b_300_300_16777215_10_images_mandegar363.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری : در روز 14 خرداد ماه در جریان یک عملیات انتحاری در حاشیه نشست شورای عالی علمای افغانستان (در تالار لویی جرگه) کابل دست کم 8 تن کشته شدند .

این نشست با هدف محکوم کردن حملات تروریستی و حرام دانستن عملیات انتحاری و درخواست برای صلح میان شبه‌نظامیان افغانستان و دولت کابل برگزار شده بود.

در نشست شورای عالی علمای افغانستان که در آن قریب به 2000 نفر از علمای مناطق مختلف این کشور حضور داشتند، انجام عملیات انتحاری حرام اعلام شد .بر اساس اخباری که بعد از وقوع این حادثه تلخ منتشر شد، گروه داعش مسئولیت این عملیات تروریستی را بر عهده گرفت .

b_400_400_16777215_10_images_9703c181252.jpg

    اتخاذ روش های خشونت بار و برداشت های متصلبانه از دین و آموزه های دینی، مهم ترین مشکل کنونی جامعه اسلامی است.این مشکل در کشوری مثل افغانستان قریب چند دهه است که آرامش و امنیت را از مردم مسلمان این دیار سلب کرده است .ملت افغانستان پس از خروج نیروهای شوروی از این کشور، انتظار داشتند در سایه استقلال سیاسی کسب شده دوره خشونت های داخلی و جنگ را پایان یافته ببینند .اما در عالم واقعیت اتفاقات دیگری رقم خورد.افغانستان به عرصه درگیری مجاهدین سابق تبدیل شد .

    در کشاکش هماورد طلبی های گروه های مختلف، در دوسال اخیر، معضل جدیدی به معضلات افغانستان اضافه شده است .پدیده داعش و حضور این گروه در برخی از ولایات شمالی و شمال شرقی افغانستان، به مشکل جدید این کشور تبدیل شده است .داعش پس از آن که در عراق و سوریه، متحمل شکست های سنگینی شد ،بخشی از توان و نیروهای خود را به افغانستان منتقل کرد.برخی از روایت های خبری از هماهنگی و کمک کشورهای غربی در این انتقال حکایت دارد .

     افغانستان از چند جهت، عرصه مساعدی برای فعالیت گروه های خشونت طلب مثل داعش است .موقعیت جغرافیایی خاص افغانستان و مشکلات مربوط به دسترسی به مناطق صعب العبور این کشور، مهم ترین جاذبه افغانستان برای این گونه گروه هاست .سابقه فعالیت قبلی گروه هایی مثل القاعده و طالبان نیز بستر مناسب فکری و عقیدتی را برای فعالیت سایر گروه های خشونت طلب در این کشور  فراهم می کند .این شرایط در کنار اهمیت ژئوپلتیک افغانستان، زخم کهنه مردم رنج دیده این سرزمین در زمینه جنگ و خشونت داخلی را تازه کرده است .در آینده کوتاه مدت، امید کم رنگی در زمینه حل این مشکل وجود دارد .

  در این اوضاع مایوس کننده و در شرایطی که خودمشغولی های کشورهای اسلامی امید به تحرک و اقدام از طرف جامعه اسلامی برای بازگرداندن امنیت و آسایش به افغانستان را بسیار کم رنگ کرده است،علمای افغانستان تلاش کردند از طریق برگزاری یک نشست سراسری به نفی خشونت و عملیات انتحاری در این کشور بپردازند .اما شواهد و قرائن حاکی از این است که برخی از جریانات و گروه های فعال در این کشور، به شدت علاقمند به تداوم خشونت و خونریزی داخلی در این کشور هستند .

در دو دهه گذشته برخی از گروه های به ظاهر اسلامی با برداشتی کاملا متحجرانه از اسلام و تعالیم اسلامی بر اجرای افراطی اصولی مانند جهاد تاکید داشته اند .در این دوره تاکیدی دو خطای پر هزینه رخ داده است .خطای نخست این است که توجه ویژه به اصل جهاد همراه با نادیده گرفتن و یا کم رنگ کردن سایر اصول و تعالیم دین اسلام صورت گرفته و در برخی از موارد، اسلام صرفا در جهاد و جنگ خلاصه شده است.

  خطای دوم این قبیل گروه ها این است که بجای اینکه سمت و سوی جهاد و قتال را به سمت دول و گروه های غیرمسلمان نشانه روند، مسیر جهاد را به سمت خود مسلمانان سوق داده اند .نتیجه این خطای راهبردی، کشته شدن هزاران مسلمان بدست خود مسلمانان است .بخش دردناک این قصه این است که مسلمانان در سرزمین های اسلامی با ندای الله اکبر و ظاهرا برای اجرای حدود اسلامی کشته می شوند !

  بنظر می رسد این فضا بر اساس یک سناریوی پیچیده سیاسی _ رسانه ای ایجاد شده است .در چارچوب این سناریو، دنیای اسلام و مسلمانان، اسیر خود درگیری های عقیدتی شده اند .اساس این خود درگیری با نفی عقیده دیگری و تجویز تکفیر بنا شده است .

  صفحات تاریخ را ورق می زنیم مشاهده می کنیم که انسان  از آغار دوران مدرن و همزمان با شروع ثبت تاریخ به شکل امروزین، با نگاهی تنگ نظرانه تلاش داشت تا نگاه و دیدگاه مخالف خود را حذف نماید .ثمره این رویکرد، جنگ ها و کشتارهای بیرحمانه ای بود که گروه های مختلف انسانی برای حذف تفاوت ها به راه انداختند.مفروض اولیه در این دوره تاریکی این بوده است که بخشی از جامعه بشری از نظر فرهنگی و نژادی برتر و پیشرو بوده و بر این اساس حق دارد تا گروه ها و نگرش های عقب مانده و مضر را حذف نماید .

در این عصر ، حاکمیت این نگاه بر بخش قابل توجهی از تاریخ بشریت، باعث شد که جنگ و کشتار به رویه غالب دولت ها و گروه های مختلف تبدیل گردد .این کشتار در برخی از موارد با استناد به تفاوت نژادی و در برخی از موارد با تکیه بر تفاوت های مذهبی و اعتقادی صورت گرفت.

   از قرن چهاردهم میلادی با آغاز دوره ای از تحول در اروپا، بتدریج نگاه جامعه بشری به مقوله تنوع و تکثر تغییر پیدا کرد .اروپا از این مقطع تاریخی وارد دوره رنسانس شد .اوج تحول رخ داده در مسیر تحولات ایجاد شده در چند قرن، انعقاد معاهدات صلح وستفالی و پایان جنگ های سی ساله مذهبی در اروپا (1648 میلادی) در قرن هفدهم بود .از این تاریخ به بعد اروپا و دنیای مسیحیت یاد گرفتند که چاره ای جز تحمل تنوع عقیدتی ایجاد شده در بین خود ندارند .

         بر خلاف این روند،جامعه اسلامی در قرن بیست و یکم در مسیری کاملا متفاوت حرکت می کند .نفی هم کیشان به بهانه اختلاف نظر های جزئی در مسائل غالبا فقهی، روند مسلط بر بلاد اسلامی شده است .در این هیاهوی کم سابقه، صدای عقلای امت اسلامی کمتر به گوش می رسد .خشونت طلبان با بهره گیری از آخرین دستاوردهای ارتباطی، ذهن جوانان ما را به گونه ای شستشو می دهند و چنین القاء می نمایند که راه بهشت از کوچه برادر کشی می گذرد!

   برخی از رسانه ها هم میدان دار این معرکه شده اند .شبکه هایی که به اسم شیعه به مقدسات اهل سنت توهین می کنند و در نقطه مقابل شبکه هایی که به نام دفاع از اهل سنت، بذر کینه و عداوت را در ذهن جوانان ما نسبت به مذهب مقابل می کارند،در زمره این رسانه ها قرار دارند .نکته مهم در این حیطه این است که عقلای فریقین بارها تاکید کرده اند که مباحث و رویکردهای این گونه شبکه ها هیچ ارتباطی با باورهای اصیل آنها ندارد .

    ساده لوحانه ترین برداشت این است که نیت و اهداف این شبکه ها را در مسیر خیر و منفعت جامعه اسلامی ارزیابی کرده با آنها همراهی و همسویی نماییم .پیچیدگی های دنیای امروز بسیار بیشتر از قرون گذشته است،اما ما مسلمانان در قرن بیست و یکم با نگاهی کاملا سطحی و بدور از درایت و دوراندیشی اسیر جریان سازیهای رسانه ای این گونه رسانه ها می شویم .نتیجه این سطحی نگری شرایط کنونی حاکم بر بلاد اسلامی است .

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

آنکارا ورود عناصر داعش به عراق را تسهیل می‌کند

ا

تقدیر جمعی از فعالان اجتماعی، سیاسی و دانشگاهی از

ینی شفق:سرکرده داعش تحت حمایت آمریکاست

حسنی مبارک رو در روی محمد مرسی قرار گرفت

تخریب دانشکده معارف اهل سنت عراق توسط داعش

کره شمالی: به هر حمله‌ای از سوی آمریکا، پاسخ می‌ده

اردوغان: ترکیه را به خاطر مسلمان بودن به عضویت ات

 

هواپیمای حامل ۳ آمریکایی آزاد شده از کره شمالی وار

پایان سیادت عربستان بر نفت آسیا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات