b_300_300_16777215_10_images_AP230363120895800x451.jpg

اساس نیوز: در ماه های اخیر و با جدی تر شدن نقش شاهزاده محمد بن سلمان در ساختار تصمیم گیری و سیاست گذاری عربستان سعودی، این کشور، شاهد سیاست های اصلاحی متنوعی بوده است که عمدتا در چارچوب نیل به اهداف سند 2030 توجیه می شود. در این میان، آنچه برای ناظران و تحلیل گران مهم می نمود، واکنش جامعه سنتی عربستان و بازخوردهای معطوف به این سیاست های اصلاحی از سوی اقشار مذهبی این کشور بود؛ چرا که جامعه عربستان، همواره با ویژگی هایی مانند وهابیت، سلفیت، پایبندی به سنن قبیله ای و تقابل با بدعت آفرینی [ادعایی] شناخته می شد. ویژگی هایی که در تقابل آشکار با محتوا و آثار سیاست های اصلاحی بن سلمان قرار گرفته و تاحدود زیادی منطق زمینه ای تحلیلِ ناظران را آشکار می کرد.

 

اما با گذشت زمان و با نگاه به وضعیت جامعه امروز عربستان، نکته ای اساسی خود را نمایان می کند که به نظر می رسد تاکنون در بسیاری از تحلیل ها و ارائه دیدگاه ها دیده نشده است. این نکته اساسی، تغییر رفتار [ظاهرا غیرمنتظره] قشر مذهبی و جامعه وهابی عربستان است. اصلاحات جدید بن سلمان، در اکثر موارد، با خطوط قرمز باورهای اجتماعی وهابیت در تقاطع است. در مباحثی مانند آزادی نسبی حجاب، حضور زنان در موقعیت های اجتماعی که تاکنون ممنوع بود، روابط با کشورهای دشمن اسلام و ... همگی در تعارض آشکار با آن چیزی است که پیش از این وهابیت در گفتار یا در رفتار، ادعای مخالفت با آن را پیش کشیده است.

 

قبل از این، طرفداران وهابیت، با این ادعا که وهابیت اهل سیاسی کاری نیست و هیچ گاه حاضر به مماشات درخصوص نقض احکام دین نخواهد شد، بسیاری از کشورهای مسلمان را به غیراسلامی بودن متهم کرده و نظام های دینی آنان را به عنوان اسلام سیاسی کار، تحقیر می کردند. بسیاری از طرفداران عربستان، نظام سیاسی این کشور را با این ادعا که مجری تمام و کمال اسلام و مطابق با رفتار سلف صالح است، می ستودند. اما به یکباره، وهابیت، با آزمونی مهم بر سر راه خود مواجه شد.

 

تاکنون، حکومت عربستان به عنوان کشوری که به زنان اجازه رانندگی نمی دهد، انتخابات را غیرشرعی می داند، حجاب کامل و برقع در آن اجباری است و ... شناخته می شد و این اقدامات معمول و نامعمول را به عنوان اجرای دستورات دین توجیه می کرد. وهابیت نیز، در جایگاه نظام دینی مستقر در عربستان، این اقدامات و سیاست ها را می ستود و آن را عین دستورات اسلام اعلام می کرد. این وضعیت اجرای دستورات [ادعایی] اسلام، عربستان را برای بسیاری از افراد که جامعه خود را با وضعیت این کشور مقایسه می کردند، جالب و قابل توجه کرده بود. تا جایی که در برخی کشورهای جهان اسلام، این چهره اسلامی هماهنگ میان دولت عربستان و نظام دینی این کشور، فرصت هایی را برای گسترش دامنه نفوذ و افزایش قدرت نرم دولت سعودی فراهم آورده بود.

 

اما در ماه های اخیر، انتشار سند 2030 و اهداف متجددانه مذکور در آن، برقراری رابطه با صهوینست های اشغالگر فلسطین، آزادی حجاب زنان تا جایی که برنامه آوازه خوانی و برهنگی خوانندگان زن آشکارا در عربستان اجرا می شود، آزادی نسبی در توهین برخی شهروندان عربستانی به مقدسات دینی، حضور نیمه برهنه مقامات و سیاستمداران زن در دربار دولت یک کشور مدعی اسلام، حسن رابطه با آمریکا، کشوری که متعرض به ساحت قبله اول مسلمین است و ... همه و همه، چشم بسیاری از ناظران مسلمان را به واکنش جامعه وهابی عربستان در قبال این رفتار غیراسلامی آشکار دوخته است.

 

در این میان، آنچه جالب توجه است، تداوم رفتار و ثابت قدمی وهابیت است. هر تحولی در سیاست داخلی و سیاست خارجی عربستان رخ داده است، این، وهابیت بوده است که همواره بر یک سیر رفتار ثابت و مداوم ادامه طریق داده است. اما ثبات قدم وهابیت نه در نصیحت و هدایت دولت و جامعه عربستان، بلکه مانند گذشته، در توجیه رفتار سیاستمداران و حمایت از سیاست های معمول و نامعمول دولت سعودی است. وهابیت، در مسیر موجه سازی و دلیل تراشی برای رفتار دولت سعودی مانند همیشه ثابت قدم و مُصر است. حال، این رفتار، برقراری رابطه با صهیونیست های متجاوز باشد یا تأسیس مرکز فحشا و جواز کشف حجاب، تفاوتی نمی کند. وهابیت با ثبات قدم خود، انگار به ماشین دلیل تراشی دولت سعودی تبدیل شده است. در شبکه های اجتماعی، یکی از کاربران پیش بینی جالبی را مطرح کرده است. وی با اشاره به دلیل تراشی های علمای وهابی در هفته های اخیر اینگونه نوشته است: «بعید نیست که در ماه ها یا سال های آینده، شاهد شرعی سازی همجنسگرایی در دولت سعودی باشیم». شاید، در نگاه اول این پیش بینی کمی دوراز انتظار یا توأم با سوءظن به نظر برسد، اما با کمی تأمل و بررسی رفتار تعاملی وهابیت با دولت سعودی از یک سو و «تعامل عاشقانه» دولت سعودی با دولت ها و نهادهای غربی از سوی دیگر، منطق زمینه ای این پیش بینی آشکار می شود. همچنین، از دولتی که حاضر به تحریم و اعمال فشار مضاعف به مردم مظلوم فلسطین شده و با رژیم اشغالگر قدس همکاری می کند، چنین تصمیمی بعید هم به نظر نمی رسد. 

 

بنابراین، وهابیت در مسیر خود ثابت قدم است. اما این دل های بیدار مسلمین است که با فروافتادن پرده دین از چهره سیاسی کار وهابیت و نمایان شدن بیهودگی ادعای سلفی گری سعودی، به ماهیت واقعی این روایت از اسلام پی برده و به اصول اسلامی حقیقی، عقلانیت و میراث علمی ماندگار جهان اسلام رجوع کنند.

#دیده_بان_جهان_اسلام

مطالب مرتبط:

چه کشورهایی از آمریکا در جنگ احتمالی با کره‌شمالی

منطقه امن استراتژی کابل برای قطع نفوذ پاکستان بر ط

ا

شکایت از یک روحانی مسلمان اقلیم کردستان به‌ اتهام

ا

بازتاب خبر ازدواج یک خواهر و برادر در پاکستان +عکس

بازداشت مردی در فلوریدا به اتهام تهدید ترامپ

ا

ایجاد رعب و وحشت با تظاهر به اسیدپاشی به زنان مسلم

زندگینامه ماموستا سید بهاءالدین آرندان – کردستان

زندانی شدن دخترجوان روس بخاطرتلاش برای پیوستن به د

اهل سنت از کارهای خشونت بار مبرا هستند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز