b_300_300_16777215_10_images_inSVHQtKeBMg.jpg

اساس نیوز : جمال خاشقچی روزنامه نگار و نویسنده سرشناس عربستانی اخیرا در خصوص اهانت های مکرر دونالد ترامپ، نسبت به کشورهای نفت خیز عربی نوشت:در حیرتم از این که سران کشورهای عربی چرا پاسخی رسمی به اهانت های رئیس جمهوری آمریکا  نمی دهند.

خاشقچی در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: ترامپ هر از گاهی توئیت می کند که از کشورهای عربی حمایت می کند و ما عرب ها باید برای ادامه این دفاع، هزینه آن را بپردازیم، اما سوالی که به ذهنم می رسد، آن است که رئیس جمهوری آمریکا از ما در برابر چه کسی حمایت می کند؟

  تقریبا یک هفته بعد از این اظهار نظر،دونالد ترامپ در یک سخنرانی در ایالت ویرجینیای غربی با اشاره به تماس تلفنی خود با پادشاه عربستان اظهار داشت: امروز صبح گفت وگویی با ملک سلمان داشتم. گفتم که شما تریلیون ها دلار پول دارید. کسی چه می داند که بدون ما چه اتفاقی خواهد افتاد. شاید شما دیگر نتوانید هواپیماها را حفظ کنید. می دانی چرا؟ چون به آنها حمله می شود. آنها با ما کاملا ایمن هستند. اما آنچه را باید به دست آوریم به دست نمی آوریم.

   رویه و ادبیات تحقیر آمیز دونالد ترامپ در مورد عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس محدود به دوران ریاست جمهوری وی نیست .ترامپ در گفتگوی تلویزیونی که در سال ۱۹۸۸ انجام داد، خطاب به اوبرا وینفری ،مجری گفتگو می گوید: ایالت متحده بزودی به اموال هنگفتی از طریق کشورهای حاشیه خلیج فارس دست خواهد یافت.وی می افزاید: وضع کنونی هرگز مانند گذشته نخواهد بود…این را باور کنید.

در ابتدای کلیپ ترامپ می گوید:فقیر ترین افراد در کویت مانند پادشاهان زندگی می کنند؛اما آن ها چیزی به ما پرداخت نمی کنند…در حالی که این ما هستیم که امکان فروش نفت را برای عرب ها فراهم کرده ایم.

ترامپ در ادامه از خود می پرسد:چرا عرب ها نباید ۲۵ درصد از درآمدشان را به ما بپردازند.

لینک کلیپ اظهارات ترامپ در سال 1988:        https://www.dideo.ir/v/ap/ojymA

  رئیس جمهور آمریکا، اعتقاد تاریخی خود در زمینه ضرورت اخذ هزینه مراقبت از حکام عرب را پس از رسیدن به منصب ریاست جمهوری نیز حفظ و تقویت کرده است .ترامپ در یکی از نخستین سفرهای خارجی خود به عربستان سعودی رفت .وی در دیدار با ملک سلمان «بزرگ‌ترین قرارداد تسلیحاتی جهان» را با عربستان امضا کرد. ارزش این قرارداد که تاکنون در سطح قراردادهای تسلیحاتی جهان نمونه نداشته است، 110 میلیارد دلار برآورد شده است.

   از نگاه بسیاری از صاحب نظران منطقه  این قرار داد به منزله باج دادن مقامات عربستانی به ترامپ بود .اما این باج دادن باعث توقف توهین های رئیس جمهور گستاخ امریکا به اعراب نشد .ترامپ در ابتدای سال جاری (1397) به شبکه سی ان ان گفت که او در دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گفته است: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آن وقت باید بجای جت های لوکس، با هواپیماهای عادی مسافربری پرواز کنید.» 

  عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم چاپ لندن در سرمقاله  این روزنامه در روز نهم خرداد ماه سال گذشته (1396) نوشت :

"باقی ماندن ترامپ نژاد پرست وگستاخ در قدرت، فاجعه ای برای عربها و مسلمانان است و کناره گیری وی نیز فاجعه ای بزرگتر خواهد بود بویژه برای کسانی که به وی امید بستند و میلیادرها دلار برای جلب رضایت وی هزینه کردند. واقعا چه می توان گفت درباره کسانی که همه تخم مرغ های خود را در سبد رئیس جمهوری گذاشتند که چهل و هشت درصد از مردم کشورش، خواستار کناره گیری اش هستند؟ "

b_400_400_16777215_10_images_201807103548546320.jpg

رئیس جمهور آمریکا در روزهای اخیر و همزمان با آغاز دور جدید تحریم های این کشور بر علیه ایران باردیگر با ادبیاتی تحکمی خطاب به کشورهای عربی صادر کننده  نفت ، به آنها تاکید کرد که باید خلاء نفت ایران در بازار های جهانی را جبران کرده و قیمت جهانی این فراورده را پایین نگه دارند .

دولت ایالات متحده آمریکا بصورت همزمان ایده ناتوی عربی را پیش می برد .بر اساس این طرح آمریکا تلاش می کند با بزرگ نمایی حضور و نفوذ ایران در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه، کشورهای عربی را مجاب نماید که با همراهی این کشور وارد یک اتحادیه نظامی گردند .هزینه این اتحادیه نیز بر عهده کشورهای متمول حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواهد بود .

بیشتر بخوانید :   ایده ناتوی عربی؛اهداف و ابعاد چالش ها

  سوال مهم در زمینه رویکرد ترامپ در رابطه با اعراب این است که چرا علی رغم توهین های مکرر رئیس جمهور امریکا حکام عرب در برابر این موضع گیری ها عکس العمل خاصی نشان نمی دهند؟آیا واقعا تداوم حیات سیاسی کشورهای عربی به حمایت های کاخ سفید از آنها وابسته است؟

   بررسی واقعیت های جاری در کشورهای عرب منطقه نشان دهنده این حقیقت است که ادامه حاکمیت حاکمان کنونی در غالب کشورهای عربی به شدت وابسته به حمایت های ایالات متحده امریکاست .علت این وابستگی این است که منبع و پشتوانه مشروعیت قابل اعتمادی در جوامع منطقه برای حکام این کشورها به چشم نمی خورد .

  از منظر تئوریک در چند دهه گذشته منبع تامین مشروعیت کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس از نوع توزیعی بوده است .در این نوع مشروعیت،حاکمان تلاش می کنند ‌از طریق توزیع درآمدهای ناشی از فروش نفت در بین بخش های مختلف جامعه، برای خود مقبولیت و محبوبیت کسب نمایند .

    این منبع مشروعیت تا یک دهه اخیر به خوبی توانست سطح مطلوب و مناسبی از رضایت مندی را برای حاکمان عرب حوزه خلیج فارس ایجاد نماید .اما از یک دهه گذشته با افزایش آگاهی عمومی مردم در کشورهای منطقه، تقاضاهایی برای مشارکت در سرنوشت جامعه از طرف شهروندان مطرح شده است .

افزایش جنبش های مدنی در کشورهای عربی منطقه نیز زنگ خطر را برای حاکمان موروثی عرب در کشورهای منطقه به صدا درآورده است .در این شرایط این حاکمان احساس می کنند برای تداوم قدرت خود و جلوگیری از بروز یک بهار عربی دیگر ،نیازمند یک حامی قوی خارجی هستند.

  در سطح خارجی و سیاست های منطقه ای نیز کشورهای عربی وارد منازعه ایدئولوژیک و سیاسی پر حاشیه ای با ایران شده اند .در این شرایط سست بودن پایه های مشروعیت داخلی به همراه برخی از اختلافات تاریخی منطقه ای، حکام عرب را به شدت به حمایت های سیاسی ایالات متحده آمریکا وابسته نموده است .این شدت وابستگی در نزد شاخص ترین دولت عرب حوزه خلیج فارس یعنی عربستان سعودی بیشتر است .

دونالد ترامپ با علم به این شرایط، حرف های درستی را بر زبان جاری می کند .حرف ترامپ این است که اگر حمایت های آمریکا نباشد ،رهبران عرب یک ماه هم دوام نمی آورند .تفاوت ترامپ با روسای جمهور سابق ایالات متحده در این است که در حالی که همتایان قبلی ترامپ، این حرف ها را در مذاکرات انجام شده در پشت درهای بسته می زدند ،ترامپ این عبارات توهین آمیز را به صورت علنی  و در جلو چشم میلیون ها بیننده بیان می کند.

خدا می داند چه زمانی رگ غیرت رهبران عرب در مقابل این همه توهین بیدار خواهد شد !

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

یک روز با اهل سنت ساحل دریای خزر/گمیش تپه شهری با

جنجال رقص پوتین در عروسی وزیر خارجه اتریش

شیخ عبدالرحیم مهجور در گفتگو با اساس نیوز: خوشبختا

قرآنی که در آتش‌سوزی سالم ماند

ا

«سردار»، آزمونِ جامعه ما و مسئله مرزهای اجتماعی

ترامپ برنامه دیدار خود با رهبر کره شمالی را تایید

توسط نیروهای امنیتی روسیه؛ حملات تروریستی در مسکو

ترامپ: با پول جنگ خاورمیانه می‌توانیم ۲ بار آمریکا

ا

اعتراف تفنگداران دریایی آمریکا به آسیب پذیری خود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز