b_300_300_16777215_10_images_108665788_137038234afaae.jpg

اساس نیوز : به دنبال ادعای گروه های مسلح سوری مبنی بر حمله شیمیایی در دومای سوریه، ایران، سوریه، آمریکا و فرانسه به این اتهام واکنش نشان دادند.

به دنبال ادعای گروه های مسلح سوری مبنی بر حمله شیمیایی در دومای سوریه، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، گزارش‌ها درباره تلفات گسترده ناشی از این حمله وحشتناک است و اگر این حمله تایید شود نیازمند واکنش بین‌المللی است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: این گزارش‌ها وحشتناک هستند و چنانچه مورد تایید قرار بگیرند ما خواستار واکنش فوری جامعه بین‌المللی می‌شویم.

او با اشاره به سابقه استفاده از تسلیحات شیمیایی که به دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نسبت داده می‌شود، مدعی شد دولت سوریه و حامی آن یعنی روسیه باید مسوول باشند و"هرگونه حملات بیشتر باید فورا جلوگیری شود".

ناوئرت گفت: "روسیه با حمایت تزلزل‌ناپذیر از رژیم اسد نهایتا مسوول این حملات وحشیانه است."

این بیانیه پس از آن منتشر شد که شنبه گروه شورشی سوری "جیش لااسلام"، نیروهای دولتی را به پرتاب بمب‌های بشکه‌ای حاوی مواد شیمیایی روی غیرنظامیان در غوطه شرقی متهم کرد؛ ادعایی که دمشق آن را رد کرده است.

این گروه مدعی شد در حمله مذکور ۱۰۰ تن کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد ۱۱ تن در دوما در نتیجه استنشاق دود برخاسته از سلاح‌های متعارف استفاده شده از سوی نیروهای ارتش سوریه دچار جراحت شدند و ۷۰ تن دچار مشکلات تنفسی شده‌اند.

دمشق: اتهام‌ها به ارتش سوریه کذب است

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) روز شنبه با انتقاد از تداوم فضاسازی رسانه‌های غربی علیه ارتش سوریه که همزمان با آزادسازی شهر دوما صورت می‌گیرد، نوشت: اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی در این شهر بی اساس و کذب محض است.

پاپ حملات شیمیایی در سوریه را محکوم کرد

«پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان امروز (یکشنبه) حمله شیمیایی در سوریه را محکوم کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، وی این اقدام را استفاده غیرقابل توجیه از ابرازی که برای نابودی به کار می‌رود توصیف کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنانی گفت: «چیزی به عنوان جنگ خوب و بد وجود ندارد اما هیچ چیز هم نمی‌تواند استفاده از چنین ابزار‌هایی را علیه مردم بی‌دفاع توجیه کند.»

روسیه: ادعای حمله شیمیایی به دوما دروغ است

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، ادعاهایی که درخصوص حمله شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی مطرح می‌شود، با هدف توجیه حمله به سوریه است.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: طرح اتهام‌ها درخصوص حمله شیمیایی در سوریه با هدف حمایت از تروریست‌ها و توجیه حملات احتمالی از خارج است.

ماکرون: دمشق، خط قرمزها را زیر پا نگذاشته است

در واکنش به تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله به سوریه با ادعای انجام حمله شیمیایی توسط دولت سوریه در دوما، رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که دمشق خط قرمزها را زیر پا نگذاشته است.

ترامپ: بشار اسد، بهای سنگینی را خواهد پرداخت

رئیس جمهوری آمریکا با طرح این ادعا که حمله شیمیایی توسط نظام سوریه به دوما صورت گرفته است، گفت که بشار اسد بهای سنگینی را به دلیل حمله شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی دمشق خواهد پرداخت.

به نقل از اسکای نیوز عربی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امروز (یکشنبه) در توئیتی نوشت: "افراد بسیاری از جمله زنان و کودکان در یک حمله شیمیایی دیوانه‌وار جان خود را از دست دادند".

ترامپ در راستای ادامه ادعاهای خود درخصوص حمله شیمیایی در دوما، انتقاداتی را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و همچنین کشور ایران مطرح کرد.

ترامپ افزود: اگر باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا به خط قرمزی که مشخص کرده بود، پایبند می‌ماند فاجعه در سوریه از مدت‌ها قبل پایان یافته و بشار اسد به تاریخ می‌پیوست.

b_400_400_16777215_10_images_9897.jpg

واکنش سازمان ملل به حمله شیمیایی در «دوما»

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان نمی‌ تواند صحت گزارش‌ های منتشره درباره حمله شیمیایی در «دوما» واقع در سوریه را تأیید کند.

واکنش ایران به حمله شیمیایی در «دوما» در سوریه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حمله شیمیایی صورت گرفته در منطقه دوما در غوطه شرقی دمشق اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست های اصولی خود و آموزهای دینی و اخلاقی و به عنوان یکی از قربانیان سلاح های شیمیایی، بکار گیری اینگونه سلاح ها توسط هر طرف و در هر جای جهان را به شدت محکوم می کند.

بهرام قاسمی افزود: ادعای کاربرد سلاح شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی دمشق توسط ارتش سوریه با واقعیت های موجود همخوانی ندارد. دولت سوریه همکاری مطلوبی با سازمان ملل متحد در موضوع شیمیایی داشت و جامعه بین الملل پس از پیوستن این کشور به معاهده منع گسترش سلاح های شیمیایی، تمامی امکانات تولید و ساخت سلاح های شیمیایی آن را منهدم کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که ارتش سوریه دست برتر را در میدان نبرد با تروریست های مسلح دارد، بکارگیری مواد یا سلاح شیمیایی توسط آنها امری منطقی به نظر نمی رسد.

قاسمی در پایان هشدار داد: چنین ادعاها و اتهاماتی از سوی آمریکایی ها و برخی کشورهای غربی نشان از توطئه ای جدید علیه دولت و ملت سوریه و بهانه ای برای اقدام نظامی علیه آنان دارد و قطعا بر پیچیدگی اوضاع در این کشور و منطقه خواهد افزود و تروریست ها را نیز در ادامه جنایات خود جری تر خواهد ساخت که البته به نفع صلح، ثبات و امنیت منطقه و جهان نخواهد بود.

b_400_400_16777215_10_images_603x339_cmsv2_a294dac6032654b1ac4d623acafa007e3122574.jpg

 

مطالب مرتبط:

طالبان ادعای دریافت تسلیحات از ایران را رد کرد

فرمانده سابق نیروهای مسلمان بوسنی از اتهام ارتکاب

تبلیغات داعش برای حمله به غرب +عکس

حمله موشکی آمریکا به سایت راداری یمن

تشکیل هیات افتای مهاباد

ناو هواپیمابر شارل دوگل عملیات نظامی خود بر علیه د

نشست چهار جانبه تقویت صلح و آشتی در افغانستان برگز

ابراز نگرانی رسانه‌های غربی در مورد جمعیت مسلمانان

ابراز همدردی مقامات ترکیه با حادثه دیدگان ریزش ساخ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز