انجام می دهند.

  مهم ترین علت تقابل حاکمان غیر منتخب در منطقه آسیای مرکزی با دین و فعالان دینی، آگاهی آنها از ظرفیت و توان این گروه ها برای به چالش گرفتن قدرت حاکمان است .

  رهبران آسیای مرکزی به ویژه در سه کشور ازبکستان ،ترکمنستان و تاجیکستان در شرایطی که احزاب و تشکل های سیاسی و مدنی اجازه هیچ گونه فعالیتی ندارند،فعالان دینی را به عنوان مهم ترین رقبای اجتماعی خود در نظر می گیرند.در این چارچوب با اعمال محدودیت های غیر معمول بر فعالیت های عادی دینی مردم، تلاش می کنند نفوذ و حضور فعالان دینی را در جوامع خود محدود نمایند .

در این زمینه بیشتر بخوانید :

مبارزه با تروریسم و جنبه های متعارض آن در آسیای مرکزی (1)

مبارزه با تروریسم و جنبه های متعارض آن در آسیای مرکزی (2)

 

   در برخی از کشورهای عربی هم شرایط مشابهی حاکم شده است .در این کشورها هم شعار مبارزه با افراط گرایی به حربه ای برای برخورد و محدود کردن گروه ها و جنبش های اسلامی تبدیل شده است .مثال روشن این ادعا برخورد برخی از دولت های عربی با جنبش اخوان المسلمین است .این کشورها تلاش می کنند با توسل به این شعار اجازه هر گونه فعالیت اجتماعی را از جنبش های اسلامی سلب نمایند .

مطالب مرتبط:

شبه نظامیان کرد سوریه: عملیات رقه ابتدای آوریل آغا

گروه رسانه‌ای چین به صورت رسمی راه اندازی شد

داعش با پهپاد به رم حمله می کند!

کرمانشاه را فراموش نکنیم

تصاویر هتک حرمت به قرآن و سایر مقدسات جنجال برخی ر

ا

داووداغلو: همواره خواهان روابط خوب با ایران بوده‌ا

پیامبرم را دوست دارد

م

چرا ترامپ پاسخ اظهارات روحانی را با حروف درشت نوشت

توافق محرمانه عربستان و ترکیه ضد نظام سوریه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز