b_300_300_16777215_10_images_635564.jpg

اساس نیوز:جامعه اسلامی بجز چند کشور محدود در شرق آسیا(اندونزی و مالزی) از نظر پارامترهای توسعه در شرایط نامناسبی قرار دارد.جستجوی عامل عقب ماندگی بلاد اسلامی و بررسی ابعاد مختلف این مساله، یکی از دغدغه های همیشگی صاحب نظران مسلمان در چند دهه اخیر بوده است .

بنظر می رسد مشکل عمده توسعه جهان اسلام فقدان برنامه وراهبردی متناسب با نیازهای بومی جوامع مسلمان و تلاش برای پیاده کردن الگوهای لیبرال توسعه غربی در جوامعی است که ساختارهای سنتی در برابر آن مقاومتی مشروع و منطقی دارند .این شرایط باعث می گردد که جوامع اسلامی به دو دسته موافقان و مخالفان توسعه تقسیم گردند.

یکی از شبهات تاریخی بر علیه دین اسلام این بوده است که اسلام برای اداره جامعه ناکارآمد بوده و عامل همه گرفتاریها و عقب ماندگی های جامعه اسلامی دین اسلام است .

 این برداشت نادرست و وراونه ، از طریق شبکه پیچیده رسانه ای غربی ها به صورت کاملا زیر پوستی به جامعه اسلامی تزریق شده و متاسفانه بخشی از جوانان مسلمان را به این باور رسانده است که اسلام باعث و بانی همه بدبختی های ماست .در این زمینه و رد این شبهه در یکی از گروه های اهل سنت مطلبی منتشر شده است که جهت آگاهی خوانندگان اساس نیوز منتشر می کنیم :

واقعیت های تاریخی که هیچ مجالی برای شک و تردید باقی نمی‌گذارند، بیان می‌کنند که اسلام در مدت زمانی کوتاه، توانست با شکوه‌ ترین و طولانی ترین تمدن را در تاریخ بنیان‌گذاری کند.

دانش فراوان در زمینه‌های مختلف علوم و فنون که مسلمین از خود بر جای گذاشته‌اند. هنوز هم شواهدی هستند که نشان می دهند تا چه اندازه تمدن مسلمین ریشه دارواصیل بوده است. آثار اسلامی پراکنده در تمام دنیای اسلامی نیز به عظمت آنچه هنر اسلامی بدان دست یافته است شهادت می‌دهند.

تمدن مسلمین در اندس، و آثار بر جای مانده از آن تا به امروز ، در خود اروپا شاهد بر ادعای ما است. اروپا در قرن دوازده و سیزده فعالانه شروع به ترجمه علوم مسلمین کرد و تمدن جدید خود را براساس آن، بنا نهاد.

   قرآن کریم، علم و علماء را بسیار گرامی می دارد و انسان را بر تدبر در هستی و تحقیق در آن و آبادانی زمین تشویق می‌کند و اولین آیات قرآن که نازل شدند، انسانها را به اهمیت علم و خواندن و تدبر یادآوری می‌کنند. این آیات پیام مهمی داشتند که از همان ابتدا، مسلمانان متوجه آن شدند و همچنین یاری رسانی اسلام به رشد تمدن، از لحاظ مادی و معنوی، نیاز به دلیل ندارد.

  اسلام تاوان عقب‌ماندگی مسلمین را در عصرحاضر، به عهده نمی‌گیرد. چون اسلام مخالف تمام انواع عقب‌ماندگی است. آنگاه که مسلمانان از درک معنای واقعی اسلام عاجز شدند، از زندگی عقب افتادند.

  مالک بن نبی مفکر جزائری در این مورد صادقانه اظهار نظر می‌کند ومی‌گوید : عقب‌ماندگی‌ که امروز مسلمانان از آن رنج می‌برند، سبب آن اسلام نیست بلکه این، سزایی است شایسته از ناحیه اسلام بر مسلمین، به سبب اینکه اسلام را رها کرده‌اند نه به سبب تمسک به آن همچنان که برخی نادان می‌پندارند. پس عقب‌ماندگی مسلمین هیچ ربطی به اسلام ندارد.

  اسلام بر روی هر توسعه‌ی تمدنی که خیر و سعادت انسان را در بر گیرد باز بوده و همچنان باز خواهد ماند. هر گاه مسلمانان اسباب واقعی عقب ماندگی خود را بررسی کنند، اسلام را بین این اسباب نخواهند یافت.

  عوامل خارجی زیادی وجود دارند که اکثر آنها بر جای مانده از دوران استعماری هستند که سرزمین های اسلامی را از پیشرفت باز داشتند. و این به نوبه خود به اضافه بعضی عوامل خارجی - باعث شدند که مسلمانان عناصر مثبت و ارزشهای محرک در اسلام را فراموش کنند.

 جائز نیست، اسلام با واقع اسف بار امروز دنیای اسلام آمیخته شود. عقب‌ماندگی‌  ای که امروز مسلمانان از آن رنج می برند،مرحله‌  ای از تاریخ آنان به شمار می‌آید و هرگز به معنای این نیست که تا ابد اینطور باقی خواهند ماند. جائز نیست، اسلام متهم شود به اینکه عامل عقب‌ماندگی مسلمین شده است، همچنانکه جائز نیست که در عقب‌ماندگی کشوهای امریکای لاتین مسیحیت متهم گردد.

امانت علمی ایجاب می‌کند که حکم بر موضع‌گیری اسلام نسبت به تمدن، براساس بررسی موضوعی اصول اسلام، و از روی انصاف صورت گیرد نه بر اساس شایعات، اتهامات و پیش داوریهای باشد که هیچ ربطی به حقیقت ندارند.

 

مطالب مرتبط:

تکذیب یک شایعه در مورد دلایل سفر مولانا عبدالحمید

اخراج دیپلمات های روسی از 20 کشور اروپایی

ماموستا قادری:هزاره سوم عصر حمله به مرزهای عقیدتی

شهادت زن جوان فلسطینی در تیراندازی صهیونیستها / هل

دولت سریلانکا: بمب‌گذاری‌ها به تلافی حمله‌های نیوز

پیشنهاد روسیه برای فروش اس 400 به ایران

توسعه صنعت حلال و مؤسسات اسلامی خُرد در فیلیپین

طالبان ادعای دریافت تسلیحات از ایران را رد کرد

آمریکا درباره احتمال وقوع حملات تروریستی در عربستا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات