b_300_300_16777215_10_images_fghe.jpg

اساس نیوز: سخنران مسجد جامع مرکزی خاتم النبیین صلی الله علیه واله وسلم ولایت نیمروز افغانستان در سخنان اخیر خود به موضوع نیازهای انسان از دیدگاه اسلام پرداخت.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولانا بشیر احمد خطیبی در بیانات خود گفت: «با وجود آنکه هدف از خلقت و عزتمندی ما انسان ها، در عبادت و بندگی خدای متعال قرار دارد به همان نسبت شادی هایمان نیز باید بر پایه دستورات الهی و اجرای سنت های پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه واله وسلم باشد. همه ما انسان ها در دنیا زندگی می کنیم و خدای متعال در وجود ما علاوه بر استعداد های معنوی، میل بندگی و عبادت نیز گذاشته است. لذا در طبیعت ما، میل به شهوات و میل به لذت های دنیایی نیز وجود دارد».


مولانا بشیر احمد خطیبی ادامه داد: «خدای متعال برای سوء استفاده نکردن انسان ها از غرایض شهوانی و لذت های دنیایی خود و برای اینکه بندگانش به انحراف کشیده نشوند، مسیر های بسیاری همچون نکاح و استفاده از سرمایه های دنیا به روش های صحیح را گذاشته است».


استاد تفسیر مسجد جامع مرکزی با بیان اینکه می بایست ضرورت های نفسانی خود را به طریقه حلال پاسخ دهیم افزود: «انسانی که نیاز به جنس مخالف خود دارد می تواند آن را از طریق نکاح شرعی و حلال به دست آورد تا به گناه و انحراف کشیده نشود و گرنه چه بسا که جامعه را فساد دربر گرفته و هرج ومرج به وجود آید. از سوی دیگر، امنیت و آسایش اجتماعی در جامعه به هم می خورد. لذا انجام نکاح مطابق با چارچوب شریعت اسلام لازم است. اسلام به نکاح صورت شرعی و عبادی داده است، پس نباید انجام آن همراه با مشکلات و افراط در خواسته های شخصی طرفین باشد».


خطیب مسجد جامع مرکزی خاتم النبیین صلی الله علیه واله وسلم اظهار داشت: «حضرت رسول الله صلی الله علیه واله وسلم، جوانان بالغ و توانمند را برای افزایش نسل پاک و صالح، تشویق به عقد نکاح و ازدواج می کرد تا ضرورت هایشان تکمیل شده و به علاوه خودشان را از اغراض و چشم چرانی دور نگه دارند. نتیجه چنین ازدواج ها به دنیا آمدن فرزندان خوب و تضمین سلامت جامعه است. نبی مکرم اسلام درباره نکاح و امر ازدواج توصیه های کارشناسی مهمی را بیان داشته است که اگر خانواده ها و جوانان مسلمان به آنها عمل کرده و گفتار های آن حضرت را در زندگی خود به کار ببندند هیچ مشکلی در جامعه به وجود نخواهد آمد».


عضو شورای عالی مدرسه دینی احیا العلوم سیاه چشمان زرنج تصریح کرد: «جوانان نباید به خاطر برخی سرزنش والدین، از آنها رنجیده خاطر شده و یا بدون مشورت با آنها تن به ازدواج دهند، چرا که آن ازدواج دچار مشکل خواهد شد. شریعت اسلام هر چند که به جوان بالغ اجازه داده است تا به میل خود همسر اختیار کند، لیکن در زندگی استفاده از تجربیات دیگران هم لازم است. از سوی دیگر اگر پدر و مادری بدون اطلاع از نظر فرزند خود، وی را به عقد کسی درآورند، این کار ظلم محسوب می شود. تاکنون ازدواج های زیادی منجر به شکست شده است چون طرفین نتوانسته اندخودشان را با شرایط موجود وفق دهند. ازدواج و زندگی زناشویی زندگی مشترک چیزی نیست که آن را فدای مسائل خانوادگی و معاملاتی کنیم. امروز ازدواج های جوانان فدای مسائل حاشیه ای می شود و با این کارها زندگی آنها را خراب می کنیم. پس یکی از دلایل افزایش طلاق در جامعه به نارضایتی پسر و دختر به ازدواجش برمی گردد. در گذشته آمار طلاق کمتر بود ولی روز به روز افزایش میابد».


مولانا خطیب خاطر نشان ساخت: «دومین عامل طلاق این است که زن وشوهر بدون درک متقابل نسبت به هم، تصمیمات عجولانه ای می گیرند. زن نباید از طریق ملامت کردن، شوهرش را تحریک کند. بعضی از زنان، به خاطر یک اشتباه، خود را خانه خراب کرده اند. در میان مردان نیز هستند کسانی که زود تصمیم گرفته و در صورت رفتن زن به خانه خویشاوندان خود، وی را تهدید به طلاق و جدایی می کنند.


بدانید که زن نمی تواند با والدین و خویشاوندان خود قهر کرده و به خانه آنها نرود. باید قدری درباره این مسائل فکر کرده و اگر تصمیمی می گیریم آن تصمیم باید عاقلانه باشد. شریعت دین این نیست که با کوچکترین اتفاقی تصمیم به طلاق گرفته و یا به هر بدبختی زندگی خود را حفظ کنیم ؛ زیرا هر دو مورد اشتباه است».


وی گفت: «بهترین مرم کسانی هستند که اخلاق نیکو داشته باشند. گشاده رویی فرد مومن در نرد خدای متعال ارزش و ثواب زیادی دارد. انسان هایی هستند که در عبادت خود محکم بوده اما در جامعه به بد اخلاقی مشهور هستند. وظیفه ما این است که با همه مردم مهربان باشیم. حتی همسایه کافر نیز از حق همسایگی برخوردار است و باید با او به خوبی رفتار نماییم. بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده خود خوش اخلاق باشد. برخی ها هستند که اخلاق شان در بیرون از خانواده خوب است، ولی وقتی به خانه می آیند رفتارشان عوض می شود».


تنظیم از طاهر جانی

b_400_400_16777215_10_images_dfyjytyjety.jpg

 

مطالب مرتبط:

منع ورود دختران صدام به کنفرانس ضد داعش در پاریس

تحلیل شبکه الجزیره از دلایل بقای اسد در قدرت

مرگ بن لادن از زبان مامور اطلاعات امریکا

تاریخ قربانی و حقیقت و اهمیت آن

مسلمانان آراکان را دریابید

رونجه اندرسون ، گرویدن خود را به دین اسلام اعلام ک

ساختمان اداری مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور کلنگ زنی

واکنش عجیب «داعش» به فاجعه سرزمین منا

اسلام ستیزی به شیوۀ خاخام افراطی بارسلون

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز