b_300_300_16777215_10_images_21149639_840248309465144_7912013277507354624_n.jpg

Asasnews :اسلام دین رحمت و مهربانی است.این جمله شاید نخستین عبارتی باشد که ما در معرفی دین خودمان برای غیر مسلمانان استفاده می کنیم .

در کتب معتبر تاریخی نمونه های بی شماری از رافت و مهربانی پیامبر اکرم (ص)و صحابه مکرم ایشان و بویژه خلفای راشدین (رض)با اطرافیان ذکر شده است . دامنه این مهربانی و رافت علاوه بر جامعه اسلامی آن زمان، شامل حال کفار و حتی گروه هایی نیز بوده است که با اسلام و مسلمانان سر جنگ و نزاع داشتند .همین شرایط هم باعث گردید که در اسلام حاکم قلب های پاک و حقیقت جو گردد.

    در کتب معتبر تاریخی نقل شده است زماني كه پيامبراكرم (ص)به علت آزار و اذیت کفار از مکه به مدينه مهاجرت كردند، اولين اقدام ایشان ايجاد همدلي بین افراد با محوريت اطاعت از خدا بود.

   قبل از ورود رسول اکرم (ص) به مدینه ميان افراد دو قبيله اوس و خزرج جنگ های طولانی اتفاق افتاده و تعداد زیادی از افراد دو قبیله قربانی این خشونت ها شده بودند .رسول الله (ص)ایجاد سازش و آشتی بین این دو قبیله را به عنوان اولین برنامه خود قرار داد و با تلاش های آن حضرت، دشمنی دیرینه این دو قبیله از بین رفت. خداوند متعال در این زمینه در قرآن مجید چنین مي‌فرمايد : «وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا» (سوره آل عمران ـ ۱۰۳) (و نعمت ‏خدا را بر خود ياد كنيد، آنگاه كه دشمنان [يكديگر] بوديد پس ميان دلهاى شما الفت انداخت تا به لطف او برادران هم شديد.)

  جریان اعلام برادری بین مهاجرین و انصار در مدینه نیز از جمله تلاشهای پیامبرمان برای تقویت محبت و برادری بین مسلمانان بود .
   خداوند متعال در سوره الفتح می فرماید : مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم ..

این آیه قرآن از جمله آیاتی است که غالب مسلمانان آن را ورد زبان شان تکرار می کنند.مضمون کلی این آیه را هم همه می دانیم .مضمون کلی این آیه این است که مسلمانان باید در مواجه با کفار با شدت عمل رفتار نموده و در مواجهه با برادران دینی شان ترحم و مهربانی داشته باشند .
سوال مهم در رابطه با این آیه این است که ما تا چه حد قاعده کلی رحمانیت و ترحم نسبت به یکدیگر را رعایت می کنیم ؟
بنظر ما در شرایط کنونی، مسلمانان بجای اینکه در مواجهه با کفار و دشمنان دین شان، شدت عمل نشان دهند در رابطه با برادران دینی شان تندترین رفتارها را صادر می کنند.نمونه های متعددی از این اشداء بینهم را در سال های اخیر مشاهده کرده ایم .
دین اسلام پرشكوه‌ترين آيين‌هاي منجر به دوستي و همدلي و محبت را در جهت گسترش مهم ترين و ارزنده‌ترين ابزارهاي پيوند مردم با يكديگر يعني : مهرباني و محبت و برادري را برای ما  تشريع كرده است.
از پیامبر اکرم  (ص) نقل است كه فرمود : "دوست داشتني‌ترين و نزديك ترين شما به من در روز قيامت خوش‌اخلاق‌ترين شماست."

    با توجه به این آیات و احادیث آیا رفتارهای تند و پرخاشگرانه  ما مصداق عملی رُحَمَاء بَيْنَهُمْ است .آیا اینگونه اقدامات نشات گرفته از سنت حسنه خلفای راشدین (رض)است .قطعا این گونه نیست .
      مطالعه تاریخ در قرون گذشته نشان دهنده این است که هر چند در قرون گذشته ابزار ترور،خشونت و جنگ به عنوان یکی از  اولین ابزارهای در اختیار کشورها برای رسیدن به اهداف شان تلقی می گردید، اما حداقل نیم قرن است که بشریت به این جمع بندی رسیده است که توسل به مکانیسم های قهرآمیز راهکار مناسبی برای تحقق اهداف سیاسی و اجتماعی  نیست .
نکته تاسف بار این است که این توسل به خشونت و روشهای غیر انسانی با پوشش دین و آموزه های دینی صورت می گیرد .یعنی بنام دین گردن می زنیم و زنان و بچه های مسلمانان را به کنیزی برده و یا آواره کوه و بیابان می کنیم .
   علاوه بر این بعید بنظر می رسد این کارها بدون پشتوانه سازی فکری و توسط برخی از افراد عادی انجام شده باشد .

بر همین اساس بهتر است افراد یا گروه هایی که دست به این گونه اقدامات غیر قابل توجیه می زنند در خلوت خود به این موضوع فکر کنند که علت اصرار برخی از عقبه های فکری آنها بر انجام این گونه اقدامات چیست ؟ آیا افراد و جریاناتی که تجویز این گونه اقدامات خشونت بار را می کنند خیرخواهان واقعی مسلمانان  هستند ؟تعمق و تفکر در این سوالات می تواند ما را به نتایجی برساند که در شناخت مسیر آینده عملکردهای مان از آنها بهره گیریم . قال رسول الله(ص): "المومن كیِّس الفِطن الحذر" ؛ مومن عاقل و چیز فهم و محتاط است .

مطلب ارسالی از طرف کاربران سایت

b_400_400_16777215_10_images_48_029231.gif

 

مطالب مرتبط:

ماموستاقادری:تشکیل ستاد اخوت و حمایت در جهت کمک به

ا

مولوی یعقوبی :جنگ و منازعه مذهبی از خسارت بارترین

سلاح سری قطری ها

پوتین دستور خروج ارتش روسیه از سوریه را داد

ادعای پنتاگون: زیردریایی های آمریکا قادر به نابودس

نامه‌های تهدید آمیز برای نماینده مسلمان به خاطر مط

بازتاب های اعمال خشونت بار در مناطق اهل سنت نشین

نظر جورج کلونی دربارۀ مسلمانان

 

ظهور داعش جدید در شاخ آفریقا (سومالی)

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز