b_300_300_16777215_10_images_867507_125.jpg

Asasnews:سلفی گری به مفهوم تلاش برای تاسی و پیروی از اخلاق و رویه سلف صالح یکی از رویه های مقبول همه دیدگاه ها و نگرش های اسلامی است .در این مقوله، مهم ترین مشکل، تعریف مصادیق سلف صالح است.این اختلاف برداشت از تفاوت ورایت گری های تاریخی از رویداد های پس از رحلت حضرت رسول اکرم (ص) نشات می گیرد .

در مسیر تحولات رخ داده در دو دهه اخیر ، جریان و گفتمانی تحت عنوان سلفی گری جهادی نمود بارزتری در در جامعه اسلامی پیدا کرده است .مشخصه بارز این نحله اعتقادی، بر حق دانستن برداشت خاص خود از اسلام به همراه نفی سایر برداشت هاست . تلاش برای تحمیل الگوهای تجویزی خود به جامعه به همراه اعمال خشونت های غیر عادی (تحت عنوان اجرای حدود شرع) بارزترین ویژگی رفتاری سلفی های جهادی است .

تاکید بارز بر روی مقوله جهاد به عنوان مهم ترین تکلیف دینی معتقدان به اسلام و اعلام قالب و چارچوب خلافت محور به عنوان نظم سیاسی مطلوب از ویژگی های دیگری است که این طیف فکری به آن شهره پیدا کرده است .

   اندیشه حذف محور و تحمل ناپذیری اعتقادی، محدود و محصور به سلفی های نوظهور نبوده و از صدر اسلام گروه هایی مثل خوارج بر این باور بوده اند که صرفا برداشت آنها از مبانی اعتقادی و فقهی صحیح بوده و سایرین در مسیر ضلالت و گمراهی گام بر می دارند .تفاوت عمده نو سلفی ها این است که معتقدان به گفتمان سلفی گری جهادی، فقط در عالم اندیشه به نفی دیگران نپرداخته بلکه این نفی را عملیاتی کرده اند.رویه حذف محور گروه های تکفیری در عراق و سوریه نمونه های بارز عملیاتی شدن گفتمان حذف محور در عصر مدرن است .

   گفتمان سلفی گری حذف محور ، جداسازی عقیدتی خود از سایر نحله های فکری  را از موضوعات اساسی و بنیادین چون توحید آغاز کرده و به امور عادی و رفتاری مردم تسری می دهد.به بیان ساده تر جداسازی همه شمول از گفتمان این طیف را می توان در همه بخش های زندگی مشاهده کرد .  

   برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند سلفی گری جهادی مرحله ارتقاء یافته از بنیاد گرایی خلافت محور است که با برخی از جنبه های جهان شمول قرن جاری ممزوج شده است .روند رو به تعمیق دین گریزی در جامعه اسلامی و گسترش هجمه های فرهنگی علیه مبانی دینی از جمله زمینه هایی است که در بروز این بدیل خشونت بار از جنبش گری دینی در جامعه اسلامی موثر بوده است .تقابل با دنیای مدرن حداقل در مرحله شعار و حرف از ویژگی های عینی این تفکر است.

   اگر بر اساس مبانی فوق سلفی گری جهادی را جریانی صرفا ضد غربی تلقی کنیم ،تصوری باطل و نادرست است .این گرایش با بخش عمده دنیای اسلام هم مشکل دارد .تجربیات عینی یک دهه اخیر نمایانگر این برداشت تلخ است که است که بخش عمده فعالیت های این طیف بر علیه مسلمانان انجام شده است .

  واقعیت این است که اتخاذ رویه ای خود محورانه و دوری از تساهل و رواداری، این تفکر را به مبارزه بی امان و مستمر با غیر رهنمون کرده است. این غیر هم دایره ای بسیار گسترده دارد .حذف تفکر متفاوت، نسخه شفابخش این تفکر برای درمان ناخالصی های اعتقادی است.ثمره این رویه ناصواب ، در شرایط کنونی دنیای اسلام قابل مشاهده است .

مساله مهم دیگر در رابطه با سلفی های نسل جدید این است که به شدت در تلاش هستند در محیط پیرامونی و نظام بین الملل، نماینده گری جامعه اسلامی را بر عهده گیرند .بر همین مبنا، اقدامات خشونت بار خود را بنام امت اسلامی انجام می دهند.این اقدامات مقوم حرکت های اسلام هراسانه در کشورهای غربی بوده است .

 نظام گریزی  و نفی اصول اخلاق بین المللی به همراه خشونت های کور اعمال شده بر علیه اقشار عادی جامعه در کشورهای غربی از طرف گروه های انتحاری منتسب به سلفی های جهادی ،فضایی تاریک و ترسناک از اسلام و آموزه های اسلامی در افکار عمومی این کشورها شکل داده و مشکلات عدیده ای را برای مسلمانان ساکن این بلاد ایجاد کرده است .

بر اساس مباحث فوق می توان مهم ترین ثمره فعالیت سلفی های جهادی در درون جامعه اسلامی را تقویت دگرناپذیری در بین طیف های مختلف مسلمان و در بیرون از دنیای اسلام تقویت بدبینی نسبت به اسلام و مسلمانان دانست .

سرویس مذهبی اساس نیوز

مطالب مرتبط:

متن کامل گفتگوی علی یونسی درباره مشکلات و مطالبات

رئیس جمهور:صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران

خاشقچی : رژیم صهیونیستی تهدیدی برای همه دانشمندان

آمریکا قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شنا

کیک‌بوکسر داعشی زندانی شد

ا

مولوی مومن: کشاندن اختلاف علما به فضای مجازی باعث

دستگیری «گروه سرخ» طالبان در افغانستان

خوشحالی منحصر به فرد هوادار نابینای لیورپول از گل

مولانا سیدعبدالصمد ساداتی : مسئولان باید به توصیه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز