b_300_300_16777215_10_images_13677_4137753900_382_275.jpg

اساس نیوز : سال 1396 با همه وقایع تلخ و شیرین آن به پایان رسید .در سال گذشته درگیری درونی جامعه اسلامی در مناطق مختلف ادامه پیدا کرده و جنبه های نگران کننده تری از خودمشغولی مسلمانان رویت شد .

اگر بخواهیم نگاهی به پشت سر انداخته و وقایع سال قبل را در گستره امت اسلامی بنگریم، شاهد روزهایی تاریک و نا امید کننده خواهیم بود .تداوم درگیری در عراق ، سوریه و یمن و بی ثباتی سیاسی و اجتماعی نگران کننده حاکم بر بخش قابل توجهی از کشورهای اسلامی، نوید بخش روزهای خوب برای ما مسلمانان نیست .

حال بماند که در فلسفه آغاز سال جدید خورشیدی و فرارسیدن بهار طبیعت نقطه نظرات متفاوتی در بین علما و صاحب نظران وجود دارد .اما سوای این اختلاف نظرات، اصل مسلم این است که این مقطع را بدون توجه به عقبه غیر اسلامی آن می توان به عنوان یک نقطه عطف در جهان خلقت در نظر گرفت .

با این توضیح لازم و با توجه به تحولاتی که بلاد اسلامی در سال های اخیر پشت سر گذاشته اند، سوال این است که مهم ترین آرزوی ما مسلمانان در سال جدید چیست ؟

قطعا بخش قابل توجهی از ما خواهیم گفت صلح و امنیت مهم ترین آرزوی مسلمانان برای سال جدید است .برخی دیگر نیز ممکن است بر جنبه های اقتصادی و اجتماعی تکیه کرده و وفور نعمت و همدلی اجتماعی را به عنوان مهم ترین آرزوی خود در سال جدید، برای امت اسلامی ذکر کنند.

  اما بنظر می رسد مهم ترین نیاز جامعه اسلامی در شرایط خطیر کنونی ،عقلانیت است .اگر مسلمانان به عقلانیت در مفهوم واقعی و اصیل آن برسیم، در شناخت دوستان و دشمنان واقعی خود دچار مشکل نخواهیم شد .عقلانیت باعث خواهد شد که در زمین دشمنان دین مان بازی نکنیم و بازیچه طراحی های خطرناک آنها نشویم .

    ثمره عقلانیت حقیقی درک درست و واقعی از شرایط روز و انطباق خردمندانه با این تحولات است .امروز جامعه اسلامی از این درک خردمندانه فاصله گرفته است .علت این فاصله گرفتن، تاثیرگذاری فضاسازیهای رسانه ای غربی ها در بلاد اسلامی است .

   این رسانه ها حساسیت ما را نسبت به یکدیگر تحریک کرده زمینه جنگ و منازعه مذهبی در بین مسلمانان را تقویت می کنند .غالب حاکمان اسلامی هم اولویت نخست را بر حفظ تاج و تخت خود گذاشته حریصانه در پی جلب رضایت و حمایت دول بزرگ غربی و در راس آن امریکا هستند.

در این شرایط از این دسته حکام نمی توان انتظار عقلانیت رفتاری داشت .این طیف مجبورند برای بقای زمامداری خود در مسیر مورد نظر حامیان خود عمل نمایند .

    جنبه مهم نهادینه شدن عقلانیت در جامعه اسلامی، پذیرش اصل تکثر و تعدد برداشت های اعتقادی و فقهی در مسائل مختلف دینی است .در عصر کنونی در جامعه بشری دوران یکپارچگی برداشت ها به سرآمده است و اصل پذیرفته شده در زندگی مدرن، پذیرش تنوع و تکثر دیدگاه هاست .بر خلاف این قاعده پذیرفته شده، برخی از گروه های اسلامی با تکیه بر تهجر و تعصب فکری ،به دنبال حذف برداشت های مخالف خود در جامعه هستند .

در غالب موارد بررسی اسناد و مدارک منتشر شده نشان دهنده این حقیقت است که غربی ها و بویژه امریکایی ها یکی از حامیان اصلی گروه های مذکور هستند .منافع این گروه ها برای آمریکا چیست ؟

  مهم ترین منفعت این گروه ها برای غرب این است که اقدامات آنها ، بر فضای اختلاف و چند دستگی در جامعه اسلامی دامن زده و با تقویت خشونت و جنگ زمینه حضور و دخالت کفار در بلاد اسلامی را فراهم      می کنند.بخش قابل توجهی از اعضا و هواداران این گونه گروه های اسلامی هم بدون توجه به ابعاد منفی کارهای خود، با تصور این که در حال خدمت به اسلام و مسلمین هستند ،بر آتش چند دستگی و اختلاف     می دمند.

  امید است که در سال جدید خورشیدی عقلانیت بر امور و کارهای فعالان مسلمان حاکم گردد .امید که دوست و دشمن واقعی خود را بشناسیم و بتوانیم در جهت منافع مشترک امت اسلامی با همدلی و همراهی فکری امت اسلامی را از شرایط ناگوار کنونی رهایی بخشیم .

 

 

مطالب مرتبط:

جذب جوانان مصری برای شرکت در فیلم‌های مستهجن در ام

 

بالاترین مخارج نظامی، متعلق به کدام کشورهاست؟

مولوی حنیف: اقدامات خشونت بار داعش ارتباطی به اصل

طراح حمله تروریستی به کاخ ریاست جمهوری اندونزی به

یک مقام آمریکایی: ایران پهپاد تجسسی ما را بر فراز

 

واکنش اوقاف فلسطین به یورش وزیر اسرائیل به مسجد اب

مشاهده پرچم کره شمالی در شهر میدلزبورو انگلیس/عکس

مسلمانان مجاز به ایجاد مساجد هستند ، این حقی است ک

انتقاد از احتمال تعطیلی «مدارس اسلامی» در دانمارک

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات