b_300_300_16777215_10_images_b_0_0_0_10_images_Dunyaye_Islam_975878410.jpg

Asasnews:جهان اسلام در عصر کنونی به شدت درگیر خودمشغولی های درونی شده است .افزایش تنش و درگیری در دنیای اسلام، نگرانی از آینده امت اسلامی را به عنوان دغدغه مشترک نخبگان مسلمان مطرح کرده است .

تفاوت مهم تقابل عصر جدید با تقابل های اعصار و قرون گذشته در این است که درگیری های عصر ما مانند گذشته، محدود و محصور در بین واحد های سیاسی نمانده و فراتر از از دولت ها به عرصه افکار عمومی و بدنه جامعه نیز تسری پیدا کرده است .شاید بازیگری  مخرب رسانه ها و فضای مجازی زمینه ساز این فضای جدید باشد .

    غالب صاحب نظران با ابراز نگرانی از فضای نامناسب موجود در بلاد اسلامی اعتقاد دارند این شرایط مطلوب امت اسلامی نیست .البته برخی از صاحب نظران مسلمان هم اعتقاد دارند که جهان اسلام در حال یک پوست اندازی رنسانسی است و از درون چالش های کنونی مسلمانان، جامعه ای جدید بر اساس تعامل فزونتر ایجاد خواهد شد .
ما هم امیدواریم این پیش بینی محقق شود و به سان جنگ های سی ساله مذهبی که در اروپای قرن هفدهم رخ داد مسلمانان هم در سال های آینده از این فضای اختلاف و کشمکش مذهبی عبور کرده به دوره تحمل پذیری وارد گردند .

اخیرا  با یکی از دانشگاهیان  اهل سنت هم صحبت شدیم .این استاد دانشگاه و تحلیل گر اهل سنت با قبول مشکلات موجود در دنیای اسلام اعتقاد داشت نباید آینده را برای نسل جدید مسلمانان تاریک و نومیدانه ترسیم نماییم .

  ما هم با اعتقاد این برادرمان هم کلام هستیم و اعتقاد داریم در کنار هشدارهای لازم برای آگاهی امت اسلامی ،باید نور امید را در دل جوانان مسلمان روشن نگه داریم .این مساله از آن جهت اهمیت دارد که به روشنی می دانیم یکی از محورهای تبلیغی کشورهای غربی بر علیه اسلام  محور ناتوانی اسلام در پاسخ دادن به نیازهای روز انسانی و به بن بست رسیدن آن است .بر این اساس حفظ امید نسل جدید مسلمان نسبت به آینده امت اسلامی یک نیاز ضرورری است .اما این ضرورت باعث چشم بستن ما بر ضرورتهای لازم برای جهان اسلام نیست .
به اعتقاد غالب متفکران مسلمان دنیای اسلام در شرایط کنونیدر دو جبهه متفاوت با دشمنانی درگیر است :
1- دشمن خارجی :دشمن خارجی ما مسلمانان مشخص است .دشمن سنتی دین اسلام در تعریف سنتی آن همان کفار یا در تعبیر مدرن، غربی ها و اسرائیل هستند.فهم علت عناد و بغض این دشمنان به پیچیدگی زیادی نیاز ندارد..نگاه کفار به اسلام به عنوان دینی است که با ظهور خود سیطره مسیحیت و یهود را در جهان با چالش مواجه کرده است .

  بر این اساس این دشمن تلاش می کند اسلام و مسلمین را در شرایط ضعف و استیصال نگه دارد .دشمن خارجی در صدر اسلام از طریق مواجهه مستقیم نظامی و به راه انداختن جنگ صلیبی به جنگ ما مسلمانان آمد و در عصر جدید با روش های جدید تلاش دارد دنیای اسلام را به سمت ضعف و اختلاف هدایت نماید .مهم ترین راهبرد این طیف برای تضعیف ما مسلمانان تحکیم و تقویت خود مشغولی امت اسلامی است .در این فرایند مسلمانان درگیر اختلافات داخلی شده بجای تمرکز بر دشمنان اصلی دین خود بر هم کیش کشی متمرکز می گردند.
2- دشمن داخلی : دشمن داخلی امت اسلامی ارتباط تنگاتنگی با دشمن خارجی دارد .این دشمن در غالب موارد ساخته و پرداخته طراحی های دشمن خارجی است .دشمن داخلی امت اسلامی گروه هایی هستند که در قرون مختلف به اسم دین و اسلام بذرهای اختلاف را در درون امت اسلامی کاشته اند .
نماد بارز این گروه ها در شرایط کنونی  جریانات تندروی هستند که بنام اسلام در حال ترویج خشونت و برادر کشی در بین ما هستند.نکته دردآور این جریان ها این است که آنها با ادعای رفع بدعت از دین فعالیت کرده با ادعاهای فریبنده خود مانند احیای مجد و عظمت اسلام و مسلمین جوانان ما را به سمت گمراهی هدایت می کنند.

 این جریان بر این اعتقاد است که هر گونه برداشت متفاوت از آنها از اسلام و آموزه های فقهی، هم سنگ ورود در عالم کفر و نفی اسلام است .بر این اساس هم به راحتی حکم به کفر مسلمانان صادر می کنند و برای آنها هم شیعه و سنی فرقی ندارد .تجربه عملکرد این جریان در سوریه و عراق موید این ادعاست .
در نهایت بنظر می رسد جامعه اسلامی برای عبور از شرایط ناگوار کنونی و گام نهادن در مسیر تعالی و بالندگی صدر اسلام باید با شناخت کامل دشمنان اصلی خود نسبت به طراحی های پیچیده آنها هوشیار باشد .

* عبدالقیوم شکاری ،استاد دانشگاه و کارشناس مسائل رسانه

 

مطالب مرتبط:

حدود نیمی از آمریکایی‌ها خواهان استیضاح ترامپ

نگرانی روسیه از آتش‌بس بین داعش و طالبان در افغانس

چگونه حساب کاربری فیسبوک را برای همیشه پاک کنیم؟

واحدهای ویژه داعش برای ترک زبان ها

فرستاده ویژۀ «ولادیمیر پوتین» به افغانستان: وقت خر

فیلم اعدام سرباز عراقی توسط داعش+18

واکنش علمای کابل در ارتباط با شدت گرفتن جنگ از سوی

اعترافات وهابیون داعشی در آذربایجان / در حالی‌ که

ولخرجی اسرائیل برای جذب ایده‌های جدید جاسوسی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز