b_300_300_16777215_10_images_88885_8.jpg

Asasnews:پیامبر بزرگوار اسلام در دوران حیات مبارک  خود نسبت به گروهی که در جامعه اسلامی اقدام فتنه انگیزی می کنند هشدار داده بودند.

ایشان در حدیث مبارک خود نسبت به برخی از تندرویها و کج رویها در بین ملسمانان تذکر داده و ما را نسبت به آنها آگاه کردند.متاسفانه ما مسلمانان به این توصیه ها توجه نکردیم ونتیجه این بی توجهی گرفتار شدن ما در شرایط خفت بار کنونی است .

امروز کمتر مسلمانی است که وضعیت نابسامان بلاد اسلامی را ببیند و سرش را بالا گرفته و بگوید که من افتخار می کنم که یک مسلمان هستم .چرا اسلام و مسلمانی به این وضع گرفتار شده است ؟

پاسخ این سوال را می توان در حدیث مبارک پیامبر در مورد ویژگی های خوارج مشاهده کرد .نکته مهم این است که دنیای اسلام امروز بیشترین لطمات را نه از کفار، بلکه از افراد و گروه هایی می بینند که بنام اسلام و اجرای حدود اسلامی در بین مسلمانان آتش جنگ و اختلاف را بر پا کرده اند .

این افراد دارای چه ویژگی هایی هستند:

 • طیف جوان و کم تجربه جامعه هستند: جوانان هر جامعه سرمایه های آن جامعه هستند.تربیت صحیح نسل جوان،یکی از اولویت های مهم همه دولت هاست .جوان را موتور محرک اجتماعی می نامند.

   بر اساس همین اهمیت، گروه های منحرف و تندرو توجه خاصی به گمراه کردن نسل جوان دارند .جوانان هم به واسطه اینکه ماجراجو هستند، علاقمندی زیادی به آموختن تفکرات جدید دارند .این علاقمندی در پاره ای از اوقات باعث گرفتار شدن آنها در عقاید افراطی و منحرف می گردد.نمونه بارز آن را می توان در عضو گیری داعش از بین جوانان مسلمان در مناطق مختلف ذکر کرد .

 • اهل تدبر و استدلال عقلی و منطقی نیستند: کسی که پایبند به اصول استدلال عقلی و منطقی باشد به راحتی به سمت ایده حذف فیزیکی افراد حرکت نمی کند .پایه بحث استدلالی پذیرش این اصل است که ممکن است نظر من در مورد موضوع مورد بحث اشتباه باشد .بر خلاف این رویه حسنه، گروه های نوظهور تندرو، اعتقادی به اصل استدلال و بحث منطقی در مواردی که از نگاه آنها یک اصل قطعی و بدیهی است، ندارند .همین نگرش باعث می شود که بلافاصله چارچوب های خروج از دین را وسعت داده و هر گونه بحث مخالف را به منزله خروج از این اصول تلقی نمایند.
 • ظاهری مذهبی داشته و به قرآن ارادت ویژه ای نشان می دهند: در دوره صدر اسلام، دشمنان دین ما در خارج از دنیای اسلام قرار داشته و از نظر عقیده و حتی لباس پوشیدن با مسلمانان تفاوت اساسی داشتند.ویژگی عصر حاضر این است که تقابل و دشمنی با اسلام و انسجام امت اسلامی از طرف افراد و گروه های به ظاهر مسلمان صورت می گیرد .

امروز افراد و گروه هایی با ظاهر مذهبی و موجه در جامعه فعالیت کرده و با تکیه بر اصل بدعت زدایی از دین، عقیده و برداشت خود را در جنگ 72 ملت به عنوان عقیده ناجیه قلمداد کرده و بر حذف دیدگاه های دیگر فتوا می دهند .ظاهرا این طیف از افراد با قرآن هم بسیار مانوس هستند و بیشتر از افراد عادی بر قرائت آیات کلام حق تاکید دارند .اما برداشت آنها از آیات کاملا سطحی و بدون توجه به فلسفه نزول آنها صورت می گیرد .

 • غیر مسلمان را رها کرده به جنگ با مسلمان می روند : آیا امروز مسلمان بوسیله کافر و غیر مسلمان کشته می شود ؟ نگاهی گذرا به بلاد اسلامی نشان می دهد که امروز مسلمان بدست مسلمان و با ندای الله اکبر کشته می شود .عامل اصلی این کشتار افراد و گروه هایی هستند که به زعم خود در حال ادای فریضه جهاد و قتال هستند.وجه مشخصه جهاد در تفکر این گروه ها سمت و سوی آن به طرف مسلمانان است نه کفار .

جهاد در اسلام و تعالیم اسلامی برای گسترش دین اسلام و برای دفاع از مسلمانان در برابر هجوم کفار  در نظر گرفته شده است .اما گروه های منحرف این فریضه را برای کشتن برادران دینی خود بکار      می برند. این گروه ها خشن ترین رفتارها را به اسم جهاد و انجام دستورات شرعی عملی می کنند.این رفتار هم باعث بدنامی اسلام شده و چهره ای خشن از دین ما به دنیا معرفی کرده است .

 • بر آتش اختلاف و جدایی عقیدتی می دمند: یکی از ضروریات ساختن جامعه ای موفق، تلاش برای کاهش زمینه های جدایی و واگرایی در بین اعضای آن جامعه است.در همه کشورها، دولتمردان سرمایه گذاری زیادی را بر روی تقویت زمینه های وحدت و انسجام در جامعه انجام می دهند.

بر خلاف این فرایند،در درون جامعه اسلامی برخی از گروه های به ظاهر اسلامی ،تلاش دارند با بزرگ نمایی تفاوت های کوچک و کم اهمیت در بین مسلمانان، اختلاف و چند دستگی را در بین ما تقویت نمایند.این گروه ها اصرار دارند که برخی از فرقه های اسلامی مسلمان نیستند و اصرار دارند که بخشی از مسلمانان را از قطار امت اسلامی پیاده نمایند .این تفکر سم دنیای اسلام شده است و در حال حاضر مهم ترین عامل تقویت خوددرگیری مسلمانان همین تفکر پرهزینه است .

 • در امور دینی ظاهری سخت گیر و بسته دارند :جمود فکری و عقیدتی در زمینه مسائل دینی و تاکید بر منهیات و محذورات فقهی برای اقشار مختلف، از ویژگی های دیگر مسلمان نماهای پرحاشیه برای امت اسلامی است .تاکید و اصرار بر رعایت مستحبات در زندگی روز مره و تلاش برای تبدیل مستحب به سنت و تبدیل سنت به واجب از ویژگی های خاص این طیف است.

لحن و بیان این گروه در بیان تکالیف دینی هم همراه با عتاب و تشر است .این ویژگی خود از زمینه های موثر دین گریزی در بین جوانان ماست .

 • علمای شاخص را قبول ندارند : علمای شاخص و سنتی ما در مناطق مختلف در حفظ شریعت 1400 ساله ما نقش غیر قابل انکاری دارند .این علما در طول تاریخ، با تحمل سختی های مظالم حاکمان از یک طرف و جاهلان زمانه از طرف دیگر، همواره تلاش داشته اند دین ما را در مسیری صحیح هدایت نمایند .

گروه های نوظهور تندرو با توجه به اینکه حضور و فعالیت علمای ما را مانعی مهم در راه فعالیت های مخرب خود در جامعه می دانند، تلاش می کنند جایگاه آنها را در جامعه مخدوش نمایند و بیسواد خطاب کردن علمای اصیل ما و متهم کردن آنها به ترویج عقاید بدعت آمیز از جمله رئوس تبلیغات منفی این گروه ها بر علیه عالمان اصیل اهل سنت است .

 • آیاتی را که برای کفار نازل شده است را به مسلمانان نسبت می دهند: مسلمانان در فرق و مذاهب مختلف بر روی قرآن و آیات الهی آن به عنوان راهنمای زندگی خود تاکید دارند.در مباحث و مناظرات مذهبی محکم ترین منبع مورد استفاده آیات قرآن بوده و هر طرف مناظره که بتواند مباحث خود را بیشتر به این آیات مستند نماید از اقبال و پذیرش بیشتری برخوردا می شود .

گروه های قشری نگر مسلمان با آگاهی از این جایگاه والای قرآن در نزد اقشار مختلف مسلمان، تلاش می کنند جز به جز اعمال خود را به یک آیه قرآن مرتبط کنند.در این زمینه یک جفای بزرگ در حق اسلام و مسلمانان روا می دارند.این گروه آیاتی که در قرآن در وصف کفار و مشرکان آمده است را به مسلمانان تعمیم داده و خواستار برخورد مد نظر قرآن با کفار می گردند.

 • دین و علوم دینی را نزد عالم شاخصی فرا نگرفته اند : مدعیان جدید جامعه اسلامی علم و سواد اندک فقهی و دینی خود را نزد عالم شاخصی فرا نگرفته اند.این طیف با نفی اصل تقلید، بعد از مطالعه چند کتاب خاص ، در مقام مجتهد قرار گرفته و در مسائل مختلف اظهار نظر می کنند.
 • علاقه وافری به صدور فتوا دارند: این ویژگی گروه ها و افراد قشری نگر با ویژگی قبلی آنها مرتبط است .همانگونه که اشاره کردیم این گروه اصل تقلید از مذاهب اربعه و علمای بزرگوار و مجتهدان عصر را رد می کنند .بر اساس همین نگرش این افراد دوست دارند در مورد غالب مسائل، فتوایی متفاوت صادر کنند.رمز برجستگی این افراد در جامعه این است که متفاوت از جامعه حرکت نمایند و بر اساس همین اصل اقدام به صدور فتواهای مختلف و جدید در مسائل دینی می نمایند.
 • خود را در قامت مجدد دینی می بینند: توهم زدگی دینی ویژگی بارز این طیف از فعالان مسلمان است .این افراد در برخی ازاوقات خود را در قامت مجدد عصر جدید دیده و بر اساس همین خود باوری با نفی همه چارچوب ها و قواعد جاری در زندگی روزمره، به اقداماتی نظیر اعلام خلافت و امارت دست می زنند.

در نهایت موارد فوق، مهم ترین ویژگی هایی است که در حدیث رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم برای توصیف خوارج آمده است .اگر امروز با دقت به اطراف خود بنگریم مشاهده خواهیم کرد که خوارج امروز در لباس و پوششی جدید تیشه بر ریشه اسلام و امت اسلامی می زنند .همه باید هوشیار باشیم .امروز بدترین ضربه را به اسلام افراد و گروه های می زنند که لباس دین بر تن کرده اند !

داوود احسانی

*با اندکی ویرایش و تلخیص در تحریریه اساس نیوز

مطالب مرتبط:

محدودیت صدای بلندگوهای مساجد در مصر

وزیر خارجه اسپانیا: شمارش معکوس برای نابودی داعش آ

سیاستمدار دست راستی هلند با وعده تعطیل کردن مساجد

آمادگی اسرائیل برای انتقال سفارت آمریکا به قدس

حمله مجدد جنگنده‌های عربستانی به یمن

افشاگریهای یک دختر ایزدی از جنایات داعش

پیشنهاد ۱۵میلیون دلاری به«فلین» برای استرداد گولن

ده هزار کشته و زخمی نتیجه تجاوز عربستان به یمن

 

استفاده از تجربه منطقه پرواز ممنوع در اقلیم کردستا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات