b_300_300_16777215_10_images_0855256554.jpg

اساس نیوز: جمعی از علمای اهل سنت کشور طی گفتگوی اختصاصی با سایت اساس نیوز، پیروزی ارتش های سوریه و عراق را بر گروه تکفیری داعش که با کمک نیروهای مردم این دو کشور به دست آمد، نشانه رشد وحدت و همدلی در سرزمین های اسلامی دانستند.

 

 به گزارش خبرنگار اساس نیوز، شیخ عیسی چهره افروز امام جمعه اهل سنت درگهان جزیره قشم، دلیل ناکامی داعش در میدان های نبرد عراق و سوریه را در حمایت و همیاری مردم با نیروهای مسلح دانست و گفت: «ماموریت داعش، به زانو در آوردن قوای مسلح و تضعیف روحیه مردم از طریق ایجاد رعب و وحشت در عراق و سوریه بود».

 

شیخ چهره افروز افزود: «داعشی ها گمان نمی کردند مردم بتوانند از مشکلات عبور کرده و با قوای ارتشی همراه شوند. معمولا ارتش هر کشوری متشکل از میان نیروهای جوان و زبده هرکشور است لیکن درجنگ های عراق و سوریه همه مردمی درگیر جنگ علیه داعش شده بودند».

 

امام جمعه اهل سنت درگهان ادامه داد: «سرانجام ثابت شد که منابع هنگفت مالی نمی تواند خللی در اراده مردم به وجود آورند. در چند ماه گذشته، هر چند که آمریکا تلاش زیادی کرد تا داعش را مجددا به تقویت برساند اما تلاش های خستگی ناپذیر نیروهای مردمی در کنار قوای نظامی، داعشی های سرتا پا مسلح را ودار به قبول شکست کرد».

 

مولانا سید ابراهیم فاضلی حسینی مدیر حوزه علمیه اهل سنت شورک ملکی نیز در این خصوص گفت: «از آنجایی که گروه های افراطی از اصل اساسی برخوردار نبوده و افراد با شخصیت و مقبولی در میانشان دیده نمی شود می توان به این نتیجه رسید که اینها دست پرورده امپریالیست خون خوار و صهیونیست جنایتکار هستند».

 

مدیر حوزه علمیه شورک ملکی اظهار داشت: «اینها دسته ای مضمحل اند که از باطل پیروی می کنند. باطلی که هیچ گاه پابرجا نمی ماند. بنابراین تفکر وحدت بخش و ایمان نیروهای اسلام باعث شد تا سرزمین های اسلامی از لوث این افراد پاک شود و آرزوی ما نیز ریشه کن شدن آنها از روی کره خاکی است».

 

همچنین مولوی خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد در این باره اظهار کرد: «جهان اسلام از شکست داعش در عراق و سوریه خوشحال است زیرا ماندگاری داعش در این دو کشور اسلامی می توانست موجودیت مسلمانان را به خطر بیندازد. این شکست باعث شد تا دنیا بفهمد جنایات داعشی ها ربطی به جهان اسلام ندارد».

 

مولوی خوش دوست تصریح کرد: «داعشی ها فراتر از جنایت هایی که تاریخ تاکنون شاهد آن بوده است، ا مرتکب شده و فجایع دلخراشی را به وجود آوردند. فرهنگ داعشی ها مبتنی بر جنگ، آدم کشی، تجاوز، ویرانی و بدنام کردن مسلمانان است. آنها دشمن قسم خورده مسلمانان هستند و هر جنایتی را انجام می دهند تا به اهداف شوم خود برسند».

 

غفور آخوند یزدانی امام جمعه روستای باغلق از توابع جرگلان در این خصوص اظهار داشت: «داعشی ها که با رویای فتح عراق و سوریه تشکیل گروه داده بودند باید نام و موجودیت خود را تغییر دهند چرا که وحدت مسلمانان باعث شد تا آنها شکست تلخی را متحمل شوند. داعشی ها جزو هیچ یک از ادیان الهی نیستند. اعضای این گروه را افرادی نالایق، سرخورده، بیمار و پول پرست تشکیل می دهند».

 

آخوند یزدانی، رمز پیروزی رزمندگان کشورهای اسلامی بر داعش را نتیجه وحدت آنها دانست و بیان نمود: «غرب به خوبی از قدرت وحدت مسلمانان آگاه است. این سلاحی است که در دنیا همانندی برای آن وجود ندارد و تا زمانی که دنیای اسلام آن را در اختیار داشته باشد غرب نمی تواند برای آن واکنش بازدارنده انجام دهد. داعش رویای تسلط بر کشورهای اسلامی را در خواب هم نخواهد دید. اینها گروهی وحشی و بی رحم هستند که جنایاتشان ربطی به اسلام ندارد و برای همیشه منفور خواهند ماند».

 

افندی تاج الدین برزکوهی امام جمعه اهل سنت مسجد جامع فاروق اعظم رضی الله عنه اسالم، وحدت مسلمین را مهمترین عامل شکست داعش توصیف کرد و گفت: «عمل به فرامین قرآن کریم و فرمایشات رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم رمز پیروزی بر داعش بود. این درس عبرتی است برای دشمنان که می خواهند چهره زشت و خشنی از دنیای اسلام نشان بدهند».

 

افندی برزکوهی خاطر نشان ساخت: «این دستاورد به سادگی به دست نیامد و بهترین نیروهای مدافع برای دفاع از کیان اسلامی به شهادت رسیدند. بخش زیادی از نیروهای داعشی، افراد فریب خورده ای بودند که تنها هدفشان کسب درآمد بود. اینها در محیط بسیار بد تربیت یافته و از کودکی تا بزرگسالی شان را در محیط های متشنج و بی نظم گذرانده اند».

 

ماموستا هادی احمدی مدرس دارالعلوم عرفانی محمد رسول الله قایی برد بانه و عضو هیات تحریریه فصلنامه باران شافع نیز در تحلیل این جریان گفت: «مسئله ناکامی داعش در سرزمین های اسلامی به چند عامل مهم برمی گردد و مهم ترین عامل این است که این گروه تکفیری برای دیگران کار می کند. آنها عملا از یک فرماندهی واحد و مستقل مرکزی برخوردار نبودند لذا گردانندگان آن تصمیماتشان را در پشت پرده می گرفتند و به نظر می رسد اخیرا این تصمیات به نفع داعش نبوده است».

 

ماموستا احمدی در اشاره به دلایل دیگر افزود: «چندی پس از پیدایش داعش، اهداف این گروه برای عموم مشخص شد و به تدریج جبهه های مردمی خود را از دست دادند. به موازات این، گروهای نظامی، شبه نظامی، شبکه های مردمی و جبهه های مقاومت درعراق و سوریه، تنها راه برون رفت از مشکلات را در، کنار گذاشتن اختلافات دانستند که در نهایت هم منجر به اتحادشان شد. این موضوع به ویژه در اقلیم کردستان عراق نمود پیدا کرد و اتحاد میان نیروهای مسلح کرد و قوای نظامی عراق، داعشی ها را از مواضع شان به زیر انداخت تا جایی که اثری از فعالیت آنها در این دو کشور اسلامی باقی نماند».

 

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

آغاز اعتراض‌های گسترده ضد دولتی پاکستان

پارلمان مالزی در مظان اتهام جدی نگرفتن خطر داعش

پنتاگون آسمان موصل راغرق پروازهای اطلاعاتی خودکرده

ا

چرایی ممنوعیت خطبه به عربی در مساجد اروپا

نخست وزیر عراق:تحریم های آمریکا بر علیه ایران ربطی

پیونگ یانگ٬ کره جنوبی و آمریکا را متهم به طراحی نق

امام جمعه اهل سنت پاوه ماموستا قادر قادری : برای ت

یک اهل سنت کرد مسن ترین ایرانی ثبت شده در طرح سرشم

توزیع تجهیزات ضدشیمیایی میان یگان های پیشمرگ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات