b_300_300_16777215_10_images_545661600x330.jpg

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری : خبرهای ناگواری از سوریه و از منطقه غوطه شرقی به گوش می رسد .خبرها و روایات موثق حکایت از آن دارد که در این منطقه یک فاجعه انسانی در حال رخ دادن است .

جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر از ساکنان این منطقه در یک معرکه جنگی خانمانسوز گرفتار آمده اند.تصاویر منتشر شده از این منطقه نشان دهنده عمق فاجعه است .سازمان های بین المللی و در راس آن سازمان ملل در قبال فاجعه غوطه، فقط به محکومیتی سیاسی بسنده کرده اند .

هر دو طرف ماجرا در این معرکه یکدیگر را به جنایت و کشتار غیر نظامیان متهم می کنند .سوای مقصر این حادثه،مساله مهم در این تراژدی انسانی این است که در غوطه شرقی انسانیت در حال قربانی شدن است .

اوضاع داخلی سوریه در سال های اخیر به قدری پیچیده و چند لایه شده است که تشخیص سره از ناسره بسیار مشکل شده است .

ظاهر امر حکایت از این دارد که گروهی از کشورها که بر ماندن بشار اسد بر مسند قدرت تاکید دارند، با کشورهای دیگری که خواهان کنار رفتن وی از قدرت هستند، تعارض منافع پیدا کرده اند .

b_400_400_16777215_10_images_2098678.jpg

مردم بیچاره سوریه هم قربانی اصلی این تعارض منافع شده اند .میلیون ها نفر از مردم این سرزمین تاریخی، خانه و کاشانه خود را در جنگ داخلی از دست داده آواره کشورهای دیگر شده اند .

سوریه بخشی از خود مشغولی های ما مسلمانان در سال های اخیر است .دنیای اسلام در دو دهه اخیر به درد مزمن خود مشغولی گرفتار شده است.

ثمره این خودمشغولی برادر کشی و از بین بردن سرمایه های ارزشمند اقتصادی مسلمانان برای رسیدن به اهدافی مبهم است .غافل از این هستیم که در خارج از دنیای اسلام برای ما دورنمای تاریکی از جنگ ها و درگیری های بزرگتری را ترسیم کرده اند .

اگر امروز هوشیار نباشیم، در فاز بعدی درگیری های مسلمانان در منطقه خاورمیانه از حالت جنگ داخلی فراتر رفته به جنگ رسمی بین چند کشور اسلامی تبدیل خواهد شد .متاسفانه زمینه های وقوع این جنگ کاملا آماده است .

امروز اگر به داد مردم مظلوم غوطه شرقی نرسیم ،در آینده غوطه های دیگری در راه است !

مطالب مرتبط:

انهدام ستون بزرگ نظامی داعش متشکل از ۴۵۰ خودرو

بی پولی به داعش رسید، فرار اعضا به دلیل عدم دریافت

شورش و وحشت درپایتخت داعش

ا

حمل پرچم داعش اجباری شد

عربستان پاسخ قطر را قبل از اقدام بررسی می کند

پیشنهاد رشوه از سوی عربستان در ازای مخالفت با بشار

یوسف آخوند ایری :خانواده ها مراقب جوانان خود باشن

عربستان از مرگ برادر ملک سلمان خبر داد

توصیه‌های پدرانه کارتر به دونالد ترامپ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز