b_300_300_16777215_10_images_1394062015223568460646110.jpg

Asasnews :حادثه یازده سپتامبر از جمله رویدادهایی است که منشاء آغاز دوره ای جدید در نظام بین الملل گردید .ریشه ها و عوامل بروز این حادثه و بازتاب های فراگیر آن بر دنیای اسلام و نظام جهانی از جمله موضوعاتی بوده است که در 17 سال گذشته مورد کنکاش علمی صاحب نظران مسائل سیاسی قرار گرفته است . 

  در روز یازدهم سپتامبر 2001 میلادی اعلام خبری  در رسانه ها ،همه دنیا را در بهت و حیرت فرو برد .این خبر حمله تروریستی به برج های دو قلوی تجارت جهانی در نیویورک و کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از افراد در این حمله بود .

 بدنبال این اقدام مقامات و رسانه های آمریکایی که گویا از قبل آماده موضع گیری وعکس العمل در برابر این رویداد بودند ،بدون اینکه منتظر اعلام نتیجه بررسی های کارشناسی نهادها و موسسات امنیتی خود بمانند ،بلافاصله انگشت اتهام را به سمت مسلمانان نشانه رفته و دنیای اسلام و مسلمانان را در ردیف اول متهمان این پرونده جای دادند.
  از همین زمان شعار مبارزه با تروریسم به ابزار مداخله و جنگ افروزی های غرب در قبال دنیای اسلام تبدیل شد .جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا در یکی از نخستین اظهارات خود بعد از  حادثه  11 سپتامبر با تشبیه جنگ آمریکا در این زمینه، به جنگ های تاریخی مسلمانان و مسیحیان در صدر اسلام، آن را جنگ صلیبی جدید نام گذاری کرد. وی به صراحت گفت که آمریکا و غرب باید در یک جنگ جدید صلیبی وارد گردند .

عبارت جنگ صلیبی برای کسانی که اندک اطلاعاتی از تاریخ جهان دارند،کاملا روشن و قابل فهم است .جنگ صلیبی یعنی منازعه و جنگ مسیحیت با اسلام آن هم در شکل تقابل تمام عیار عقیدتی و نظامی .
    بدنبال این حادثه، آمریکا به ترتیب در سالهای 2001 و 2003 میلادی به دو کشور افغانستان و عراق حمله کرده و صدها هزار نفر از مسلمانان این دو کشور را قتل و عام کرد.

  ایالات متحده آمریکا و متحدان غربی این کشور با شعار مبارزه با افراط و تروریسم به منطقه وارد شدند .اما حضور نظامی آنها در قلب دنیای اسلام باعث تشدید ناامنی ها در بلاد اسلامی شد .بسیاری از تحلیل گران مسلمان بر اساس واقعیات غیر قابل انکار در زمینه مسائل منطقه، اعتقاد دارند که مهم ترین عامل بروز و ظهور گروه هایی مثل داعش در منطقه سیاستهای ایالات متحده درجهت تضعیف دنیای اسلام و دمیدن روح اختلاف و چند دستگی در بین امت اسلامی است .
  در مورد حادثه یازدهم سپتامبر 2001 و اینکه واقعا بر اساس چه عللی، ایالات متحده در حالی که به اذعان نهادهای امنیتی غرب می توانست مانع بروز آن شود سوار بر موج مبارزه با تروریسم دنیای اسلام را به پادگان نظامی خود تبدیل کرد ، مباحث بسیار مفصلی برای بیان و تشریح وجود دارد که از حوصله این یادداشت کوتاه خارج است .

  اما نتیجه اصلی  این حادثه این است که دنیای اسلام را درمواجهه تاریخی خود با تمدن غرب در موضع تدافعی و غرب را در موضع تهاجمی نسبت به ما قرار داد.در ماه های بعد از این حادثه به علت فضاسازیهای گسترده رسانه های غربی حتی خود مسلمانان هم به یکدیگر به عنوان یک متهم نگاه می کردند .
    از دیدگاه تئوریک رویکرد آمریکا در قبال دنیای اسلام را می توان در چارچوب نظریه برخورد تمدن های ساموئل هانتینگتون مورد بررسی قرار دارد .این نظریه پرداز سیاسی که از وی به عنوان یکی از  ایده پردازان اصلی دستگاه دیپلماسی آمریکا در زمان حکومت نومحافظه کاران نام برده می شود، در نظریه برخورد تمدنها که سالها قبل از حادثه یازده سپتامبر ارائه شد، خاطرنشان کرد که جنگ آینده دو تمدن اسلامی و غرب ناگزیر است و تمدن اسلامی مهم ترین دشمن غرب در قرن بیست و یکم خواهد بود .
   این تفکر در پس زمینه فکری غالب سیاست مداران آمریکایی قرار دارد .بر اساس همین برداشت ایالات متحده با طراحی های پیچیده امنیتی و سیاسی تلاش می کند دنیای اسلام را سرگرم اختلافات و جنگ های داخلی خود نماید.

b_400_400_16777215_10_images_262679_522.jpg
   در این شرایط ،متاسفانه برخی از به ظاهر فعالان مسلمان هم با قرار گرفتن در مسیر سیاست های غرب بر علیه دین اسلام، به پیاده نظام ارتش دشمن تبدیل شده اند .این فعالان همان گروهی هستند که با دمیدن بر اختلافات مذهبی موجود در بین مذاهب مختلف اسلامی از هر فرصتی برای بیان این موضوع استفاده می کنند که پیروان مذاهب اسلامی نمی توانند با هم متحد گردند !وقتی که از این فعالان سوال می کنیم چاره و راهکار شما برای پیشرفت امت اسلامی  به غیر از حرکت در مسیر کاستن حساسیت های مذهبی و فرقه ای چیست ؛ جز سکوت حرفی برای گفتن ندارند .
    یکی از ابعاد تاسف بار دیگر حادثه 11 سپتامبر بر کشورهای اسلامی این بود که برخی ازدولت های اسلامی نیز بعد از این حادثه ضمن همسویی کامل با سیاست های آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم محدودیت های زیادی را بر فعالیت های عادی مذهبی مردم و فعالان مذهبی ایجاد کردند.

  علت همسویی این حکام وابسته با این سیاست نیز این بود که آنها به خوبی می دانستند که تنها گزینه ای که ممکن است برای قدرت موروثی و نامشروع آنها در جامعه ایجاد چالش کند گروه های مذهبی هستند.بر اساس این نگرش این حکام از این فرصت به شکل بهینه در جهت سرکوب همه مخالفان ساختارهای فاسد خود استفاده کردند .بر اساس این پیامدهای سهمگین می توان حادثه 11 سپتامبر را به عنوان روز نکبت امت اسلامی قلمداد کرد .

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

رئيس جمهور ترکیه : عملیات عفرین عملا آغاز شده است

استقبال دیده‌بان اسلام‌هراسی وابسته دارالفتوای مصر

 

احکام صدقه ونذر در فقه اهل سنت

دهها زن در سوئیس، آلمان و اتریش به دست نورا ایلی ب

احتمال عملیات مشترک پاکستان و افغانستان علیه سرکرد

گزارش بی بی سی از شرایط نامناسب اقتصادی عربستان

موقعیت قدس باید با تماس‌های مستقیم میان فلسطین و ا

تاکید سازمان امور دینی ترکیه بر گسترش صلح در جهان

ابزارهای تحریم های پست مدرن آمریکایی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز