b_300_300_16777215_10_images_b_300_300_16777215_10_images_n00065235b.jpg

اساس نیوز : یک سوال مهم در رابطه با جامعه اسلامی: آیا جامعه اسلامی به سمت همگرایی دینی و عقیدتی حرکت خواهد کرد ؟

بنظر می رسد علی رغم علاقه بسیار زیاد راقم این سطور برای ایجاد امید در بین خوانندگان سایت، با نگاهی رئالیستی می توان گفت هیچ گونه حرکت مشهود و امیدوار کننده ای در زمینه تجمیع توان مسلمانان برای رسیدن به اهداف و آرمانهای مشترک وجود ندارد!

در مرحله کنونی باید امیدوار باشیم که مسلمان حداقل برادر دینی خود را از دم تیغ نگذراند.

افزایش تنش و درگیری در دنیای اسلام، نگرانی از آینده امت اسلامی را به یک دغدغه مشترک صاحب نظران مسلمان تبدیل کرده است .

غالب دلسوزان جامعه اسلامی بر این باور هستند که  این شرایط مطلوب امت اسلامی نیست .البته برخی از صاحب نظران مسلمان هم اعتقاد دارند که جهان اسلام در حال یک پوست اندازی رنسانسی است و از درون چالش های کنونی مسلمانان، جامعه ای جدید بر اساس تعامل فزونتر ایجاد خواهد شد

  .
ما هم امیدواریم این پیش بینی محقق شود و به سان جنگ های سی ساله مذهبی که در اروپای قرن هفدهم رخ داد ، مسلمانان هم در سال های آینده از این فضای اختلاف و کشمکش مذهبی عبور کرده به دوره تحمل پذیری وارد گردند .

   در هفته گذشته با یکی از دانشگاهیان  اهل سنت هم صحبت شدم .این استاد دانشگاه و تحلیل گر اهل سنت با قبول مشکلات موجود در دنیای اسلام با نگاهی پرامید نسبت به آینده ، اعتقاد داشت نباید آینده را برای نسل جدید مسلمانان تاریک و نومیدانه ترسیم نماییم .

    ما هم با اعتقاد این برادرمان هم کلام هستیم و اعتقاد داریم در کنار هشدارهای لازم برای آگاهی امت اسلامی ،باید نور امید را در دل جوانان مسلمان روشن نگه داریم .

این مساله از آن جهت اهمیت دارد که به روشنی می دانیم یکی از محورهای تبلیغی کشورهای غربی بر علیه اسلام، ناتوانی اسلام در پاسخ دادن به نیازهای روز انسانی و به بن بست رسیدن آن است .بر این اساس حفظ امید نسل جدید دنیای اسلام نسبت به آینده امت اسلامی یک امر ضرورری است .اما این ضرورت باعث چشم بستن ما بر ضرورت های لازم برای جهان اسلام نیست .
به اعتقاد غالب متفکران مسلمان دنیای اسلام در شرایط کنونی با دو دشمن مواجه شده است :
1- دشمن خارجی :دشمن خارجی ما مسلمانان مشخص است .دشمن سنتی دین اسلام در تعریف سنتی آن همان کفار یا در تعبیر مدرن غربی ها و اسرائیل هستند.

  فهم علت عناد و بغض این دشمنان برای ما زیاد مشکل نیست.نگاه کفار به اسلام به عنوان دینی است که با ظهورش سیطره مسیحیت و یهود را در جهان با چالش مواجه کرده است .بر این اساس این دشمن تلاش می کند اسلام و مسلمین را در شرایط ضعف و استیصال نگه دارد .

دشمن خارجی در قرون صدر اسلام از طریق مواجهه مستقیم نظامی و به راه انداختن جنگ صلیبی به جنگ ما مسلمانان آمد و در عصر جدید با روشهای جدید تلاش دارد دنیای اسلام را به سمت آشفتگی عقیدتی  و اختلاف هدایت نماید .
2- دشمن داخلی : دشمن داخلی امت اسلامی ارتباط تنگاتنگی با دشمن خارجی دارد .این دشمن در غالب موارد ساخته و پرداخته طراحی های دشمن خارجی است .دشمن داخلی امت اسلامی گروه هایی هستند که در قرون مختلف به اسم دین و اسلام انسجام و همدلی امت اسلامی را هدف قرار داده اند .
نماد بارز این گروه ها در شرایط کنونی  جریانات تندروی هستند که بنام اسلام در حال ترویج خشونت و برادر کشی در بین ما هستند.نکته دردآور این جریان ها این است که آنها با ادعای رفع بدعت از دین فعالیت کرده با ادعاهای فریبنده خود جوانان ما را به سمت گمراهی هدایت می کنند.

گروه های تندرو دینی که مهم ترین محور عقیدتی آنها بر رد و حذف عقیده مخالف و نفی دگرپذیری استوار شده است ، شاخص ترین دشمنان داخلی دین اسلام در شرایط کنونی هستند.این جریان بر این اعتقاد است که هر گونه برداشت متفاوت از آنها از اسلام و آموزه های فقهی، هم سنگ ورود در عالم کفر و نفی اسلام است .بر این اساس هم به راحتی حکم به کفر مسلمانان صادر می کنند و برای آنها هم شیعه و سنی فرقی ندارد .تجربه عملکرد این جریان در سوریه و عراق موید این ادعاست.

نکته مهم در رابطه با این دشمن داخلی این است که بر خلاف برخی تصورات اشتباه،این گروه های تندرو فقط محدود به جامعه اهل سنت نیستند.در بین شیعیان هم برخی از گروه ها و جریانات، با توهین و بی احترامی به عقاید و باورهای اهل سنت بذر کینه و دشمنی را در دلها می کارند. این طیف در مسیر اهداف و برنامه های دشمنان اسلام عمل می کنند.

جامعه اسلامی برای عبور از این گردنه تاریخی باید در بین پیروان فریقین (شیعه و اهل سنت و جماعت)از این دیدگاه ها و رفتارهای تند و تفرقه انگیز اعلام برائت نماید .در نهایت بنظر می رسد جامعه اسلامی برای عبور از شرایط ناگوار کنونی و گام نهادن در مسیر تعالی و بالندگی صدر اسلام باید با شناخت کامل دشمنان اصلی خود نسبت به طراحی های پیچیده آنها هوشیار باشد.

عبدالقیوم شکاری ،مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی

مطالب مرتبط:

وزیر آلمانی: باید به معلمان مسلمان اجازه پوشش حجاب

اتحادیه اروپا ارتش کره شمالی را در فهرست سیاه قرار

وادار کردن مسلمانان چینی به جاسوسی از یکدیگر

ماموران فرودگاه بروکسل مانع از سفر یک زن برقع‌پوش

مرگ انسانها در شرق آفریقا و یمن

دهها شبکه و روزنامه‌ در ترکیه بسته شد

قاتل مسلمانان بوسنی امروز دادگاهی می شود

تانک های سوری به سلاح سری مجهز شدند

زلزله شش ریشتری ... باز هم کرمانشاه!

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات