b_300_300_16777215_10_images_abdsadeceelcilikdegilvicdandayaradaacti4635545.jpg

اساس نیوز-روزنامه «birgun»: ترامپ به هر دلیلی هم که سفارت آمریکا را به شهر بیت المقدس انتقال داده باشد معلوم است که وی از غلیان های منطقه بی اطلاع است و حتی اگر در این زمینه به او هشداری داده شده باشد توجهی به آنها نکرده است.

فلسطینیانی که به انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس معترض بودند باز هم از طرف نظامیان اسرائیلی مورد هدف قرار گرفتند. در این درگیری ها 55 فلسطینی جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزار نفر نیز زخمی شدند. این وضعیت نتیجه خوی تحریک کنندگی ترامپ می باشد. این جمله من به معنی خوب بودن آمریکا و بد بودن ترامپ نیست. رئیس جمهورهای سابق آمریکا از سال 1995 که تصمیم به انتقال سفارت آمریکا به قدس گرفته شد تا کنون هر شش ماه یک بار که این قرارنامه برای امضا و اجرایی شدن روی میز آنها قرار می گرفت آن را به تعویق می انداختند. آنها فقط نمی خواستند مشکلی بر مشکلات جاری در خاورمیانه اضافه نگردد. از نظر آنها در خاورمیانه که بواسطه روسای مشترک پروژه خاورمیانه بزرگ و اعضای آنها در هرج و مرج بسر می برد نیازی به انتقال سفارت به قدس وجود نداشت. همچنین خشمگین کردن همپیمانان عرب نیز برای آنها مسرت بخش نمی بود.

اما ترامپ که هیچ تجربه سیاسی نداشت و به نظر من حتی در اوایل کار فکرش را هم نمی کرد که انتخاب شود، ساده ترین قولی که در زمان کارزار انتخاباتی داده بود را یعنی انتقال سفارت آمریکا به قدس را عملی کرد.ترامپ قرارنامه سال 1995  که تبعات اجرا کردن آن قابل پیش بینی نبود را امضا نمود. قرارنامه ای که بعد از 22 سال از زمان صدور به امضا رسید.

دموکرات های آمریکایی از همان ابتدا به انتقال سفارت این کشور به قدس مخالف بودند اما این تصمیم در بین جمهوریخواهان نیز باعث دو دستگی شده بود. برای لابی یهودی نیز با استفاده از این شکاف ها قانع کردن ترامپ برای اجرایی کردن انتقال سفارت به قدس کار چندان مشکلی نبود. برای ترامپ هم این یکی از فرصت هایی شد که برای رای دهندگانش خودی نشان دهد. خواستش این بود که رئیس جمهوری باشد که توانست قدمی را بردارد که روسای جمهور سابق جرات نکرده بودند بردارند. در واقع ترامپ همانگونه که همه می دانند دارای کاراکتری نمایشی می باشد.

ترامپ با این اقدام خود در زمینه سیاست داخلی توانست به اجبار هم که شده دودستگی موجود در بین جمهوریخواهان را از بین ببرد. در زمینه سیاست خارجی هم باید گفت که ترامپ بویژه در موضوع فلسطین با هدف تحت فشار قرار دادن طرف فلسطینی برای سازش این قدم را برداشت. شاید هم با خود تصور کرده بود که عکس العمل فلسطینیان توسط اسرائیل سرکوب خواهد شد و طرف فلسطینی هم بطور غیرمستقیم مجبور خواهد شد بر سر میز مزاکرات سازش بنشیند.

ترامپ به هر دلیلی هم که سفارت آمریکا را به شهر بیت المقدس انتقال داده باشد معلوم است که وی از غلیان های منطقه بی اطلاع است و حتی اگر در این زمینه به او هشداری داده شده باشد توجهی به آنها نکرده است. بهرحال چندین انسان بدون اسلحه که به افتتاح سفارت آمریکا در قدس معترض شده بودند در نتیجه اجرای قرارنامه توسط ترامپ، در غزه جان خود را از دست دادند.

حالا دیگر قدس که اسرائیل آن را اورشلیم می نامد پایتخت ابدی اسرائیل است. امکان تقسیم آن نیز وجود ندارد. فلسطینیان می خواهند قسمت شرقی قدس پایتخت کشور آینده فلسطین باشد. در خواسته های هر دو طرف نیز دلایل دینی و ملی وجود دارد . اما قدس نه فقط برای یهودیان و مسلمانان بلکه برای مسیحیان نیز دارای اهمیت بسیار می باشد.

در دنیای عرب بغیر از سوریه هیچ کشوری از آرمان های فلسطین بصورت عملی حمایت نمی کند . حتی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی که دیگر بصورت زبانی نیز از فلسطینیان حمایت نمی کند. او تا چند روز قبل تاجایی پیش رفت که گفت فلسطینیان باید طرح سازش اسرائیلی که از طرف آمریکا پشتیبانی می شود را قبول نمایند.

ترامپ مسئول قتل عامی است که امروز اسرائیل مرتکب آن شد. ترامپ که گمان می کرد در تاریخ بعنوان رئیس جمهوری که مسئله اسرائیل – فلسطین را حل کرد شناخته خواهد شد اما تاریخ او را بعنوان یک قاتل خواهد شناخت.

----انتهای مطلب----

 

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

مولوی موحدی:مسئولان شمشیر فاروقی و علوی را بر سر م

امام جمعه اهل سنت گنبد:قدر فرصت های طلایی رمضان را

درباره سوره «تبّت» (بخش نخست)

دستگیری یک عضو داعش در روسیه

افتتاح اولین سینما در عربستان در 18 آوریل

درد دلی با رسول الله

مواظب اطفال عزیز خود باشید

امروزه منافقین شبهاتی بر پیامبر اسلام و قرآن ایجا

آخوند آرخی :امروز اسلام در معرض هجمه افراطی ها و ل

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات